Іван-чай – корисна рослина, з якої заведено заварювати ароматний напій. У траві відсутній кофеїн, що робить кипрей доступним до вживання людям навіть із хронічними захворюваннями. Розкажемо, у чому користь іван-чаю, що лікує кипрей, кому іван-чай вживати не можна, як правильно заварювати й пити іван-чай.
Користь іван-чаю, навіщо трава потрібна в аптечці
Іван-чай – безвідходна рослина, можна заварювати не лише листя, а й квіти і навіть стебла.
У складі кипрею присутні органічні кислоти, дубильні та слизові оболонки. Завдяки цим якостям можна лікувати захворювання ШКТ і кишківника, впоратися з кровотечею.
Кипрей багатий на вітамін С навіть більше за шипшину, а отже, траву можна пити за перших ознак застуди. Листя іван-чаю містять мінеральні солі: залізо, мідь, марганець, нікель, титан, бор, а ось квіти мають бактерицидний ефект.
Не всі знають, що напій на основі кипрею здатний прискорити метаболізм, зменшує апетит і буде ефективним для тих, хто бореться із зайвою вагою. Іван-чай відрізняється м’якими проносними властивостями, сприяє виведенню рідини з організму, перистальтика кишківника та травлення завдяки траві покращуються.
Корінь іван-чаю містить чимало білка й вуглеводів, це поживний продукт. За старих часів його перемелювали на борошно і додавали у випічку, так вона була ситніша. Пагони та листя рослини додають у салати, варять зелені супи і роблять смузі (за смаком кипрей нагадує шпинат).
Ефективний іван-чай у косметології та дерматології, наприклад з нього можна зробити тонік для обличчя, що очищає, а фармацевтичні компанії при розробці мазей від дерматозів додають до їх складу витяжки з кипрею.
Іван-чай: шкода для організму, кому не можна кипрей
Напій з іван-чаю не можна приймати довго, оскільки можливий розлад травлення. Не вживають кипрей вагітні жінки й діти до 5 років. А ось матерям-годувальницям напій з іван-чаю в розумних межах допоможе налагодити лактацію. Захоплюватись не можна, щоб не спровокувати алергію у дитини. Також алергікам перед прийомом кипрею слід порадитись із лікарем. Якщо ви страждаєте на тромбози або варикоз, це не ваш напій, адже він загущує кров.
Який продукт корисніший: зібраний особисто чи аптечний?
В аптеці сьогодні досить просто знайти збори з іван-чаєм у складі. У рекомендаціях можна прочитати, що такий напій допоможе впоратися зі спазмами, має заспокійливі властивості. Чай з кипрею заварюють при безсонні та головному болю. Фітотерапевти радять іван-чай для лікування захворювань ШКТ, відвари мають спазмолітичні властивості. Можна пити відвар з кипрею після отруєнь, щоб позбавитися блювотного рефлексу. Трава успішно впорається з інфекціями гортані та ротової порожнини, запаленнями вух, горла, носа, бронхіальними та легеневими захворюваннями і навіть пригнічує вірус герпесу, впевнені натуропати.
Зібрати іван-чай для тих, хто в цьому розуміється, досить просто. Краще це робити з травня до кінця серпня, до появи пухнастого насіння, вибирають екологічно чисті райони якомога далі від великих автомагістралей. З молодої рослини чай виходить смачнішим і кориснішим. Безпечніше купити готову сушену траву в аптеці або спеціалізованих магазинах, адже продукт, що продається, проходить необхідну сертифікацію. Чайна суміш має бути сухою, не запліснілою, розсипчастою і пахучою. Зберігайте кипрей у дой-пакетах або скляних банках не більше двох років з дати виготовлення.
Як заварювати та пити іван-чай
Заварений іван-чай не нагадує звичайний чорний чай, він кислить і відчувається трав’яний присмак. Настій з іван-чаю може бути золотистим або майже чорним – все залежить від пропорції трави. Про те, як розібратися у дозуванні та схемі прийому, вам має розповісти сімейний лікар або кваліфікований натуропат.
Напій з іван-чаю вживають курсами: місяць через дві-три по 2 склянки на день. Щодня пити іван-чай можна об’ємом трохи більше склянки щодня. Вживають іван-чай у час, оскільки у траві відсутній кофеїн. Філіжанка чаю з кипрею на ніч допоможе заснути, а вдень заспокоїть і зніме стрес, для спортсменів виступить у ролі ізотоніка. А ось натщесерце іван-чай вживати не можна. Якщо вам складно пити моночай, спробуйте робити мікси.
Класичний рецепт заварювання іван-чаю
Сухий іван-чай (2 ч. л.) залийте окропом (200 мл). Дайте настоятися чаю протягом 10 хвилин. Напій буде не тільки насиченим, але й не дуже гарячим, і вам буде зручно його вживати.
Рецепт чаю масала з іван-чаєм
У чайнику необхідно змішати іван-чай (20 г), бодян (5 зірок), кардамон (13 зерен), корицю (3 г), імбир (5 г). Залийте цю суміш 1500 мл окропу, залиште наполягати 15 хвилин. Можна заливати водою з молоком у тому співвідношенні, яке вам подобається. Молоко підійде як коров’яче, так і рослинне.
Напій з іван-чаю з фруктами: как приготовить зимой
Наріжте часточками яблуко й апельсин. Закип’ятіть у каструльці воду, додайте туди 1 ст.л. іван-чаю, фрукти та ½ ч.л. кориці. Варіть 3 хвилини на середньому вогні. Дайте настоятися 3 хвилини.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!