Топ-10 книг для дітей і батьків на канікули й не лише

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

Як стати тореадорами та впіймати іноземних шпигунів, змінити хід історії, провезти весь свій клас «зайцями» на Місяць, стати володарем кільця Всевладдя, знайти вірного друга на іншій планеті – про це читайте в нашій добірці книг для дітей і дорослих на канікули.

Жити у світі без звички до читання практично неможливо. Без добрих книг дитині буде складно опанувати систему культурних знаків суспільства. З допомогою літератури дитина вчиться орієнтуватися у світі, розуміти складні речі, вирішувати непрості завдання, а не пасувати перед ними. І всьому цьому її не треба вчити схоластично, вказуючи, як їй варто мислити і що робити: завдяки літературним героям та їхнім вчинкам діти інтуїтивно обирають модель поведінки, вчаться критично мислити. А це дуже важливо. А ще завдяки книгам дитина стає особистістю — вона дізнається про характери інших людей, вчиться співпереживати людям, тваринам, природі, відчувати чужий біль.

Але це не означає, що треба читати всім і все. Дітей не можна змушувати читати. Єдиний спосіб прищепити любов до читання – зацікавити, знайти історії, які сподобаються дитині. Краще, щоб вона прочитала те, що їй цікаво, ніж те, що змушують. Хтось із дітей набагато охочіше читатиме фантастику, ніж романи про Середньовіччя. Декому більше подобаються романтичні історії, іншим – пригодницькі романи. На смак і колір, як кажуть.

Оскільки ми не можемо передбачити, яка література сподобається вашій дитині і вам, ми склали список із найкращих книг для дітей і підлітків, які, втім, можна читати у будь-якому віці. І ця література ідеально підходить для літніх канікул і відпустки, бо вона досить швидко й легко читається.

Вік: 6-12 років

Туве Янссон «Все про Мумі-тролів»

Туве Янссон «Все про Мумі-тролів»

– Не варто хвилюватися. У світі немає нічого страшнішого за нас самих.

Попри те, що тролі були запозичені письменницею зі шведських казок, Туве Янсон істотно переробила їхні образи. Фінська письменниця й художниця створила милих мумі-тролів, для яких головним щастям є життя в гармонії з собою та навколишнім світом.

Крихітні й дуже симпатичні істоти з яскравими характерами та нестримною пристрастю до пригод сподобаються навіть дорослим, тому якщо дитина не захоче читати, прочитайте самі. Книга поверне вас назад у дитинство. І, повірте, там багато мудрих думок, на які в дитячому віці ви могли не звернути увагу.

Дж. Р. Р. Толкін «Хобіт. Туди й назад»

Дж. Р. Р. Толкін «Хобіт. Туди й назад»

– Безперечно, якщо шукаєш, то завжди щось знайдеш, але зовсім необов’язково те, що шукав.

Якщо дитина любить пригодницькі повісті, то краще за «Хобіта» складно щось знайти. Ця книга давно стала класикою дитячої літератури. Ті з нас, хто зневірився отримати свій лист з Гоґвортсу, точно чекають, коли до них у двері постукати Гендальф і покличе в небезпечну, але неймовірно цікаву пригоду.

Добродушний, поступливий низькорослик, але не гном. Любить смачно поїсти, але не кіт. Вміє зникнути миттєво, але не чарівник. Хто це? Це ж хобіт Більбо! Якось він вирушив у дорогу разом із чарівником Гендальфом і дванадцятьма гномами. На своєму шляху він зустрічає ельфів та інших магічних істот, небезпечних і кумедних. Після цієї подорожі хобіт назавжди змінився.

Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки»

Всеволод Нестайко «Тореадори з Васюківки»

— У нас була прекрасна, благородна ідея — провести під свинарником метро. Це мало бути сюрпризом. Перша лінія метро – у Васюківці! Станція «Клуня» — станція «Крива груша». Три копiйки в один кiнець. Родичі – безкоштовно. З учительки арифметики — п’ять копійок.

Гумористичний дитячий роман, написаний українським письменником Всеволодом Нестайком, сподобається дітям різного віку. Навіть тим, кому далеко за 30! Росли ви в місті або в селі, якщо у вас був хоча б один друг, у вас мали бути пригоди, які ви самі собі і вигадували. Зовсім як у героїв «Тореадорів».

