Що можна і чого не можна робити при сонячному опіку: розбираємося з експертом

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

что делать при ожоге

Сонячний опік може статися з кожним, особливо часто це може траплятися з тими, хто нехтує правилами безпечного перебування на сонці. Дарина Тищенко, лікар-дерматолог, розповідає, що можна і чого не можна робити при сонячному опіку.

Перебуваючи на сонці тривалий час або недовго в години його найбільшої активності, можна отримати і сонячний удар, і сонячний опік. Ультрафіолет, впливаючи на шкіру, провокує виникнення почервоніння, яке супроводжується больовими відчуттями. При цьому можуть з’явитися пухирі, шкіра починає свербіти і все це – у супроводі головного болю і поганого загального самопочуття.

Якщо після перебування на сонці ви відчуваєте подібні симптоми – не нехтуйте зверненням за допомогою до фахівців. Адже такий стан завдає шкоди як шкірі, так і всьому організму. Якщо вчасно не допомогти своїй шкірі, можуть залишитися сліди від опіків, пігментні плями і навіть зморшки. Якщо ж ви регулярно доводите шкіру до “корочки”, то це може мати серйозні наслідки, адже ультрафіолет згубно впливає на структуру ДНК.

Чому виникає сонячний опік

Під час перебування на сонці у нас виробляється пігмент меланін, який захищає її від надмірної інсоляції, роблячи незахищені ділянки шкіри темнішими. У кожного з нас свій поріг вироблення меланіну, який закладений генетично. Саме тому хтось згоряє дуже швидко, а хтось може перебувати на сонці тривалий час і не згоряти. Але тим не менше, і загар, і опік – це пошкодження клітин шкіри. Якщо у вас невелика кількість клітин меланіну, ви легко можете отримати сонячний опік.

 чём обработать ожог

Є й інші чинники, які підвищують ризик виникнення сонячних опіків. Світлі шкіра, очі і волосся свідчать про необхідність захищатися від сонячних променів більш інтенсивно. Потрібно бути обережнішим з перебуванням на сонці біля моря, відпочиваючи на свіжому повітрі, при купанні і обприскуванні себе водою, оскільки волога сприяє швидкому згорянню шкіри. Не вживайте алкоголь, відпочиваючи на природі, це зменшить ризик виникнення сонячного опіку. Якщо ви приймаєте медикаментозне лікування, треба запитати у свого лікаря про його сумісність із засмагою. Є низка ліків, прийом яких збільшує ймовірність отримання опіку.

Згоріти можна і в похмурий день, особливо, якщо ваша шкіра чутлива до ультрафіолету. Саме тому важливо грамотно захищатися від сонячних променів.

Дарья Тищенко

Дарина Тищенко, лікар-дерматолог, косметолог

Симптоми сонячного опіку

Симптомами сонячного опіку є почервоніла, гаряча на дотик шкіра, біль, набряк, пухирі, а також підвищена температура, озноб, головний біль, запаморочення, нудота, слабкість, прискорений пульс і дихання.

4 ступені сонячних опіків (термічного пошкодження)

  • I ступінь: епідермальний опік – епідермальний опік – почервоніння шкіри, набряк, біль. Самостійне загоєння таких ран завершується протягом 5–12 днів без утворення рубців та інших наслідків.
  • II ступінь: дермальний поверхневий опік – глибокі опіки. Формуються бульбашки, шкіра червоніє, сильний біль, набряк тканин у місці пошкодження шкіри.
  • III ступінь: дермальний глибокий опік – пошкодження всіх шарів шкіри, формуються великі пухирі, заповнені жовтуватою рідиною.
  • IV ступінь: субфасциальний опік, який характеризується повним руйнуванням шкіри, м’язів і сухожиль.

Перша допомога при сонячних опіках

  1. Для початку потрібно сховатися в тінь, адже почервоніла шкіра – це симптоми сонячного опіку, а подальше перебування на сонці тільки посилить його.
  2. Постраждалу ділянку шкіри необхідно охолодити: або холодною водою, або водними розчинами антисептиків (наприклад, фурацилін, хлоргексидин).
  3. Регулярно зволожувати «згорілу» шкіру спеціальними засобами, призначеними для цього. Серед них: декспантенол, пантенол або інші засоби брендів, які рекомендував вам ваш лікар.
  4. Якщо опік великої площі, і ви помічаєте погіршення загального стану, слід звернутися за медичною допомогою. Або якщо у вас утворилися бульбашки – самостійно їх розкривати не можна, слід накласти пов’язки з антисептиками і також звернутися за медичною допомогою.

 пантенол от ожога

Чого робити не можна

  1. Не наносити на уражені місця традиційні домашні засоби: олію, сало, спирт, сметану, одеколон і мазі, в яких ви не впевнені. Використання таких засобів може призвести до погіршення стану, а також інфікування шкіри.
  2. Якщо з’явилися пухирі, розкривати їх.
  3. Не скрабувати шкіру і не терти мочалкою, оскільки будь-яке тертя може посилити запальну реакцію.

чем мазать ожог

Профілактика

  • Обмежте час перебування на сонці, особливо з 10.00 до 16.00.
  • Перевірте у своєму гардеробі наявність «захисного одягу»: крислаті капелюхи, штани, сорочки з довгим рукавом. А також захищайте очі – носіть сонцезахисні окуляри.
  • Обов’язково використовуйте сонцезахисні креми (найкраще підійде з SPF 50) за 20–30 хвилин до того, як вийти на сонце. Це дозволить крему почати діяти. Оновлюйте сонцезахисний засіб як мінімум раз на дві години і щоразу після купання.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB! 

читайте також