Що таке меланома і як її відрізнити від родимки: розбираємося з лікарем

меланома это

Давайте розберемося, хто в групі ризику, які чинники провокують виникнення меланоми і як можна захистити себе від цієї небезпечної хвороби.

Меланома одне з підступних дерматологічних захворювань. Якщо не проходити щорічну діагностику, самостійно визначити, чи небезпечна ваша родимка, досить складно. А ось при виявленні меланоми на ранніх стадіях ймовірність повного одужання дуже висока. Саме тому так важливо пильнувати здоров’я своєї шкіри.

Лікарі-дерматологи рекомендують стежити за своїми родимками. Вітчизняні фахівці пропонують використовувати пацієнтам систему АКОРД (асиметрія, кровоточивість, край, окрас, розмір, динаміка). Американські ж дерматологи мають схожу систему ABCDE (асиметрія, контур, колір, діаметр, зміни). Але суть від назви не змінюється: родимки потрібно регулярно оглядати і бажано разом з лікарем.

Світлана Дячук, лікар-дерматоонколог, розповідає, чому важливо проходити регулярні чек-апи для розуміння того, хто є в зоні небезпеки і як уникнути виникнення раку шкіри.

Светлана Дячук дерматолог

Світлана Дячук, лікар-дерматолог, дерматоонколог

Що таке меланома

Меланома – це злоякісна пухлина шкіри, яка дуже схожа на звичайну родимку. Вона ніяк не турбує людини, може навіть зовні абсолютно не відрізнятися, в цьому і криється її головна небезпека. Адже меланома це злоякісне новоутворення, яке може рости і давати метастази. Чим раніше лікар діагностує і видалить пухлину, тим більше у пацієнта шансів на цілковите одужання.

признаки меланомы

Фактори ризику виникнення меланоми

  1. Вплив ультрафіолету. Кожен сонячний опік не минає просто так для людини. Будь-який надмірний вплив ультрафіолету підвищує ризик виникнення меланоми навіть у літньому віці, при цьому обгорати ви могли і в дитинстві.
  2. Спадковість. Якщо у вашого родича був (є) будь-який вид раку шкіри ви в групі ризику. В такому випадку беззастережно потрібно проходити профілактичні огляди.
  3. Множинні невуси або родимки. Коли на тілі велика кількість родимок, помітити меланому серед них нелегко. Тому люди з великою кількістю родимок повинні регулярно проходити обстеження у лікаря-дерматолога з фіксацією невусів.
  4. Дуже світла шкіра. Чим світліша шкіра, тим менше вона захищена від впливу ультрафіолету, відповідно ризики виникнення меланоми підвищуються.

Як попередити меланому

Ніхто не застрахований від появи меланоми. Вона може з’явитися у будь-якої людини, навіть у тієї, яка поза групою ризику. Тому потрібно:

  • регулярно проходити огляди у лікаря: один раз на рік профілактичного огляду буде достатньо;
  • уникати сонячних опіків всіма доступними методами: використання фотозахисного одягу, використання СПФ-кремів;
  • знання! Дуже багато хто не знає про існування цього захворювання. А саме знання про меланому є одним із дуже важливих профілактичних заходів.

как выглядит меланома

Діагностика родимок і меланоми

Діагностика станів шкіри повинна обов’язково проводитися за допомогою дерматоскопії. При великій кількості родимок лікар повинен проводити цифрову дерматоскопію. Це використовується для фотофіксації всіх ваших родимок, щоб у подальшому проводити порівняння станів шкіри.

Діагноз – меланома

Якщо вам у кабінеті лікаря поставили діагноз меланома це попередній діагноз. Обов’язково необхідно зробити гістологічне підтвердження. Такий аналіз проводиться після видалення пухлини і дослідження її в лабораторії. І вже в залежності від підтвердження або спростування діагнозу і стадії призначається відповідне лікування.

меланома стадии

Стадія 0-1 не потребує лікування. Хірургічного видалення цілком достатньо для стовідсоткового одужання.

За статистикою, меланома найчастіше розвивається у чоловіків на спині, а у жінок на нижніх кінцівках, хоча це захворювання може проявитися абсолютно на будь-якій ділянці тіла.

Можна повністю вилікуватися від меланоми це головне. Поки захворювання на стадії 0 -1 це не небезпечно. В цьому випадку меланома не метастазує і після її хірургічного видалення людина одужує. При цьому пацієнт повинен усвідомлювати обов’язковість профілактичних оглядів у лікаря.

Якщо ж меланома виявляється на більш пізніх стадіях, вона точно також видаляється, але для допомоги призначається додаткове медикаментозне лікування. Ці методи допомагають видужувати після діагнозу меланома і прожити довге і щасливе життя!

Р. S. Якщо ви помітили у себе будь-яку підозрілу родимку, пляму на слизовій оболонці, смужку на нігті, дивний безбарвний прищик, негайно звертайтеся до лікаря. Чим раніше діагностується захворювання, тим вищий шанс повністю одужати від небезпечного захворювання меланоми.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB! 

читайте також