Що таке емпатія і чи варто її розвивати в собі

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Що таке емпатія і чи варто її розвивати в собі

Емпатією на побутовому рівні вважають вміння співпереживати, співчувати. Психологи вважають, що людяності можна навчитися. Розповімо докладніше, що таке емпатія і якими методами можна розвинути емпатичність.

Що таке емпатія простими словами? Це усвідомлене співпереживання людям, а також демонстрація їм такого розуміння. Перевіряючи на емпатичність, лікарі тестують, чи розуміє людина жести, почуття, слова інших людей. Емпатія – це не оцінювання поведінки людини за стереотипами, а зчитування її емоційного стану під час здійснення будь-яких дій.

Термін «емпатія» було введено психологом-експериментатором Едвардом Титченером, а ось більш точне визначення дав Зигмунд Фрейд на початку ХХ століття.

Види й форми емпатії

Що таке емпатія і чи варто її розвивати в собі

В нейрофізіологічних механізмах емпатії беруть участь дзеркальні нейрони. Саме вони змушують мавп повторювати один за одним, а люди можуть сміятися над книгами, плакати над фільмами, заводити друзів.

Нейропсихолог Кріс Фріт виділяє три рівні емпатії:

  1. Перший рівень емпатії – емоційна – проєкція і наслідування іншій людині. Наприклад, емпат може відчути страх, навіть якщо перелякане обличчя людини тільки промайнуло перед очима. Це низький рівень емпатії, людина просто зчитує невербальні сигнали.
  2. Другий рівень емпатії – когнітивна емпатія, що базується на інтелектуальних процесах, наприклад, вміння порівнювати і проводити аналогії. На цьому рівні ви розумієте емоції, здатні відображати, ставити себе на місце співрозмовника. Це середній рівень емпатії.
  3. Третій, найвищий рівень емпатії – предикативна емпатія – здатність передбачати реакцію іншої людини в конкретній ситуації. Раціональний аналіз емоційного стану людини, що дозволяє надавати їй реальну допомогу.

Особливими формами емпатії вважають співпереживання (переживання аналогічних емоцій) і співчуття (форма вираження переживань).

Здатність до емпатії – важлива професійна якість людини, чия діяльність передбачає міжособистісне спілкування. Добрими емпатами мають бути керівники всіх рівнів, педагоги (няні), психологи і психотерапевти, державні службовці, HR-фахівці. У психології навіть існує таке поняття, як емпатичне слухання – здатність розуміти емоції пацієнта.

Психологи також виділяють поняття алекситимії – відсутність емпатії, коли люди не здатні розрізняти навіть свої звичайні емоції.

читайте також

Навіщо розвивати емпатію і як це зробити

Що таке емпатія і чи варто її розвивати в собі

Вперше опитувальник для вимірювання емпатії розробив 2004 року професор Кембридзького університету Саймон Барон-Коен. Тест на співпереживання можна пройти онлайн, а дізнавшись свій рівень емпатії, ви зрозумієте, чи потрібно вам розвивати в собі емпатичність.

Емпатію виявляють навіть немовлята, адже вони несвідомо посміхаються мамі у відповідь на її посмішку. В процесі життя вміння співпереживати або посилюється, або слабшає. З розвитком інтернету рівень емпатії людства знижується. Психологи стверджують, що діти, народжені після 2000 року, мають низький рівень емпатії, адже всесвітня павутина їм замінює живе спілкування. Сучасним дітям все важче розуміти людей, які їх оточують, і проявляти участь.

Здатність до емпатії не залежить від інтелектуальних зусиль, ми не можемо змусити себе співчувати. Навіщо розвивати емпатію, адже чутливі люди більш схильні до стресів? Емпатії легше комунікують з людьми, швидко заводять нові знайомства, краще розуміють потреби інших, менш конфліктні.

Як розвинути емпатію:

  • Вчіться слухати.
  • Спостерігайте за людьми, уявляйте, що вони відчувають.
  • Не ухиляйтеся від розмов з незнайомцями, будьте цікавими.
  • Ставте себе на місце іншої людини.
  • Навчіться чітко визначати свої почуття, розвивайте свою емоційну пам’ять.

Карта емпатії як інструмент для розуміння людини

Що таке емпатія і чи варто її розвивати в собі

Автором карти емпатії вважають Дейва Грея, автора книг з візуальних практик мислення. Саме він свого часу створив методику мозкових штурмів «Геймштормінг». Сьогодні карту емпатії активно використовують у бізнесі як спосіб розуміння клієнтів, метод створення профілю покупця.

Покрокова інструкція до створення карти емпатії:

  • Постановка цілей: з ким будуємо емпатію, що ця людина може зробити.
  • Зовнішні блоки:
  • що бачить клієнт (коло спілкування, що дивиться і читає, до чиєї думки прислухається);
  • що говорить клієнт;
  • що чує клієнт (від друзів, рідних, колег);
  • дії клієнта – фіксація конкретних дій.
  • Внутрішні блоки:
  • болю (страхи, розлади і побоювання, що заважають у вирішенні завдання);
  • вигоди (бажання, потреби, надії, мрії).

Карту емпатії необхідно регулярно оновлювати, доповнювати, збираючи відгуки членів команди, які беруть участь у її складанні. Карта емпатії допоможе тоді, коли ви не знаєте, кому й навіщо потрібен ваш продукт, як продавати і заробляти на продажах хороші гроші.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також