Блакитна матча — народна назва напою з рослини кліторії, або анчан, родом із Південно-Східної Азії. Насправді цей напій не має нічого спільного з матчею. Ця назва прикипіла до нього виключно через те, що це також аналог кави, який дарує заряд бадьорості й наповнює організм вітамінами, мінералами та антиоксидантами.
У Таїланді напій дуже популярний упродовж багатьох століть, а от у наших широтах він з’явився лише з появою соцмереж. Спершу блогерів підкупив модний відтінок, невластивий для більшості напоїв, а вже потім — цікавий смак і корисні властивості.
Фото: @lindanyvltova
З чого роблять блакитну матчу
Кліторія — це рід рослин, відомий завдяки своїм сливовим, бузковим, а інколи навіть ультрамариновим квітам. Яскраві бутони, які ще не повністю розкрилися, висушують і розтирають на порошок. Сипучу масу використовують як барвник для коктейлів, смузі або готують із неї напій, заливаючи гарячою водою (не кип’ятком), молоком рослинного або тваринного походження. Крім того, кліторію, на відміну від матча, практично завжди доповнюють підсолоджувачами або прянощами.
Смак напою з кліторії залежить від того, як її приготувати, адже самі квіти мають лише ледь відчутний трав’янистий аромат, і більше жодних характеристик. До блакитної матчі можна додати, наприклад, меду або цукру, як роблять в Азії, — так ви отримаєте приємний солодкуватий напій, що однаково смакуватиме як у гарячому вигляді, так і з льодом. Освіжаючий літній коктейль можна приготувати, якщо додати до кліторії м’ятного сиропу або трішки соку з будь-яких цитрусових. Ті, хто хоче спробувати щось на кшталт класичної матчі, можуть просто залити порошок із рослини гарячим молоком — так ви отримаєте ніжний напій із вершковим присмаком.
Чим корисна блакитна матча
Кліторію вперше почали використовували в аюрведі — стародавній системі народної медицини. Мудреці вважали, що ця рослина має цілющу дію, містить вітаміни, антиоксиданти та природні протизапальні речовини. Сучасні дослідження показують, що це і справді так.
Кліторія містить велику кількість корисних речовин, серед яких вітаміни B1, B2, B12, B13, C, D, E, K, фосфор, залізо, кальцій та амінокислоти. Блакитний порошок також багатий на антиоксиданти, зокрема проантоцианідин, який захищає організм від інфекцій та розмноження бактерій, а також підвищує резистентність до вірусних хвороб.
Кліторія містить солідну кількість клітковини. Ці волокна покращують роботу травної системи, зменшують запальні процеси, що можуть утворюватися в ній. Це призводить до загального оздоровлення організму й покращення самопочуття. Ось і головний аргумент, чому варто хоча б зрідка замінювати ранкову чашку кави блакитним напоєм.
«Дослідження доводять, що регулярне вживання кліторії може допомогти впоратися з наслідками щоденних стресів — знижує рівень кортизолу, сприяє відновленню нервових тканин, покращує настрій та позбавляє дратівливості»,— стверджує експерт профільного видання Health Magazine Синтія Сасс.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!