Чому виникають болі в суглобах та до яких хвороб вони можуть призвести?

  • Self-love: celebrate yourself

  • Це з любові

  • HOW TO BEAUTY

    HOW TO BEAUTY

  • Адвент-календар 2021

  • Листи Діду Морозу 2021

проблеми з суглобами

Офіційно на COVID-19 перехворіли 5,5 мільйона українців. Частині з них хвороба залишила по собі неприємні спогади, а декому подарувала серйозні проблеми з суглобами. Про найпоширеніші хвороби суглобів та їх профілактику розповів хірург-ортопед Олександр Галузинський.

Олександр Галузинський

Олександр Галузинський, хірург-ортопед

Коронавірус призвів до ускладнень

Людей, у яких виникли проблеми з суглобами після коронавірусу, можна поділити на дві групи. Перша – молоді пацієнти, у яких діагностовано досить небезпечне захворювання під назвою асептичний некроз. Це ураження голівки стегнових кісток, яке проявляється болями у попереку та кульшових суглобах. Без своєчасного лікування хвороба повністю руйнує голівку суглоба, і єдиним варіантом допомоги хворому буде ендопротезування (заміна суглоба на штучний імплант. – Прим.). Друга група – пацієнти похилого віку, у яких вже існували проблеми з суглобами, а хвороба лише пришвидшила їх перебіг.

«Наразі ми спостерігаємо пацієнтів, у яких до захворювання на коронавірус була I-II стадія артрозу (хвороба, при якій суглоб поступово втрачає свої рухові функції. – Прим.), а вже за кілька місяців після одужання на рентгенівських знімках фіксуємо III-IV стадії, – розповідає Олександр Галузинський. – Точної відповіді на питання, чому відбувається такий прогрес, поки що немає. Існують лише гіпотези. Одна полягає в тому, що під час лікування коронавірусу застосовуються великі дози глюкокортикоїдів, які шкодять суглобам. Друга – винні мікротромбози, які виникають під час хвороби і вражають суглобові поверхні».

Головні причини хвороб суглобів – травми та спадковість

Втім, найпоширенішою причиною ушкодження суглобів все ж залишається травма. Наприклад, розірваний меніск може легко пошкодити хрящ у колінному суглобі, а постійне перевантаження суглобів важкою фізичною працею має накопичувальний ефект і призводить до порушення рухових функцій.

Важливе значення для здоров’я суглобів мають вік та спадковість людини.

«Найчастіше до нас звертаються пацієнти, які мають проблеми з суглобами внаслідок генетичної схильності чи перенесених в молодості травм, – каже Олександр. – Зазвичай у розмові з пацієнтом я дізнаюсь, що цю хворобу мали його батьки чи хтось із рідних.

Особливо, це стосується дисплазії – порушення анатомічної будови суглоба, яка призводить до руйнації хряща. Ця хвороба дає про себе знати у 40-50 років. Цікаво, що при легкій формі дисплазії людина може все життя займатися танцями чи спортом і навіть не здогадуватись про хворобу. Але вона обов’язково дасть про себе знати».

хвороби суглобів

Найбільш поширені захворювання суглобів

Остеоартроз – хронічне захворювання суглобів, що характеризується пошкодженням суглобового хряща та кісткової тканини. Симптомами хвороби є болі в суглобі, які посилюються під час руху. «Хвороба вперше проявляє себе у 40-50 років, а після 60 зустрічається досить часто, – каже Олександр Галузинський. – Причому жінки хворіють на остеоартроз вдвічі частіше за чоловіків. Якщо вчасно не почати лікування, справа може закінчитись повною втратою рухливості суглоба й інвалідністю».

Артроз тазостегнових суглобів (коксартроз) – це дегенеративно-дистрофічні зміни з поступовим руйнуванням тазостегнового суглоба. На першій стадії хвороба дає про себе знати болем, який виникає після тривалої ходьби або довгого стояння. Як правило, біль концентрується в зоні тазостегнового суглоба. Рідше болить у стегні та коліні. «Останніми роками ця хвороба помолодшала: іноді до нас звертаються пацієнти віком 40-45 років, – говорить експерт. – Коксартроз може вражати обидва тазостегнові суглоби. Якщо хворобу запустити, повернути рухливість суглобам зможе лише ендопротезування».

Ревматоїдний артрит – це хронічне запальне захворювання, яке вражає не тільки суглоби, а й інші органи. Цікаво, що жінки хворіють на нього у 3-5 разів частіше за чоловіків. Ця складна аутоімунна

хвороба зазвичай призводить до руйнування суглобів, пошкодження багатьох органів а систем, і як результат – часткової або повної втрати працездатності. Важливо вчасно почати лікування, котре здатне пригальмувати прогресування захворювання.

Подагричний артрит – це хронічне захворювання, в основі якого лежить запальний процес у дрібних суглобах, спричинений підвищенням рівня сечової кислоти в крові.

Як можна запобігти або зупинити хвороби суглобів?

Навіть незначний біль, який періодично виникає в суглобах, не варто ігнорувати. Больовий синдром може сигналізувати про травму або хворобу.

«Наприклад, захворювання колінного суглоба завжди супроводжується болем при згинанні та ходьбі. Тож якщо коліна болять, не звинувачуйте у цьому переміну погоди, зверніться за консультацією лікаря.

Особливо це стосується жінок, яким виповнилось 60. В процесі гормональних змін страждає обмін кальцію в організмі, тому їм варто спостерігатися в гінеколога та ендокринолога. А при потребі звернути увагу на замісну гормональну терапію», – радить Олександр Галузинський.

Є й інші корисні поради для людей старшого віку. Щоб зберегти суглоби здоровими, дотримуйтесь повноцінного харчування з достатньою кількістю вітамінів та кальцію. Не забувайте й про фізичну активність: можна гуляти, їздити на велосипеді, плавати, а по можливості навіть робити вправи у тренажерному залі. Звісно, навантаження мають відповідати віку і фізичному стану людини.

Золота формула: правильне навантаження і здорове харчування – запорука того, що кістки будуть у відносно здоровому стані.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також