Рентген у стоматології: показання, види й особливості діагностики

 • Листи Діду Морозу 2020

 • Адвент календар 2020

 • Все про грибкову хворобу

Рентген в стоматологии: показания, виды и особенности диагностики

Вирішити долю зуба, вибрати правильний напрям лікування допомагає рентгенівський знімок. Сьогодні без цього виду діагностики в стоматології та інших напрямах медицини не обійтися. Все, що потрібно знати про рентгенографію зубів, розповідає наш експерт.

Навряд чи ви про це замислювалися, але саме рентгенівські промені – один з найбільш значущих винаходів людства. Чому? Та тому що саме рентген дозволяє аналізувати стан людського тіла без втручання в його цілісність – без операції, розкриття, хворобливого обмацування тощо. І крім того, рентген – це абсолютно безпечно, що б не говорили скептики і прихильники заборони 5G-вишок.

Подробиці про технологію, її безпеку і застосування в стоматології розповість Віталій Воронін, стоматолог-імплантолог і стоматолог-ортопед клініки D.Ante.

Стоматолог-имплантолог Виталий Воронин

Чому саме рентген

Дотепер рентгенографію зубів використовували як додатковий метод, коли зовнішній огляд не давав достатньо інформації. Але сьогодні більшу частину стоматологічних планів лікування вже супроводжують рентген-знімки різних типів як один з основних видів діагностики.

Рентгенографія (або просто рентген) зубів – це метод дослідження, який за допомогою рентгенівських променів проєктує зображення на плівку, папір або цифровий носій.

Рентген допомагає стоматологу визначити приховані проблеми порожнини рота (карієс, захворювання ясен, абсцеси, пухлини, кісти) і виявити їх джерело, тому сьогодні його призначають у більшості випадків.

Ось захворювання, які ефективно показує рентген:

 • ушкодження коронки або кореня зуба;
 • переломи щелепи або окремих зубів;
 • періодонтит, пульпіт, пародонтит і інші запалення;
 • карієс на непомітних оку ділянках зуба або під встановленими коронками;
 • кісти, гранульоми й інші новоутворення;
 • напрямок росту зубів, що не прорізалися (особливо актуально для вісімок);
 • аномалії прикусу.

Також рентген обов’язково роблять перед установленням імплантатів, брекетів і остеопластики.

Види рентген-знімків

Залежно від захворювання застосовуються різні варіанти рентгенівського обстеження.

 • Прицільний рентген робить знімок від одного до трьох розташованих поруч зубів.
 • Прикусний рентген допомагає діагностувати пародонтит і міжзубний карієс.
 • Панорамна діагностика або ортопантомографія робить знімок всієї щелепи. Найчастіше застосовується перед ортодонтичним (вирівнювання зубів і прикусу) лікуванням.
 • Тривимірний рентген (3D або КТ, комп’ютерна томографія) показує тривимірне цифрове зображення обох щелеп, застосовується в імплантації.

У більшості випадків ми в клініці D.Ante віддаємо перевагу першому варіанту – прицільному рентгенівському знімку: це найшвидша, проста і нешкідлива методика, в результаті якої виходить 2D (двомірний) знімок. Такого знімка достатньо для проведення більшості стоматологічних процедур.

Підсумковий знімок може виводитися на плівку або на електронний носій – це залежить від того, яке обладнання використовується в клініці.

У сучасній стоматології найчастіше застосовують переносний рентген з виведенням знімка на електронний носій. Такий підхід дозволяє пацієнтові не пересуватися клінікою (знімок робиться безпосередньо в стоматологічному кріслі), а лікарю – швидко виявити проблеми зубів і перевірити якість лікування після процедур.

Рентген у стоматологічному кріслі

Прицільний рентген-знімок зуба – це швидка процедура, триває три хвилини.

 1. На пацієнта надягають фартух, який захищає груди і внутрішні органи від впливу випромінювання.
 2. Асистент фіксує голову пацієнта, щоб отримати чіткий, незмазаний знімок.
 3. Лікар робить знімок.

Не потрібно хвилюватися, якщо лікар робить одразу кілька знімків: прицільний рентген-знімок не завжди виходить з першого разу, а наприклад, під час лікування кореневих каналів потрібно робити мінімум три знімки:

 • Під час діагностики. За допомогою цього знімка лікар оцінює стан коренів зуба, їх кількість і форму і вибирає відповідний план лікування.
 • Під час лікування. Робиться з введеними в канали стоматологічними інструментами і виводиться на монітор комп’ютера, щоб контролювати лікування в режимі реального часу.
 • Контрольний. За допомогою цього знімка лікар оцінює якість пломбування каналів після процедури лікування.

І навіть три знімки за один раз нешкідливі для організму. Нижче – пояснення, чому саме так.

Припустима в стоматології доза опромінення

У прицільному знімку доза становить від 3 до 5 М3в ( «мікро зиверт» – одиниця виміру іонізуючого випромінювання).

Для дорослої людини безпечною вважається доза в 1000 МЗв на рік. Тобто за допомогою радіовізіографа можна проводити до 400 знімків на рік.

Вплив рентгена на пацієнта настільки нешкідливий, що можна робити і дітям, і під час вагітності, якщо це необхідно. Тим паче в стоматології рентген впливає тільки на щелепу: груди і внутрішні органи прикрито спеціальним фартухом.

В результаті у сучасного рентгена більше переваг, ніж недоліків.

Він дозволяє отримати високоточні зображення тканин ротової порожнини і зубів, електронні знімки легко зберігати, і лікар може завжди збільшити масштаб, щоб розглянути пошкоджену ділянку. До того ж процедура практично нешкідлива для пацієнта, якщо не перевищувати допустиму кількість знімків на рік.

Саме тому рентген можна сміливо назвати одним з найбільш значущих винаходів людства.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!