Чутливість шкіри: психологічний феномен або реальний стан

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Редакція Beauty HUB вирішила розібратися в такій актуальній темі як чутливість шкіри та її причини. Одні експерти схильні дотримуватися теорії, що чутливість шкіри викликана психологічними факторами, інші ж, навпаки, стверджують, що все вирішує фізіологія. Давайте почнемо з початку.

Чутлива шкіра

Про те, що шкіра може бути чутливою, знають, напевно, практично всі. На полицях магазинів, аптек і салонів краси почесне місце посідають різні засоби для чутливої ​​шкіри: від очищувальних пінок до захисних кремів, не кажучи вже про сироватки, тоніки, концентрати, місти, флюїди, маски і бог знає, що ще.

Фізіологічний або психологічний феномен?

Як не дивно, для дослідників феномен чутливої ​​шкіри не здається настільки вивченим і зрозумілим, як для звичайних покупців косметики. Виявляється, що саме питання існування «особливої ​​чутливості» шкіри все ще під питанням! Цікаво, що саме ті ознаки, які багато хто вважає типовими для того, щоб визначити шкіру як чутливу, вчені вважають вельми сумнівними для діагностики, в першу чергу тому, що вони часто не супроводжуються ніякими об’єктивними змінами характеристик шкіри ні на тканинному, ні на клітинному рівні. Простіше кажучи, відчуття можуть бути неприємними, постійними й навіть завдавати виражений дискомфорт. Наприклад, характерним вважається відчуття стягнутості шкіри, свербіння й печіння, сухості, аж до хворобливості.

Однак при цьому, якщо провести об’єктивну діагностику з використанням інструментів і апаратури, в переважній більшості випадків з’ясовується, що основні показники здоров’я шкіри в нормі: втрата вологи шкірою не підвищена, рівень зволоженості шкіри може бути нормальним, а ознак запалення немає.

Таким чином, у дослідників виникло питання: чи не становить «чутливість шкіри» феномен скоріше психологічний, ніж фізіологічний? Побічно це підтверджує й те, що в розвинених країнах поширеність «чутливості шкіри» набагато вища, ніж у країнах, де рівень життя нижчий. Зокрема, найбільш поширена чутливість шкіри серед жінок, що живуть в Японії, а от в країнах Африки жінки набагато рідше відзначають подібні відчуття. Треба зазначити, що статистику дослідники збирали, проводячи опитування населення в різних країнах, і результати цих опитувань відображають не стільки об’єктивну картину, скільки те, як люди самі оцінюють стан своєї шкіри. Багато косметологів відзначають, що майже всі їх клієнти вважають свою шкіру чутливою, але далеко не завжди професіонали вважають їх думку обґрунтованою.

Шкала чутливості

Для того щоб оцінити об’єктивно ступінь чутливості шкіри (наскільки це взагалі можливо), пропонується використовувати шкалу чутливості, запропоновану французьким нейрофізіологом Лораном Мізері. Шкала складається з десяти різних відчуттів, інтенсивність яких потрібно оцінити за десятибальною шкалою (у разі, якщо відчуття нехарактерне, пункт оцінюється в 0 балів). Після підрахунку загальної кількості балів, проводиться оцінка: до 20 балів – шкіра резистентна, 20-60 балів – шкіра чутлива, вище 60 балів – швидше за все, необхідно додаткове обстеження для виявлення захворювань шкіри або нервової системи.

Шкала Мізері

  • Подразливість шкіри
  • Відчуття поколювання
  • Печіння
  • Відчуття тепла
  • Відчуття стягування
  • Сверблячка
  • Біль
  • Загальний дискомфорт
  • Відчуття припливу крові
  • Почервоніння

У деяких довідниках до ознак підвищеної чутливості шкіри відносять також набряклість, різні варіанти висипу й лущення шкіри, але більшість сучасних дослідників рекомендують із обережністю ставитися до цих ознак, бо вони свідчать, в першу чергу, про порушення захисних здібностей шкіри. Порушення функціонування бар’єру шкіри (або захисної мантії, як її ще називають) в свою чергу призводить до появи яскравих відчуттів дискомфорту, які є вторинними.

Тісний зв’язок із нервовою системою

Вивчення «мікросвіту» шкіри в останні роки призвело до цікавих відкриттів. Ймовірно, найбільш значущим з них є те, що дослідникам вдалося встановити, що функціонування кожної клітини шкіри знаходиться під прямим і безпосереднім впливом нервової системи, а клітини шкіри в свою чергу безперервно сигналізують нервовій системі про те, що відбувається на поверхні. Можна сказати, що людина являє собою якийсь «космічний корабель», обшивка якого постійно отримує сигнали, трансформує їх і передає системі управління, яка відповідає на цей потік інформації потоком рішень. Як сказав одного разу той же професор Мізері, «шкіра і нервова система – близнюки, розлучені в процесі розвитку, що страждають у розлуці й постійно обмінюються телеграмами».

Таку близькість нервової системи й шкіри пояснює те, що в ембріональний період вони являють собою єдину пластину – ектодерму, яка приблизно на третьому тижні розвитку ділиться на дві частини, зовнішню (майбутню шкіру) і внутрішню (майбутню нервову систему), крім того, з неї формуються також і деякі органи чуття.

