Почуття або розум: що керує твоїм життям?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Почуття або розум: що керує твоїм життям?

Марина Михно − тренер жіночих психологічних програм − про емоції й про те, як із ними впоратися.

Існує притча про двох собак і дзеркальну кімнату. Одна собака, увійшовши до кімнати, загарчала й вибігла звідти розлюченою. Інша собака увійшла й через деякий час вибігла, радісно виляючи хвостом. Жінка, що спостерігала за цим, зацікавилася, чому кімната так по-різному вплинула на собак, увійшла туди й побачила, що стінами в цій кімнаті служать дзеркала.

Світ − це наше дзеркало. Насупитеся − все навколо буде сірим, засмієтеся − побачите, скільки навколо вас кольорових барв. Вибір завжди за нами. Тому перед нами постає найважливіше завдання − навчитися ефективно управляти своїми емоціями.

Головний мозок влаштований так, що він завжди віддає пріоритет емоціям. Все, що ми бачимо, чуємо, нюхаємо й помічаємо, стає електричними сигналами, які передаються від клітини до клітини до тих пір, поки не досягають нашого мозку. На цьому шляху імпульси проходять через лімбічну систему − зону, в якій, крім усього іншого, формуються емоції. Тому перед тим як в дію вступає наше раціональне мислення, ми оцінюємо те, що відбувається з емоційної точки зору. Ніхто з нас не може контролювати цю частину процесу. Але ми здатні контролювати думки, що виникають після появи емоції, й саме від нас залежить, як ми будемо реагувати на цю емоцію. Саме зв’язок між емоційною та раціональною зонами мозку є джерелом емоційного інтелекту (EQ).

Емоційний інтелект лежить в основі безлічі найважливіших навичок, він впливає майже на все, що ми робимо або говоримо кожен день. EQ важливий для досягнення успіху, від нього залежить близько 60% результату будь-якої виконуваної роботи.

Є цікавий феномен: люди з найвищим показником IQ мають перевагу над людьми із середнім IQ лише в 20% випадків, у той час як люди з середнім IQ мають більше шансів на успіх у 70% випадків у порівнянні з людьми з високим IQ. Такий стан справ завдав значного удару по поданнях про важливість коефіцієнта IQ, що раніше вважався основним джерелом успіху. Якщо розібратися, то IQ − це здатність до навчання, що залишається незмінною, хоч в 10, хоч у 60 років. Навпаки, EQ − це гнучка навичка, якій можна навчитися. Незважаючи на те, що деякі люди від природи мають більш високим емоційний інтелект, ніж інші, його рівень можна підвищити.

Почуття або розум: що керує твоїм життям?

Існує чотири навички емоційного інтелекту, які можна розбити на дві пари:

  • внутрішньоособистісна компетентність (самосприйняття й управління собою);
  • міжособистісна компетентність (соціальна сприйнятливість і управління відносинами).

Внутрішньоособистісна компетентність − це розуміння своїх емоцій і управління своєю поведінкою. Якщо ви володієте високим самосприйняттям, то ви частіше використовуєте свої сильні риси для вирішення робочих питань і не дозволяєте емоціям утримувати вас.

Міжособистісна компетентність − це здатність точно вловлювати емоції інших людей і розуміти, що насправді з ними відбувається.

Як же управляти своїми емоціями, якщо це необхідно?

Найголовніший рецепт настільки простий, що більшість не вірить у його ефективність: щоб зняти непотрібну емоцію, необхідно прибрати «неправильне обличчя», поправити очі й губи. Головне − зробити це відразу, поки емоція ще не «розкрутилася». Якщо ви це вмієте робити – напруження емоції відразу спаде. Якщо для вас це важко − тренуйте навик спокійної присутності.

Спокійна присутність − вміння бути в реальності, це припинення всіх емоцій, страхів у критичній ситуації. У стані спокійної присутності людина спостерігає (чітко бачить, чує й відчуває) все, що відбувається тут і зараз. Те, що відбувається не чіпляє спостерігача душевно, а сприймається ним як послідовність фактів, які можна просто констатувати.

Ще одна дуже ефективна техніка управління емоціями, що практично миттєво змінює емоційний стан − це дихання. Якщо вам потрібно заспокоїтися, почніть робити спокійні вдихи і видихи.

Про інші техніки управління своїми емоціями, а їх чимало, ви можете дізнатися на тренінгу «Я й мої емоції: придушувати або проживати?»

Важливо пам’ятати одне цінне правило: людина сама вибирає, бути їй рабом своїх емоцій або їх повелителем.

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також