Як заняття спортом допомагають боротися з вірусами

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Регулярно мити руки й дотримуватися елементарних правил гігієни в боротьбі з коронавірусом, без сумніву, корисно. Але до цього коктейлю варто додати ще один важливий інгредієнт – спорт!

У зв’язку з епідемією коронавірусу по всьому світу йде масова скупка захисних масок, дезінфекторів для рук і противірусних препаратів. А з полиць магазинів змітають всі продукти харчування з тривалим терміном зберігання. Замість того, щоб піддаватися масовому психозу, ми пропонуємо зберігати спокій і вийти на пробіжку до парку. Уся справа в тому, що помірне фізичне навантаження зміцнює імунітет. І цьому є наукові докази.

Спорт та імунна система

Тільки не поспішайте навантажувати себе тренуваннями й доводити до знемоги. Як і з будь-якими ліками, тут важливе дозування! До тренувань для стимулювання імунітету потрібно підходити з розумом. Уся справа в дозах навантаження й виді спорту, яким ви зібралися зайнятися. Звичайно, в жодному разі не варто йти до переповненої зали просто в натовп. Для цього краще вибрати щадні тренування на свіжому повітрі.

В кінці 1980-х років в результаті досліджень були отримані дані, що марафонський біг збільшував число симптомів інфекції серед бігунів безпосередньо після гонки й навіть через тиждень. Однак цей міф був успішно розвіяний Джоном Кемпбеллом, професором наук про здоров’я в Університеті Бата, Англія.

как спорт поднимает иммунитет

читайте також

Вся справа в тому, що в ході тих досліджень не бралася до уваги кількість бігунів, які вже пішли на змагання з легкою застудою, також у ці дані потрапило просте роздратування дихальних шляхів після тривалого бігу та інші проблеми неінфекційного характеру.

Подальші дослідження показали зовсім інші результати: марафонці та спортсмени, які займаються іншими видами спорту й розвивають витривалість, як правило, хворіють набагато менше. Вони беруть всього кілька лікарняних на рік і аналіз їх стану показує, що імунна система не перевантажена фізичними вправами, а зміцнюється.

У той же час були отримані й трохи інші дані. Наприклад, що одне тренування з високим навантаженням може тимчасово послабити імунні реакції, піддаючи нас до підвищеного ризику виникнення опортуністичної інфекції (інфекції, викликаної збудниками, що не викликають захворювання у людини з нормальним імунітетом) після тренування.

Цей неприємний ефект називають теорією «відкритого вікна». В результаті експериментів на тваринах і людях, з’ясувалося, що імунні клітини заповнюють нашу кров одразу ж після важкого тренування, а потім раптово зникають, імовірно вмираючи в результаті фізичного навантаження. Зникнення цих клітин-борців відкриває вікно можливостей для мікробів, і в цей момент ми можемо підхопити якусь незначну інфекцію й захворіти.

Але якщо навантаження були помірними, тоді імунітет лише зміцнювався. У дослідженні, опублікованому в минулому році, здорові, треновані щури, яким вводили мікроби відразу після інтенсивного пробігу, краще впоралися з інфекцією, ніж тварини, що мали менш рухливий спосіб життя. Додатковий молекулярний аналіз показав, що їх імунні клітини відразу згрупувалися навколо патогенів та знищували їх, в той час, як ті ж самі клітини в тканинах неактивних щурів вели себе так само, як і їх господарі.

Висновки

спорт и иммунитет

Фахівці не рекомендують давати велике навантаження на організм, особливо це стосується тих, хто тільки почав свій шлях у аматорському спорті. Тому якщо до цього ви не були постійним гостем фітнес-клубів, не поспішайте. Починайте поступово привчати свій організм до навантажень, і бажано робити це не в задушливому залі серед натовпу, а на вулиці.

Можна почати з тривалих прогулянок на свіжому повітрі або вийти на пробіжку. Двох-трьох кілометрів бігом підтюпцем для перших тижнів тренувань буде цілком достатньо. Туди ж (на вулицю) можна перенести й функціональні тренування. Для цього можна взяти з собою петлі TRX, фітнес-гумки або ж використовувати турніки на спортивних майданчиках.

І було б чудово, якби ви знайшли йогу на відкритому повітрі! Це ідеально підходить для новачків у спорті, й ви будете займатися в групі однодумців, що значно полегшує звикання до тренувань.

Тож не піддаємося загальній паніці й смутку, беремо себе в руки й виходимо на пробіжку!

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також