Головними героями книги є школярі із села Васюківка – Павлуша Завгородній та Ява Рень. Шибенику Яву і більш спокійного і розважливого Павлушу об’єднує дружба і щире бажання прославитися на весь світ. Для цього вони намагаються стати тореадорами, зловити іноземних шпигунів зі свого села, підкорити Київ і врятувати всіх від озерного чудовиська, вирити метро під свинарником та багато іншого. Загалом, двоє хлопчиків улітку шукають, чим себе розважити у селі.

Читати роман – одне задоволення. Там стільки кумедних епізодів, що ваша дитина і не помітить, як прочитає всю книгу від краю до краю.

Кір Буличов «Дівчинка із Землі»

Кір Буличов «Дівчинка із Землі»

– Уся річ у тім, що ви всі – дорослі, розумні люди. І ви мислите, як ти сам казав, логічно. А я не дуже розумна і думаю, як на думку спаде.

Всі дивилися мультфільм про Алісу, яка подорожувала з татом, професором Селезньовим, планетами в пошуках рідкісних тварин Галактики. А як щодо того, аби прочитати фантастичну повість? «Пригоди Аліси» (або в ранніх виданнях «Дівчинка із Землі») – одна з найкращих книг для дітей. Її цікаво читатиме як шестирічним дітям, так і підліткам. Це ж Аліса!

2074 рік. Професор Селезньов обіцяв своїй дочці Алісі, що візьме її в свою експедицію з пошуку рідкісних інопланетних тварин, якщо вона добре поводитиметься і вчитиметься. Звичайно, Аліса порушує цю обіцянку. Але все одно намагається пролізти разом із усім своїм класом «зайцями» на корабель батька, щоб полетіти на Місяць.

Роальд Даль «Матільда»

Роальд Даль «Матільда»

– Якби вони прочитали хоча б одну книгу Діккенса чи Кіплінга, вони б зрозуміли, що в житті є щось більше, ніж шахрайство чи тупе сидіння перед телевізором.

Впевнені, ви дивилися в дитинстві фільм про маленьку дівчинку, яка не мала друзів, а її головною пристрастю були книги. Радимо прочитати і саме першоджерело історії. Можете дати цю книгу своїй дитині, а можете прочитати разом із нею, вам теж сподобається повернутися знову в дитинство.

Матильда – геніальна дівчинка, але батьки вважають її дурненькою, від якої у них лише головний біль. Але правда в тому, що її батьки є дурнями, які зайняті лише собою. Їм немає справи до дочки, вони думають лише про те, як шахрайством заробити більше грошей, а весь вільний час проводять перед телевізором. Тому Матильда вирішила перевиховати їх, а заразом і злісну директорку школи міс Транчбул. У цьому їй допомагають її друзі та ще дещо.

Джоан К. Роулінг «Гаррі Поттер»

Джоан К. Роулінг «Гаррі Поттер»

– Директоре,  – втомлено мовив Гаррі. — Я знаю, що це не дуже добре прозвучить, але з усією серйозністю заявляю: я не лиходій, я просто дуже творчо мислю…

На цій книзі про хлопчика-чарівника та його друзів виросло вже кілька поколінь дітей. Історія проникає в саме серце і змушує як дітей, так і дорослих дивитися у вікно з надією на те, що колись з хмар з’явиться сова, яка заплутала, з листом з Гоґвартсу  в дзьобі. Ми не розповідатимемо вам про всі події саги, адже впевнені, що ви або читали, або дивилися фільми про Гаррі Поттера.

Скажімо тільки, що це по-справжньому геніальна книга, яка вчить, що в житті є значно важливіші речі, ніж влада й матеріальні цінності. А ще в романах Роулінг багато гумору, тому її дуже ненудно читати. Увага: після прочитання ви можете перетворитися на фаната магічного світу Гаррі Поттера, але це на краще.

читайте також

Вік: 12-16 років

Айзек Азімов «Я, Робот»

Айзек Азімов «Я, Робот»

— Я раптом усвідомив, які дурні створіння ці люди. Немає законів, що регулюють людські вчинки. Тому людям довелося самим вигадувати потрібні правила, але навіть після цього вони не могли змусити себе дотримуватися їх.

