Нігті можуть багато розповісти про здоров’я людини. Рівна нігтьова пластина, без вм’ятин, чорних і білих смужок – свідчення того, що в організмі вистачає вітамінів і мікроелементів. А ось чорні смужки на нігтях рук або ніг з’являються не просто так. Так, у дуже рідкісних випадках це обумовлено спадковістю. Дізнайтеся, про що говорять чорні смужки на нігтях, причини їх появи на нігтях у вигляді скалок.
Чорні смужки на нігтях: причини появи
Утворення темного кольору на нігтях можуть бути поздовжніми або поперечними, мати різний розмір. Нігті пронизують тонкі капіляри, тому будь-які внутрішні порушення на них відбиваються. Смужки, що виглядають як занози, – це крововилив у м’які тканини, який просвічується через ніготь. Кров, що виділилася, швидко окислюється і темніє, виглядає, як чітка риска – скалка.
Причин появи чорних смуг на нігтях досить багато, ймовірно, ви навіть і подумати не могли, наскільки це небезпечно.
Грибок – найбільш ймовірна причина появи чорних смуг на нігтях. До грибка частіше схильні нігті на ногах, але він може поширитися і на руки, якщо не почати лікуватися вчасно. Чорні смужки на нігтях можуть бути ознакою мікозу. Паралельно людина відчуває свербіння, почервоніння й інші симптоми. Грибок з’являється у людей зі слабким імунітетом, а також у тих, хто заразився їм у місцях громадського користування з великою вологістю і високою температурою (лазні, сауни). У такому випадку без консультації дерматолога не обійтися.
Захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, виразки, коліт, гастрит. Після належного лікування чорні смужки мають зникнути.
Трихінельоз, або зараження гельмінтами. Крім чорних смужок, на нігтьовій пластині також проявляється інша симптоматика: діарея, головний біль, світлобоязнь, лихоманка тощо.
Аутоімунні захворювання. Йдеться про цукровий діабет, ревматоїдний артрит, псоріаз, червоний вовчак та інші. Зміна кольору нігтьової пластини спричинена порушенням кровотоку в судинах.
Деякі захворювання серцево-судинної системи, наприклад, інфекція серцевого м’яза, що прогресує, анемія, інфекційний ендокардит. Характерні чорні смуги з’являються на краях нігтів великих пальців також в разі порушення кровообігу.
Піднігтьова меланома – злоякісна пухлина. Через деякий час після появи чорної смуги з-під нігтьової пластини може витікати сукровиця, шкіра навколо нігтя опухає.
Деякі лікарські препарати (антибіотики з ряду тетрацикліну) можуть стати причиною появи чорних смужок на нігтях, але в цьому випадку їх видно на кожному нігті. Гормональна терапія, особливо під час менопаузи або вагітності, а також прийом КОК також можуть стати причиною появи чорних смуг на нігтях.
Неправильне харчування. У любителів вживати м’ясо з кров’ю середнього прожарювання може з’являтися чорна сітка на нігтях. Зловживання алкоголем негативно позначається на функціонуванні всього організму, в тому числі на зовнішньому вигляді. На нігтях виступають чорні смужки, що нагадують скалки.
Дефіцит вітамінів, а саме А, В, C і D. Найчастіше з авітамінозом стикаємося восени, взимку або ранньою весною.
Манікюр/педикюр. Нерідко чорні смужки на нігтях рук або ніг з’являються після неякісно обрізаної кутикули або в разі маніпуляцій погано обробленими інструментами. Чорні смужки на нігтях після гель-лаку або чорні смужки на нігтях після нарощування можуть бути спричинені браком кисню при тривалому використанні.
Механічне пошкодження. Навіть легке притиснення або забій призводить до того, що під нігтем утворюються темні смужки. Вони бувають насичено-чорними, синюватими або місцями з червонуватим відтінком, не мають чітко виражених меж. З оновленням нігтьової пластини чорні смуги мають зникнути, іноді ніготь може відпасти зовсім.
Вікові зміни. У певному віці у людини починається природна деформація нігтів, вони ущільнюються, темніють, змінюють форму. Деформація спричинена атеросклерозом капілярів біля кореня пластини. В результаті ускладнюється приплив кисню до кореня нігтя, зміни – патологічні.
Якщо на нігтях чорні смужки: як лікувати і що використовувати
Вище ми згадували про те, що після виявлення і лікування захворювання, що стало причиною появи чорних смужок на нігтях, останні мають зникнути. Додатково призначають спеціальні протигрибкові мазі, гелі, лосьйони, лікувальні лаки для нігтів (зволожувальні, загоювальні, відновлювальні), а також процедури. Все це в комплексі з правильним харчуванням, збагаченим овочами і фруктами, допоможе відновити структуру нігтьової пластини. По можливості, кожні два місяці після гель-лаку або іншого декоративного манікюру робіть двотижневу перерву.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!