03 Сер 16

Обережно, хейтери! Як реагувати на негатив у соцмережах

Поради психолога, як захиститись від агресії у Мережі

Поради психолога, як захиститись від агресії у Мережі

Злісні коментарі в мережі сьогодні стали буденністю. Якщо ви публічна людина і ведете у соцмережах активне життя, то уникнути хейтерів не вийде. Але завжди можна навчитися правильно на них реагувати. Хто і чому пише негатив, як відрізнити його від «конструктиву» і як відповідати рейтерам, нам допомогла розібратися психолог, коуч-ігротехнік, автор і ведуча психологічних трансформаційних ігор Вікторія Дрозд.

Хто і навіщо залишає злісні коментарі?

Тип 1: люди з негативним типом мислення. Вони звикли бачити погане всюди, де тільки можна, і, відповідно, негативно на все реагувати. Фокус їхньої уваги завжди зосереджений на тому, що не так.

Тип 2: люди, які хочуть підвищити свою значимість. Вони закипають всередині, якщо бачать, що ви в чомусь кращі або маєте більше, ніж вони. Відзначаючи публічно чужі слабкості, вони намагаються показати свою перевагу і силу.

Тип 3: люди, які шукають слави. Вони сподіваються, що пост з їхнім коментарем набере тисячі лайків або хтось зробить скріншот їхньої думки в медіа. А, як відомо, негативом привернути увагу набагато простіше, ніж позитивом.

Як відрізнити конструктивну критику від хейта?

Для того, щоб відрізнити доброзичливу людину від хейтера, досить встановити для себе певний «фільтр». Складається він з наступних питань:

1. Чи є людина експертом у тій темі, на яку залишає коментар? Якщо ні, то який сенс брати її думку до уваги?

2. Намагається людина образити вас чи з позитивними намірами прояснює, що конкретно не сподобалося або викликало незгоду?

Наприклад: «Я нічого не зрозумів з вашої статті – суцільна вода», – тут читач не хвалить, а висловлює думку, що в статті мало конкретики. «Маячня якась», – а ось це вже голос хейтера.

Як поводитися, щоб не нарватися на негатив?

Ви ніколи не зможете плисти, не збурюючи поверхні води, – прийміть це як даність. Якщо ви публічна особа, то негативні коментарі будуть обов'язково. Тому замість того, щоб перейматися можливим негативом, продовжуйте робити те, що для вас важливо.

Якщо ж ви працюєте у жанрі провокації, яка сама по собі має на увазі генерацію збурень, будьте елементарно коректною і ввічливою, висловлюючи свої думки з позиції поваги. Також аналізуйте реакцію на свій матеріал: чи вдалося донести те, чого ви хотіли спочатку, чи ні? Змінюйтесь, якщо того вимагає мета.

Як правильно реагувати, якщо хейтер з'явився?

1. В першу чергу можете порадіти – вас читають/дивляться. Те, про що ви пишете, хвилює людей.

2. Якщо коментар конструктивний, розглядайте його як запрошення до діалогу – доносьте свою думку, розмовляйте. Такі розмови можуть стати чудовою можливістю роз'яснити для себе щось додатково: близькі можуть чогось не сказати, себе кохану складно оцінювати, а тут – такий подарунок долі.

3. Якщо бачите, що перед вами стовідсотковий хейтер, – не підкидайте хмизу у вогонь, адже саме цього він чекає. Він хоче вивести вас з рівноваги і змусити грати на своїх умовах. Злісна відповідь не тільки не вирішить проблему, а й змусить вас відчути себе ще гірше. Якщо не можете стриматися, напишіть емоційну відповідь, але не публікуйте її. Почекайте до завтра, а в цей час зосередьтесь на речах, які дійсно важливі для вас. Потім зітріть те, що було написано на емоціях.

4. Ніколи не відповідайте агресією, іронією і повчаннями. Якщо, звичайно, не хочете нарватися на нові образи в розширених масштабах. Задумайтесь краще, чи вартий взагалі негативний коментар вашої реакції, адже хейтер тільки цього і чекає. Не вдавайтесь у гарячі дискусії в публічному форматі. Ви не зобов'язані реагувати на кожен коментар.

Як написати конструктивний коментар?

Якщо вам щось не подобається, але при цьому ви боїтесь образити людину, то краще не пишіть взагалі нічого. Ніколи не знаєш, що подумає і з якою інтонацією людина сприйме коментар.

Але якщо вам все-таки важливо з якої-небудь причини висловити свою позицію, то розумніше зробити це наступним чином:

1. По-перше, поцікавтесь, чи бажає взагалі людина прийняти від вас конструктивну пораду. Якщо так, то почніть з того, що це – лише ваша особиста думка.

2. Висловлюйте коментар з нейтральної позиції, тобто виключіть будь-які образи, які негативно забарвлюють побачене або прочитане.

3. Пишіть від себе: «Я вважаю, що ...» або «По-моєму ...». Приберіть узагальнення. Варіант у стилі «всі знають, що ...» не годиться.

4. Будьте конкретною. Перерахуй те, з чим ви не згодні, і поясніть чому. Коментар на кшталт «дивне якесь відео» – ні про що. Краще звернути увагу людини на те, що підлягає вдосконаленню, і запропонувати рішення.

5. Напишіть свою думку автору в особистому повідомленні або поштою, запропонувавши допомогу. Така форма коментарю буде набагато приємнішою, ніж публічна необгрунтована критика.

Вікторія Дрозд, психолог, коуч-ігротехнік, автор і ведуча психологічних трансформаційних ігор.

Ілюстрації: Ліза Яблонська