Масниця 2022: коли і як святкувати

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Масленица 2021: когда и как праздновать

Масниця — один із найбільш смачних та веселих періодів у році — настане вже зовсім скоро. Тому варто знати, коли саме настане масничний тиждень у 2022 році і як його гарно відсвяткувати.


Масниця, або Колодій, — одне з найстаріших східнослов’янських свят, що присвячене завершенню холодного періоду року і приходу весни. Історія зародження цієї традиції сягає ще часів язичництва, коли наші предки організовували обряди та показові святкування для того, щоб провести холодну зиму, прикликати тепло, а ще задобрити богів і випросити у них теплу весну та гарний врожай.

З приходом християнства свято Масниці залишилося в житті слов’ян. Але, звісно, у трансформованому варіанті. У церковному календарі масний тиждень трактується як останній етап підготовки до Великого посту й називається Сиропустом. Смачне й неймовірно веселе свято триває цілий тиждень.

Коли настане Масниця у 2022 році

Масленица 2021: когда и как праздновать

Масниця — це перехідне свято, яке не має усталеної дати святкування. Час масничного тижня змінюється з року в рік, залежить від дати Великодня, і, відповідно, Великого посту.

Оскільки цьогоріч Великдень настане 24 квітня травня, а Великий піст починається 7 березня, то Масниця у 2022 році святкується з 28 лютого по 6 березня.

Як святкувати Масницю у 2022 році

Масленица 2021: когда и как праздновать

За тисячі років існування Масниця обросла багатьма традиціями та обрядами. Наприклад, у неділю перед початком масничного тижня заведено запрошувати в гості рідних, відвідувати своїх родичів і близьких друзів та влаштовувати застілля, багаті на м’ясні страви, востаннє перед початком Великого посту. Уже з початком самого Сиропусту зі столів прибирають м’ясні продукти й натомість ласують молочними стравами.

Головною стравою в масничний тиждень є млинці, які печуть щодня з понеділка. Саме вони своєю круглою формою за часів язичництва асоціювалися в людей із яскравим весняним сонцем. Різноманітні рецепти млинців були таємницею кожної господині й передавалися з покоління у покоління.

У кожній родині були свої фірмові інгредієнти, але переважно млинці пеклися на основі пшеничного, вівсяного або кукурудзяного борошна. До млинців додавали різні продукти: вершки, масло, яблука, ікру, гарбуз або картоплю. За давньою традицією перший млинець, спечений на Масницю, потрібно віддати на частування бідній людині або залишити на підвіконні для тих, хто потребує їжі.

Масленица 2021: когда и как праздновать

Масляна здавна не обходилася без гучних розваг молоді. У разі, якщо в масний тиждень лежав сніг, юнаки з дівчатами каталися на санчатах, а також влаштовували на вулицях гучні ігри. Незмінною традицією протягом багатьох років був ритуал спалювання опудала на вулиці, який слов’яни вважали символом відходу зими. Навколо вогнищ водились веселі хороводи з піснями й танцями.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB! 

читайте також