Розацеа: більше, ніж косметичний недолік

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Розацеа: больше, чем косметическое расстройство

Сьогодні у фахівців є великий арсенал лікарських засобів і методів терапії розацеа. Що спричиняє розвиток цього захворювання, яким має бути догляд за розацеа, чи можна побороти проблему, і яка в цьому роль косметолога – з’ясовуємо разом з експертом.

Розацеа – хронічне захворювання шкіри, за якого переважно уражається центральна частина обличчя. Характеризується воно стадійним перебігом. Проблема цього захворювання набуває більшого значення в сучасній дерматології та косметології завдяки інтенсивному росту захворюваності. Разом з лікарем-дерматологом Юлією Борзих ми вирішили з’ясувати, чому розацеа – більше, ніж косметична проблема.

Юлия Александровна Борзых

Юлія Олександрівна Борзих, к. м. н., лікарка-дерматолог, косметолог, провідний фахівець DMK Ukraine, викладачка DMK у країнах ЄС, член Global Education Panel (GEP) DMK Inernational

Причини розацеа

Розацеа зустрічається частіше у світлошкірих. На сьогодні чіткого розуміння патогенезу розацеа не існує. За даними багатьох авторів, потенційну роль у розвитку захворювання належить таким патогенетичним чинникам: судинні, паразитарно-інфекційні, нейроімунні, імунні механізми.

Виявлення причинних зв’язків між захворюванням і способом життя людини – це важливий етап у веденні пацієнта лікарем-дерматологом, косметологом. А чинників, що провокують розацеа, безліч, зокрема:

  • вплив сонячного світла, екстремальні температури, вологість, різкий вітер;
  • емоційні впливи – гнів, хвилювання;
  • сауна, гарячі ванни, робота в умовах підвищеної температури;
  • фізичні навантаження;
  • харчові продукти – алкогольні та гарячі напої, гаряча і гостра їжа, молочні продукти, шоколад, цитрусові;
  • препарати для місцевого догляду за шкірою – спреї для волосся, косметичні засоби, що містять спирт; ацетон, аромати, мила;
  • препарати – аміодарон, місцеві стероїди і високі дози вітамінів B6 і B12.

У патогенезі захворювання відводиться роль активації компонентів калікреїн-кініновій системи, які можуть змінювати тонус судин, підвищувати проникність капілярів. Також вважається, що порушення діяльності нейроваскулярної та нейроімунної систем відіграє важливу роль у розвитку розацеа.

Що ще провокує розвиток розацеа

Активно обговорюється роль мікроскопічних кліщів Demodex folliculorum. Вважається, що їх присутність збільшують клінічну картину захворювання. Кліщ – це хімічний і механічний подразник, що сприяє розвитку і підтримці патологічного процесу.

Деякі автори говорять про імунні порушення при розацеа, доказом цього служить підвищення імуноглобулінів: А, М, G. Останні дослідження данських учених пов’язують розацеа з найбільш частим типом первинної пухлини головного мозку у дорослих, тому якщо у пацієнтів розвиваються неврологічні симптоми (головні болі, втрата пам’яті, судоми, втрата м’язового контролю, візуальні симптоми, дизартрія), направлення до відповідних фахівців може бути доцільним.

Лікування розацеа

Складність патогенезу визначає велику кількість методів терапії розацеа. Лікування розацеа – це нелегке завдання попри велику кількість методів. Курація пацієнтів має бути спрямована на пригнічення запального процесу, розширення висипань, запобігання розвитку рецидивів і ускладнень. Воно має бути комплексним й індивідуальним.  

Лечение розацеа до/после

Що може косметолог? Іноді саме від лікаря цієї спеціальності залежить, яке обличчя буде в пацієнта.

З професійних косметичних процедур для лікування розацеа актуальні ферментотерапія, пілінги (ферментні, кислотні, лужні), процедури для зміцнення стінок судин і відновлення епідермального бар’єра.

Одним із провідних напрямів у лікуванні розацеа може бути боротьба з порушенням бар’єрної функції шкіри (пересихання, перебування на відкритому сонці, морозі, а також пов’язане з побічною дією застосовуваних лікарських препаратів), яка ініціює загострення або погіршення перебігу захворювання. У таких випадках як «швидка допомога» застосовуються спеціальні процедури для реабілітації. Протоколи цих процедур передбачають використання м’яких очищувальних засобів, поверхневих пілінгів на основі молочної кислоти, ферментів, сироваток з бета- глюканів і вітаміном С, гелів і кремів з алое вера, олією ши, гіалуроновою кислотою й амінокислотами.

Лечение розацеа

Догляд за шкірою при розацеа

Правильний домашній догляд дозволяє не тільки запобігти, але й зменшити вираженість загострень. Дбайливе очищення шкіри з розацеа – абсолютно необхідний етап догляду. Під час очищення не можна користуватися скрабами, що травмують шкіру. Рекомендується використовувати засоби з протизапальними, відновлювальними властивостями, які містять екстракти кори білого дуба, юки, розмарину і чебрецю, олію чайного дерева, алое вера, пантенол.

Для зміцнення стінок судин, усунення спазму, поліпшення мікроциркуляції та підтримки імунітету шкіри застосовуються креми, що містять олію часнику, ніацин, олію зародків пшениці, олеїнову кислоту. Також доцільно використовувати сироватки і креми з вітаміном С, бета-глюканами, які стимулюють клітини Лангерганса, підсилюють імунітет шкіри, володіють протизапальними, антиоксидантними властивостями.

Дуже важливо сформувати правильне ставлення до засмаги. На відкриті ділянки шкіри обов’язково наносити сонцезахисний крем, а після тривалого перебування на сонці – засоби з вітаміном С, екстрактом алое, пантенолом.

Таким чином, фахівцям і пацієнтам потрібно знати, що на сьогодні існує великий арсенал лікарських засобів і методів терапії розацеа, завдяки яким є можливість отримати стійкі клінічні результати.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також