Кортизоловий живіт: що це таке і як його позбутися

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

Кортизоловий живіт – це термін, який не має нічого спільного з медичним, але часто використовується дієтологами та нутриціологами. Що означає кортизоловий живіт у жінок, як виглядає, як пов'язані кортизол і жир на животі, і як позбутися стресового живота, розповімо у цій статті.

Під впливом стресових ситуацій у тілі починає активно вироблятися гормон кортизолу, відомий як стресовий гормон. Саме скачки кортизолу, кортизоловий стрес можуть стати причиною появи живота у жінок. Кортизоловий живіт у худих також не рідкість. Хороша новина – позбавитися кортизолового живота цілком реально, головне виявити вчасно причину гормональних стрибків.

Кортизол: функції в організмі жінок та чоловіків

Кортизол (гідрокортизон) – це регулятор вуглеводного обміну організму, що виробляється залозами, бере участь у розвитку стресових реакцій. Для кортизолу характерний денний ритм секреції: мала концентрація спостерігається у вечірні, а найбільша у ранкові години.

Функція кортизолу в організмі людини – збереження енергетичних ресурсів організму та швидкий доступ мозку до запасів глюкози. Кортизол нормалізує рівень цукру крові та кров’яний тиск, покращує пам’ять, зміцнює імунну систему та знижує сприйнятливість до болю. Якщо показник кортизолу підвищується, зростає і артеріальний тиск, частішає пульс, загострюються реакції. Високий рівень кортизолу протягом тривалого часу несе масу негативних наслідків, серед яких набір зайвої ваги та поява «кортизолового живота».

Що таке стресовий живіт, кортизолове ожиріння

Що означає кортизоловий живіт просто пояснює лікар і випускниця Гарварда, автор бестселерів та провідний фахівець із гормонів Сара Готфрід. Жир на животі буває двох типів: підшкірний та вісцеральний. Гормон стресу впливає розподіл жирових запасів і спрямовує в внутрішні органи. Так утворюється вісцеральний (внутрішній) жир на середній частині тіла безпосередньо навколо талії глибоко під поверхнею черевної стінки.

Вісцеральний жир утворюється всередині тіла і заважає нормальному функціонуванню внутрішніх органів черевної порожнини (печінка, підшлункова залоза, кишечник), оскільки фактично душить їх. Крім того, жирові клітини в ділянці живота вчетверо більш чутливі до рівня кортизолу, ніж жирові клітини в інших частинах тіла. Тому при стресових ситуаціях ця сфера нашого тіла повніє першою.

Крім того, при зростанні кортизолу в організмі спостерігається виділення певного типу білка 4 (RBP4), який призводить до резистентності до інсуліну та може призвести до діабету другого типу та метаболічного синдрому (збільшення маси вісцерального жиру).

Професор психології та філософії Елісса С. Епель провела дослідження у відділенні психіатрії Єльського Університету, в результаті якого було виявлено чіткий зв’язок між постійним стресом і появою кортизолового живота.

Крім постійного занепокоєння, такий самий ефект може бути наслідком хвороби Кушинга (важке нейроендокринне захворювання з надмірним утворенням гормонів надниркових залоз – кортикостероїдів) та рецидивуючої депресії, так що перш ніж самостійно ставити собі діагноз, бажано звернутися до фахівця і здати всі необхідні.

Регулювати рівень кортизолу, якщо це не проблема ендокринного характеру, можна самостійно – потрібно просто припинити хвилюватись через кожну дрібницю. Звичайно, радити таке набагато легше, ніж взяти та зробити. Це має бути комплексний підхід, який передбачає правильне харчування, повноцінний відпочинок, медитацію чи інші способи зниження стресу і, звичайно, фізичні навантаження.

Кортизол

читайте також

Як прибрати кортизоловий живіт

Зменшити кортизоловий живіт можна дотримуючись правильного харчування, займаючись спортом та змінивши спосіб життя. В цілому алгоритм досить простий: потрібно відмовитися від шкідливої їжі і рафінованого цукру, достатньо відпочивати, міцно спати, медитувати, перестати нервувати, спілкуючись з токсичними людьми і заганяти себе в хронічний стрес.

Дієта при кортизоловому животі

Дієтологи вважають, що стресовий живіт зникне як дим, якщо:

 • відмовитися від продуктів з високим глікемічним індексом та вмістом трансжирів (продукти з практично нескінченним терміном зберігання);
 • зменшити кількість споживаного кофеїну та насичених жирів;
 • увживати алкоголь у помірних дозах;
 • збільшити в раціоні кількість цільної рослинної їжі для максимального споживання клітковини, антиоксидантів та фітонутрієнтів: додати овочі, фрукти, цільнозернові продукти, горіхи, насіння та боби;
 • не забувати про продукти з високим вмістом омега-3 жирних кислот: риб’ячий жир, лляна олія, оливкова олія, волоські горіхи, печінка тріски, скумбрія, тунець, оселедець, форель, лосось, палтус.

Кортизолова фігура: як займатися спортом, корисні вправи

Позбутися кортизолового гормонального живота допоможуть вправи для релаксації. Так, рекомендується відвідувати класи йоги, вчитися медитувати та дихати правильно. Деякі техніки пранаями (дихальна йога) допомагають погасити спалахи агресії буквально за десять рахунків.

Що стосується активніших фізичних вправ, дуже важливо стежити за своїм пульсом. Занадто висока частота протягом тривалого часу може призвести до протилежного ефекту. Практикуючий акушер-гінеколог та засновник WomentoWomen.com Марсель Пік рекомендує для початківців прогулянки швидким кроком. На її думку, пульс не повинен перевищувати 90 ударів за хвилину.

Цю ж думку дотримується і Нік Тос, колишня фітнес-модель, тренер та засновниця Theleanbodycoach.com. Вона каже, що при роботі з клієнтами з аномально високим рівнем кортизолу рекомендує їм вправи з обтяженням (тренажерний зал) та відновлювальні тренування (йога та пілатес).

Як повноцінний відпочинок та сон допоможуть упоратися з проблемою кортизолового живота

Для відновлення організму потрібен відпочинок і сон. Під час сну відновлюється функція надниркових залоз та знижується рівень кортизолу. Крім цього, активно виробляється гормон росту, що сприяє відновленню організму (зниження запалення, утворення нових клітин) і допомагає нам худнути.

Відпочинок може бути різним: це і блаженне ледарство, і активні подорожі – у цьому випадку все залежить від ваших уподобань. Якщо безцільне валяння на пляжі вганяє вас в зневіру і викликає почуття тривоги (що практично той же стрес), тоді краще вибрати зручне взуття і помандрувати за новими враженнями та позитивними емоціями.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також