Одна з найпопулярніших тем в жіночих чатах – «Як знайти професійного косметолога». На сьогодні в Україні ринок фахівців сфери косметології переповнений, проте як не помилитися, знайти того єдиного, довірити свою зовнішність (і здоров’я), отримати саме той результат, про який мрієш? Відгуки на сайті? В соціальних мережах? Фото «до» і «після»? Рекомендації подруг? Звичайно, це все можливі шляхи вибору. Тільки де ж ті критерії, що цей фахівець – саме той експерт, який виконає добре і грамотно свою роботу, буде нести відповідальність за результат, контактувати з вами після проведених процедур?
Отже, хороший і досвідчений косметолог-профі:
Медична освіта
- Має диплом про отримання профільної медичної освіти, постійно підвищує свою кваліфікацію і підтверджує її сертифікатами.
Базова вища медична освіта – це 6 років медичного інституту або університету й інтернатура з дерматології.
Навіщо косметологу знання дерматології? Тому що косметологія – це наука не тільки про красу, а й перш за все про здоров’я шкіри. Тільки лікар розуміє, на яку глибину потрібно вводити препарат, яка методика омолодження буде ефективна при тому чи іншому типі старіння, який ефект може дати компонент у кремі. Знання анатомії й дерматології, розуміння симптоматики можливих шкірних захворювань, досвід роботи з різними шкірними станами (наприклад, розацеа, купероз, акне) дозволяє лікарю правильно підібрати індивідуальний протокол догляду і виконати головний медичний принцип «Не нашкодь».
У наш час в косметології регулярно виникають нові методики, процедури та препарати, які вимагають детального вивчення, проходження профільного навчання й отримання сертифікатів. Можна бути досвідченим косметологом, але без додаткового навчання не знати, як працювати з новим лазером або ін’єкційним філером. У справжнього професіонала є сертифікати на кожну методику, якою він володіє.
Комплексний підхід
- Комплексно підходить до вирішення проблем шкіри, завжди збере загальний анамнез, з’ясує, чи немає у вас протипоказань до процедури, детально вивчить ваш «ін’єкційний анамнез», скоректує ваш щоденний догляд.
Грамотний лікар має правильно зібрати загальний анамнез про стан вашого здоров’я перед проведенням будь-яких процедур. Чому в косметології така висока статистика побічних реакцій і ускладнень? Тому що багато «фахівців» беруть пацієнтів, не враховуючи загальний стан здоров’я і протипоказання.
Наприклад, якщо у вас присутні аутоімунні захворювання, то багато ін’єкційних процедур можуть підвищити ризик їх загострення. Здавалося б, де зв’язок між введенням філера, звичайною мезотерапією та ревматоїдним артритом або хворобою Крона? Пацієнт може це не знати, але лікар-дерматолог – зобов’язаний!
Інший приклад: дівчина хоче гарні губи, приходить до косметолога на ін’єкції філера з невеликими проявами нежиті. Який стосунок має трохи закладений ніс до цієї процедури? Але професіонал одразу ж прийме рішення про перенесення процедури на інший день, тому що будь-який запальний процес – це протипоказання для введення філерів.
Сухість шкіри, висипання, пігментні плями й інші проблеми шкіри найчастіше не виникають самі собою. Професійний косметолог спочатку спробує зрозуміти, що стало причиною їх появи, а що – наслідком. Якщо вам рекомендують здати аналізи крові на гормони або зробити додаткові обстеження шлунково-кишкового тракту або щитовидки, не нехтуйте цими порадами.
У низці випадків потрібно спочатку розібратися з внутрішнім станом організму і супутніми захворюваннями, провести корекцію виявлених проблем, а вже потім працювати з естетичними недосконалостями.
Існують важливі принципи поєднання препаратів, які стосуються використання в одній зоні різних препаратів, їх взаємодії між собою, частотою проведення певних процедур, інтервалами між ін’єкціями й апаратними процедурами… Досвідчений косметолог має враховувати кожен з нюансів.
На жаль, не всі пацієнти знають, які ін’єкції їм було зроблено. У базі даних лікаря-косметолога має зберігатися інформація про ваші процедури терміном до п’яти років. Якщо у фахівця виникнуть підозри на наявність у м’яких тканинах гелю, то вас можуть попросити зробити УЗД м’яких тканин обличчя.
Екстрений випадок
- Знає, як працювати з ускладненнями і побічними ефектами.
