Дієта для волосся: як харчування впливає на здоров’я локонів

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Раптова або поступова втрата волосся змушує багатьох шукати нові способи самолікування. Проте важливу роль у стані волосся грає наш щоденний раціон і зокрема, чи містяться в ньому мікроелементи.

Збалансоване харчування – ключова ланка в питанні здоров’я та краси шкіри й волосся. Їжа (особливо в першій половині дня) повинна містити достатню кількість білків, які, в свою чергу, є джерелом амінокислот – «цеглинок», з яких побудовано все в нашому організмі, зокрема шкіра та волосся. Між прийомами їжі рекомендуються фрукти, а вегетаріанцям слід обов’язково приймати в якості харчової добавки препарати заліза та вітаміни груп В і С. На тлі популярності здорового способу життя переважання в дієті фруктів і зелені, а також нехтування білками тваринного походження стає модним трендом. Анітрохи не применшуючи корисності рослинної їжі, варто відзначити, що споживання білків потрібно зберігати на належному рівні. В іншому випадку восени ви помітите, що волосся стало інтенсивно випадати. Крім того, необхідно пити багато води – 6-7 склянок на день (особливо влітку). Звичайна столова або мінеральна вода – кращий напій і для шкіри, і для волосся.

Про що розповість волосся?

Крім поживних речовин, що є джерелом енергії та будівельного матеріалу для клітин, наш організм щодня потребує певної дози мікроелементів. Адже їх достатня кількість не завжди надходить в організм з їжею та водою, й нерідкі випадки низької всмоктуваності тих чи інших речовин (наприклад, при дисбактеріозі кишечника). Як явний, так і прихований дефіцит мікроелементів і вітамінів позначається на стані шкіри та волосся.

Сьогодні існують спеціальні аналізи, які дозволяють виявити біоелементний дисбаланс. Волосся здатне до накопичення й збереження «інформації» про мінеральний обмін людини, причому протягом усього періоду свого зросту. За пасмом волосся можна провести кореляційний аналіз, що відтворює дефіцит або надлишок мікро- і макроелементів у всьому організмі, – спектральний аналіз волосся на вміст мікроелементів із наступною побудовою мінералограми. Як правило, спектральний аналіз волосся містить визначення комплексу 25 основних (есенціальних) мікроелементів, розгорнутий аналіз – 40 (25 основних і 15 додаткових, в тому числі токсичних) елементів. За результатами спектрального аналізу складається індивідуальна програма корекції порушення мінерального обміну.

Необхідні мікроелементи

Залізо є найважливішим мікроелементом, нестача якого впливає на стан волосся. Передбачається, що дефіцит заліза зменшує поділ клітин цибулини волоса. Дефіцит заліза є обтяжливим фактором всіх видів алопецій. Волосся стає тьмяним і ламким, січеться як в поперечному, так і в поздовжньому напрямку, починається дифузна алопеція – випадання волосся без чіткої зональності, по всій голові. Жінки більше схильні до цього недугу, ніж чоловіки, – найбільш частими причинами втрати заліза є рясні менструальні кровотечі, дієти та «чистки» організму, підвищене фізичне навантаження, вагітність і годування. Якщо жінка досить тривалий час дотримується вегетаріанських дієт і ще при цьому займається шейпінгом, – на жаль, дуже часто розвивається явна або прихована анемія. Лабораторна діагностика може підтвердити або спростувати діагноз, але в цьому випадку орієнтуються не на рівень гемоглобіну (він може бути нормальним), а на такі показники, як білки трансферин, феритин і сироваткове залізо.

Максимальна кількість заліза міститься в таких продуктах, як печінка, червоне м’ясо, м’ясо кролика, морепродукти, плоди шипшини, шпинат, гречка, горох, морська капуста, яйця, зелені яблука, хурма, гранат. Кращому засвоєнню заліза сприяє фолієва кислота й вітамін С.

Йод – структурний компонент гормонів щитовидної залози. Бере участь в регуляції білкового, жирового, водно-електролітного обміну. Нестача йоду в організмі призводить до виникнення гіпотиреозу і, як наслідок, до симптоматичного випадання волосся. Іншими ознаками гіпотиреозу є сухість шкіри, тонке, ламке волосся й нігті, зниження швидкості росту волосся. При дефіциті йоду може розвинутися вогнищева й навіть тотальна алопеція, що носить аутоімунний характер.

