Як розпізнати емоційне вигорання та позбутися його назавжди

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Як розпізнати емоційне вигорання та позбутися його назавжди

Емоційне вигорання — більше, ніж просто брак натхнення, а синдром, який внесено до Міжнародного класифікатора хвороб. Дізнатися більше про причини, симптоми та профілактику емоційного вигорання допомагають професійний психолог і редакція Beauty HUB.

Життя без стресів та втоми стає прісним та одноманітним, тому ці емоції, звісно, у дозованих кількостях, можна назвати невід’ємною складовою будь-якої діяльності. Однак часто буває так, що відчуття фізичного та морального виснаження стає перманентним станом, а за ним нас навідує апатія, розлади сну та апетиту. Такі відчуття вже сміливо можна назвати синдромом емоційного вигорання.

Емоційне вигорання як проблему окреслили ще на початку 70-х років і спершу виявили у волонтерів, що увесь час тісно комунікували з людьми. Відтоді вважається, що найбільше до емоційного вигорання схильні люди, чия професійна діяльність пов’язана з постійною віддачею власних ресурсів, наприклад, вчителі, лікарі, психотерапевти, поліціянти тощо. Але сучасний світ із його колосальним тиском і споживацьким ставленням до людини піддає абсолютно всіх людей, незалежно від їх посад і професій, великому ризику «згоріти на роботі». Статистика у всьому світі неухильно росте, а депресивні розлади стають більше правилом, аніж винятком. 

Як розпізнати синдром емоційного вигоряння і вирішити цю проблему пояснює лікар-психолог Любов Сощенко.

Любов Сощенко — лікар-психолог, гештальт-психотерапевт

Як розпізнати синдром емоційного вигорання в себе або в рідних

«60 % депресивних епізодів починаються з емоційного вигорання», — зазначає психолог.

Як розпізнати емоційне вигорання та позбутися його назавжди

До Міжнародного класифікатора хвороб 11-го перегляду ВООЗ внесено саме емоційне вигорання в професійній діяльності, оскільки воно може стати першопричиною серйозних проблем із психічним здоров’ям. Втім, інші види емоційного вигорання (декретне вигорання, вигорання у стосунках, у волонтерстві, спортивне вигорання тощо) мають аналогічні характеристики. Є ранні й пізні ознаки емоційного вигорання.

Ранні ознаки емоційного вигорання:

  • швидка втомлюваність та знижена витривалість до психологічних і фізичних навантажень;
  • збільшена потреба у відпочинку, наприклад, вихідних не достатньо, щоб відпочити і відновитися;
  • часті періоди дратівливості й невдоволеності всім;
  • часті запізнення і дрібні помилки в добре відомій роботі;
  • уникання близького спілкування навіть із близькими людьми;
  • часті конфлікти в колективі і вдома;
  • надмірне вживання кави, алкоголю, надмірне паління.

Пізні ознаки емоційного вигорання:

  • високий травматизм;
  • психосоматичні захворювання;
  • байдужість і відсутність інтересу до роботи, а потім і до інших сфер життя;
  • розлади сну й апетиту, відсутність сексуального потягу;
  • зрештою, депресія як хвороба.

Першопричини емоційного вигорання

«Емоційне вигорання — проблема урбанізованої цивілізації і швидкого інформаційного потоку життя», говорить психолог.

Емоційне вигорання є наслідком тривалого перевантаження. У психології такий феномен має назву хронічного стресу й саме він запускає процес вигорання внутрішніх ресурсів. А в стані виснаження стає неможливо конструктивно реагувати вже навіть на звичайні не стресові подразники.

Побутова метафора, мабуть, найбільш яскраво описує процес емоційного вигорання: цей процес схожий на тління електропроводки й аналогічно запускається, коли навантаження на систему перевищує ресурси й можливості самої електросистеми. Ігнорування тління на ранньому етапі призводить до пожежі, так і за емоційного вигорання ігнорування втоми призведе до емоційної, а іноді і фізичної загибелі особистості.

Хронічний стрес підступний тим, що психіка звикає до постійного дискомфорту. Однак дискомфорт непомітно пожирає життєві сили особистості.

Як розпізнати емоційне вигорання та позбутися його назавжди

Чи можна розв’язати проблему раз і назавжди?

Проблему емоційного вигорання можна раз і назавжди розв’язати одним шляхом: турботою про себе. Прийнявши рішення дбати про себе, потрібно постійно його дотримуватися.

Як організувати свою рутину так, аби більше не допустити емоційного вигорання

Є два рівні профілактики емоційного вигорання.

Поверхневий рівень профілактики емоційного вигорання. У цьому випадку варто з усією серйозністю поставитися до тайм-менеджменту. Зараз є безліч додатків і вже готових розроблених підходів до планування свого часу. Можна не придумувати «велосипед», просто бери й роби! Я лише хочу звернути увагу на важливий пункт: планувати варто не лише справи, а і відпочинок. Просто вносьте у свій календар дні й години для відпочинку. Часто люди відпочивають за залишковим принципом: якщо буде час, то відпочину. Щоб не вигорати, я пропоную відпочинок свідомо планувати. Відпочинок — це справа смаку й водночас — це час, коли нічого не робиш, взагалі нічого! Важливо, щоб відпочинок у графіку сучасної людини був регулярним і систематичним.

Глибинний рівень профілактики емоційного вигорання. Цей рівень —  психологічне пізнання себе: розуміння своїх можливостей і неможливостей, усвідомлення своєї особистісної потужності, розуміння своїх ресурсів, чітке знання, що посильно, а що ні, зміна деструктивних установок. Цей інтерес можна реалізувати завдяки саморозвитку або в психотерапії.

«Якщо будувати свою активність через установку «Я, моє тіло, мій розум і мої емоції найголовніший ресурс у цьому житті!», вигоріти вщент неможливо”, — порада психолога.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також