Ідеальний витвір для всіх, хто любить наукову фантастику. Навіть якщо ви далеко не дитина, не підліток, вам припадуть до смаку ці розповіді. Сподіваємося, вам буде цікаво дізнатися, як фантаст із минулого бачив наше сьогодення.

Протягом п’ятдесяти років робопсихологиня докторка Сьюзен Келвін спостерігала, як прогрес людства змінює суспільний устрій, здійснюючи ривок уперед. Дорогою до нового світу, де роботи були звичною частиною суспільства, до світу, в якому вже ніхто не може існувати без механічних слуг, люди забули про те, що машини теж можуть «лютувати». Так і стається. Роботи ламаються, усередині них відбувається конфлікт. І це дуже цікаво.

 Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

 Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц»

— Себе судити значно важче, ніж інших. Якщо ти зумієш правильно судити себе, отже, ти справді мудрий.

Добра казка про Маленького принца стала головною дитячою книгою у дитячій літературі. Але вона писалася не для дітей. «Маленький принц» Екзюпері став абсолютною притчею в язиціх. Зображення, знайомі всім з дитинства, давно перетворилися на принти для футболок і чашок. Але багато хто з нас може забувати мудрість Маленького принца. Дозвольте собі та вашій дитині її згадати. Навіть якщо ви дорослий і не любите казки, історія торкнеться вас до глибини душі.

Пілот здійснює вимушену посадку в пустелі Сахара і зустрічає одного незвичайного хлопчика –  Маленького принца з іншої планети. Маленький принц розповідає йому про те, як він дбав про свою планету, про дивовижну троянду, яку залишив на ній, про свої подорожі іншими планетами й астероїдами, про життя на Землі та друзів, яких він зустрів там.

Ніл Гейман «Океан наприкінці дороги»

Ніл Гейман «Океан наприкінці дороги»

— Ніщо не залишається тим самим. Мине секунда або одна сотня років. Все безперестанку вирує і клекоче. І люди змінюються так само сильно, як океани.

Книга Геймана про дорослу людину, яка повертається до місць, де вона провела своє дитинство. Тому прочитати її варто не лише підліткам, а й їхнім батькам (можна не лише на літніх канікулах). Це блискуче розказана історія самотнього хлопчика, імені якого ви так і не дізнаєтесь, але в якому вгадуються риси самого автора, а хтось зможе впізнати себе.

Прогулянка головного героя фермами Сассекса призводить його до будинку стародавніх богів. Вони грають у людей, і відтоді, коли герой потрапляє до богів, тканина звичного світу рветься та вивертається навиворіт.

Террі Пратчетт «Мор – учень Смерті»

Террі Пратчетт «Мор – учень Смерті»

— Ось вони, смертні, — продовжував Смерть. — Все, що вони мають, — зовсім небагато років у цьому світі. І вони проводять дорогоцінні роки життя за ускладненням всього, чого торкаються. Чарівно.

Це четверта книга із серії циклу «Плоский світ» і перша книга підциклу про Смерть. Тим не менш, вам зовсім не обов’язково знати про події, що відбуваються в «Пласкому світі», адже «Мор» чудово читається як окремий твір. І, повірте нам, ваша дитина, та й ви самі, захочете прочитати решту двох книг підциклу «Смерть». І так, не варто лякатися такої назви. Там нічого страшного нема. Це гумористичне фентезі.

Мор – молодий хлопець, який не може знайти собі місце в житті. Якось його батько відвів Мора на «ярмарок вакансій», де його взяв під своє «крило» не хто інший, як Смерть. Так Мор став її учнем. Перші дні Мор скрізь слідує за Смертю, навчається нелегкої професії, а потім Смерть вирішує, що може взяти невелику відпустку, а всі обов’язки женця доводиться виконувати Мору. Поки Смерть ловить рибу, напивається в шинку, веселиться на вечірці, Мор літає з одного завдання на інше і намагається виправити помилку, яку він зробив у процесі. До речі, ця маленька помилка може призвести до неймовірних змін у долях людства, які давно були прописані.

Вся привабливість і чарівність Пратчетта – у діалогах, яких у книзі багато. Тому весь цикл читається на одному диханні. І підліткам, і дорослим сподобається ця книжка.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також