Продукти харчування, що містять йод, – морська капуста, риба, яйця, яловичина, молоко, вершкове масло, зернові культури, овочі (часник, шпинат, баклажани, щавель, буряк, томати, салат-латук, ріпчаста цибуля, зелена цибуля, редис, спаржа, картопля).

Мідь – важливий «жіночий» елемент, від нього залежить нормальний синтез жіночих статевих гормонів – естрогенів. Мідь – кофермент в багатьох біохімічних процесах, має велике значення для підтримки нормальної структури еластину та колагену. При дефіциті міді може виникнути порушення пігментації волосся. Рання сивина також може бути проявом дефіциту цього біоелемента.

Для заповнення дефіциту міді в організмі геронтологи радять частіше вживати такі продукти, як горіхи, яєчний жовток, кисле молоко, житній хліб, печінка, шпинат, гречку, листя салату, горох, квасолю.

Цинк – елемент, необхідний для синтезу білків, в тому числі колагену. Цинк відіграє найважливішу роль у процесах регенерації шкіри, росту волосся й нігтів, секреції сальних залоз. Він регулює діяльність останніх і контролює секрецію чоловічих статевих гормонів, надлишок яких може призвести до гіперандрогенної алопеції.

Продукти, що містять цинк, – це в першу чергу м’ясо, птиця та морепродукти (зокрема креветки та морська капуста), сири, соя, буряк, помідор, часник, імбир, гарбузове насіння, квасоля.

Препарати міді й цинку традиційно застосовуються для лікування пацієнтів із різними видами алопецій. Але доказових робіт, що показують доцільність застосування цих мікроелементів в трихології, на диво мало. Проте, нечисленні дослідження продемонстрували користь застосування цих хімічних елементів для стимуляції росту волосся. Також показано, що для росту волосся мідь, цинк і магній необхідні в комплексі.

Селен – елемент, що стимулює як загальний, так і місцевий імунітет. При дефіциті селену спостерігається уповільнення росту волосся, іноді можуть розвинутися дистрофічні зміни нігтів. На селен багаті печінка, яйця, кукурудза, рис, квасоля, ячна крупа, сочевиця, фісташки, пшениця, горох. Найнебезпечніший ворог селену – вуглеводи (солодкі й борошняні продукти), при їх присутності селен практично не засвоюється.

Кремній – важливий біогенний елемент, який допомагає виробляти еластин і колаген, що, в свою чергу, надає шкірі, волоссю пружності, перешкоджає витончення й ламкість. Джерела кремнію – нешліфований рис, вівсяна крупа, просо, пшеничні висівки, кукурудза, ячмінь, квасоля, зелені боби, соя, білокачанна капуста, цибуля, селера, огірки, морква, шпинат, картопля, редис, буряк, томати, перець, ревінь.

Сірка є ессенціальним компонентом амінокислоти – метіоніну. Представлена ​​в сполучній тканині, м’язах тощо. Крім того, сірка є найважливішим компонентом колагену та кератину. З цієї причини сірку називають «мінералом краси». Також найважливішими хімічними зв’язками в стрижнях волосся є дисульфіди, які надають волоссю міцності. Сірковмісними продуктами є яловичина, свинина, сири, яйця, квасоля, молюски, риба, капуста, молоко, вівсяна та гречана крупи, виноград, злаки, гірчиця, аґрус, яблука, хрін, часник, бобові, хлібобулочні вироби.

Допоможе лікар-трихолог

Багато видів випадіння волосся (алопеції) безпосередньо або опосередковано пов’язані з недоліком того чи іншого біоелемента. Так, випадання волосся у вигляді осередкової алопеції часто асоціюється з дефіцитами йоду, цинку, селену, деяких амінокислот і вітамінів; тотальне або субтотальне випадання волосся – з дефіцитами йоду, цинку, міді, селену або надлишком талію; дифузне або андрогенетичне випадіння волосся – з дефіцитами міді, заліза, йоду. Але не завжди до таких станів може призводити один дефіцит: надлишок одного елемента на тлі нестачі іншого також може стати причиною погіршення якості волосся (і не тільки його). Тому лікування випадіння волосся будь-якої з форм алопеції не може бути до кінця успішним, якщо не відбувається корекція дисбалансу біоелементів. За результатами мінералограми досвідчений лікар може скласти певний раціон, а також призначити індивідуальні дозування мікроелементів і вітамінів, підібрати «правильні» полівітамінні мінеральні препарати.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також