У певному сенсі шкіра являє собою зовнішню частину нервової системи, й ми живемо в буквальному сенсі «з оголеними нервами». Експерименти з подразненням шкіри за допомогою молочної кислоти, що проводилися під контролем магнітного резонансу головного мозку, показали, що у людей, які вважали свою шкіру чутливою, осередок збудження при пошкодженні шкіри кислотою локалізується в іншій частині головного мозку, в порівнянні з людьми, які вважають свою шкіру «нормальною». Ймовірно, це і пояснює різницю відчуттів при відсутності об’єктивних змін шкіри: різні зони головного мозку по-різному сприймають відчуття, що надходять із поверхні шкіри. Не виключено, що дискомфорт, який ми вважаємо «чутливістю шкіри», це дефект не «обшивки», а «системи управління», і цілком ймовірно, що це генетична особливість, яку ми просто успадковуємо.

Вплив мікробіома

Ще одна теорія, яка зараз активно обговорюється в міжнародній науковій спільноті – вплив зміни мікробіома на різні показники здоров’я шкіри. Зокрема зміна мікробіома (комплексу мікроорганізмів, що населяють поверхню шкіри) можуть бути причиною розвитку й підвищеної чутливості шкіри (втім, зміна мікробіома може бути й наслідком – наука тут ще не сказала останнього слова).

Можливі причини

Чому ж чутливість шкіри більш поширена в розвинених країнах? Певною мірою увагу до такого роду відчуттів – ознака благополучного життя й відсутності серйозного дискомфорту, типу болю або серйозних проблем, крім того, на поширеність може вплинути й постійна згадка «чутливості шкіри» в рекламі та пресі. Навіть ця стаття напевно змусить багатьох читачів замислитися над тим, що їх шкіра може бути чутливою і, може бути, призведе до того, що наступного разу на питання «чи чутлива у вас шкіра?» вони дадуть відповідь «звичайно» (не факт, що це буде правдою, оскільки об’єктивна діагностика чутливості як і раніше дуже важка й недостатньо об’єктивна).

Можна досить довго перераховувати фактори, які можуть призвести до підвищення чутливості шкіри: стрес, механічне подразнення, відчуття холоду або навпаки, сильного тепла, зміни зволоженості повітря, наявність у повітрі або воді пошкоджуючих речовин (зокрема, твердих частинок, діоксинів та інших речовин із вільно-радикальною активністю, кількість яких у повітрі відповідає рівню індустріального забруднення середовища). Всі ці фактори, в загальному, призводять до погіршення захисних властивостей шкіри, в результаті чого може розвиватися запалення, схильність до швидкої втрати вологи, дефіцит ліпідів тощо, що в свою чергу призводить до дискомфорту й тому, що шкіра починає загострено реагувати на звичні стимули.

Наприклад, в такому стані характерні «алергічні» реакції на косметичні засоби, в тому числі й на ті, що раніше не викликали алергії. Такого роду події відображають, в тому числі, залученість імунної системи, клітини якої присутні в шкірі, в тому числі й у поверхневих шарах і, звичайно ж, залучаються в усі процеси, що відбуваються.

Спеціальний догляд

Основне практичне питання, яке цікавить і косметологів, і людей, які просто користуються косметичними засобами: чи потрібні взагалі «засоби для чутливої ​​шкіри» або це черговий маркетинговий прийом? Незважаючи на все вищесказане, можна впевнено сказати – так, в тому випадку, якщо за шкалою Мізері ваша шкіра чутлива, то спеціальний догляд їй необхідний.

Концепція догляду для чутливої ​​шкіри має на увазі кілька основних принципів:

  1. М’яке очищення, без використання агресивних поверхнево-активних речовин, що не руйнує природний захисний шар шкіри.
  2. Використання судиноукріплюючих і протизапальних інгредієнтів у засобах для щоденного догляду (екстракт азіатської центелли, кінського каштана, шкірки червоного винограду й інших).
  3. Використання зволожуючих засобів, на основі високомолекулярних інгредієнтів (рослинний колаген, карагенан, гліцерин, гіалуронова кислота тощо)
  4. Використання захисних кремів, які забезпечують необхідний ступінь оклюзії – тобто, що пригнічують випаровування вологи з поверхні шкіри. У їх складі можуть бути як рослинні олії (олія солодкого мигдалю, макадамії, арганова та інші), а також мінеральна олія.
  5. В якості сонцезахисних засобів рекомендується вибирати засновані на фізичному захисті (оксид цинку, діоксид титану, полімери).
  6. Не рекомендується використовувати засоби, що володіють вираженою стимулюючою дією (в тому числі, марковані як «омолоджуючі»), а також похідні ретинолу.

Звичайно ж, важливе й підтримання психоемоційного комфорту. Важливим фактором у цьому є те, що називають «здоровим способом життя», що має на увазі здоровий сон у достатній кількості, щоденну фізичну активність, певне задоволення в професійному та особистому житті, повноцінне й здорове харчування.

Треба відзначити, що «здорове харчування» далеко не завжди рівнозначне «дієті» або якимось спеціальним обмеженням у харчуванні. Цілком достатньо підтримувати необхідний рівень макронутрієнтів (білків, жирів і вуглеводів) в раціоні, при необхідності вносячи додаткову корекцію щодо вітамінів і мінералів.

Крім того, на тлі різноманітних дієт, які в більшості випадків бувають незбалансованими, а нерідко навіть небезпечними, стан шкіри досить часто страждає й іноді досить суттєво. Зокрема, при обмеженні жирів часто розвивається сухість шкіри, а при дефіциті вуглеводів шкіра може виглядати втомленою й млявою, при цьому обидва стани можуть супроводжуватися підвищенням чутливості й дратівливості шкіри, приєднанням запалень та навіть акне на тлі дієти й психоемоційного стресу.

Тійна Орасмяе-Медер, лікарка-косметолог, розробниця Meder Beauty Science (Швейцарія), автор книг «Б’юті-міфи. Вся правда про ботокс, стовбурові клітини, органічну косметику та багато іншого», «Наука краси: з чого насправді складається косметика».

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також