Останнім часом значно збільшилася кількість побічних ефектів після косметичних процедур. Найчастіше це ускладнення після ін’єкційних методик. На людському обличчі існують небезпечні зони, де розташовано магістральні нерви і судини. І лікар потрібен добре знати будову анатомії обличчя, щоб уникати ризиків роботи в цих зонах.
Помилки можуть мати серйозні наслідки! Якщо зачепити нерв, може статися параліч якоїсь частини обличчя, а в разі попадання препарату в судину – некроз або асептичне запалення.
На жаль, не всі косметологи можуть одразу ж розпізнати, що почалося ускладнення, в разі виникнення якого необхідно швидко зреагувати й оперативно надати медичну допомогу. Насправді, навіть досвідчені фахівці можуть помилятися, оскільки анатомія кожного індивідуальна. Важливо: в разі потреби професіонал грамотно проведе низку процедур, спрямованих на усунення виниклого ускладнення, призначить необхідну терапію, пояснить причину виникнення, доведе ситуацію до її вирішення сам або за допомогою колег.
Умови праці
- Надає косметологічні послуги в спеціально обладнаному кабінеті (центрі, клініці), використовує тільки сертифіковані в Україні препарати.
Якщо ви збираєтеся робити косметичні, а особливо ін’єкційні процедури, вибирайте косметолога, який працює в клініці, а не вдома або в салоні краси. Якщо в одному і тому ж приміщенні вам роблять укладку, манікюр, нарощують вії і пропонують паралельно зробити ін’єкції краси, розумніше буде відмовитися.
Будь-які інвазивні процедури мають проходити тільки в обладнаному процедурному кабінеті. Спеціаліст працює в рукавичках і тільки в умовах дотримання всіх правил асептики й антисептики.
Перед тим як записатися на ін’єкційну процедуру, поцікавтеся, які препарати будуть в ній використані, чи є на них сертифікати, видані в Україні. Професійні косметологи ніколи не будуть працювати з препаратами, що не отримали дозволу на використання в нашій країні. Для них репутація та здоров’я пацієнта понад усе!
Поки безпека й ефективність препарату не доведені, поки він не отримав офіційну сертифікацію, його використання на території України заборонено. Це стосується не тільки філерів, але і будь-яких апаратних методик. Тут на кону не тільки тема законності – за будь-яких непередбачених ситуацій, що виникли з сертифікованими продуктами, на допомогу прийдуть експерти і представники компанії-виробника. Ані лікар, ані пацієнт ніколи не залишаться сам на сам з виниклою проблемою.
Естетичний смак
- Має гарний естетичний смак і почуття міри, не стане нав’язувати процедури, які вам не потрібні.
Справжній професіонал вибере пріоритетні для вас догляди і буде чітко дотримуватися показань. Якщо косметолог намагається продати вам весь перелік послуг, варто задуматися в його компетентності. Іноді юним дівчатам намагаються нав’язати дорогі anti-age процедури нібито «для профілактики старіння». Якщо шкіра молода, не потрібно стимулювати її регенерацію. У професійного косметолога завжди в пріоритеті буде стояти здоров’я пацієнта, а не фінансова нажива.
Часті ситуації, коли пацієнти не можуть зупинитися з ін’єкціями, вони хочуть зробити губи і вилиці ще більшими, а лоб – більш нерухомим. Досвідчений косметолог знає, коли слід припинити, і не піде на повідку у пацієнта, якщо має сумніви щодо необхідності таких ін’єкцій, тому що результати такої корекції – це неприродні та гіпертрофовані форми обличчя. Ознака професіоналізму в ін’єкційних методиках – натуральний ефект, коли людина зберігає власну зовнішність.
До вищевказаних п’яти позицій я б додала доступність косметолога для своїх клієнтів і турботу про них навіть між візитами на процедури.
Є відомі косметологи, до яких потрібно записуватися за півроку, але отримати відповідь на питання, які виникають, майже неможливо. Хоч би яким «зірковим» не був такий фахівець, професіоналом його назвати складно. На пацієнта завжди потрібно знаходити час. У нього можуть виникнути індивідуальні реакції на процедуру, препарат або виникнути якісь побічні явища, і цього не можна виключати. Лікар має завжди залишатися на зв’язку і мати можливість швидко купірувати ускладнення, цікавитися післяпроцедурним процесом, привітати з днем народження і просто пам’ятати про ваше існування.
Гарного косметолога знайти нескладно – складно довірити йому своє обличчя. Поставте собі питання «Чи довіряю я цьому лікарю?» і дайте відповідь на нього максимально чесно, дотримуючись своєї внутрішньої інтуїції і перерахованих рекомендацій.
Підписуйтеся на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!