Комбуча: що це й чому про неї всі говорять

Ферментований чай комбуча раніше був популярний лише в хіпстерских кафе, але тепер чай комбуча все частіше можна побачити на полицях супермаркетів серед соків і лимонадів. Більшість заявляє про те, що чайний гриб комбуча зробить нас здоровими буквально за кілька ковтків. Чи варто в це вірити?

Що таке напій комбуча

Комбуча – це древній натуральний ферментований напій, який вживали в Китаї понад 2200 років тому через його властивості до детоксикації та бадьорості. Під час Другої світової війни чайний гриб потрапив до Німеччини, а в 1950-х роках він став популярним у Франції і Північній Африці. Незабаром чайний гриб дістався інших регіонів.

У 90-х роках цей напій був витіснений із прилавків магазинів солодкими імпортними лимонадами. Однак зараз він переживає другу хвилю популярності, яка прийшла до нас із Заходу. У США можна нарахувати десятки, якщо не сотні виробників. В Україні ж про комбучу заговорили з 2015 року, коли вона вперше з’явилася серед крафтових напоїв вітчизняного виробництва.

На що схожий живий чай комбуча

Чайний гриб (комбуча) – це симбіоз дріжджів і оцтовокислих бактерій, які переробляють цукор: на виході виходить кисло-солодкий газований напій. Смак у нього досить оригінальний, нагадує звичайний квас або яблучний сидр. Але це тільки на перший погляд. Кислий присмак комбучі подобається не всім, тому його намагаються поліпшити різними фруктовими додатками. Залежно від рецептури приготування напій з чайного гриба набуває більш витончених, складних і багатогранних відтінків, із приємним післясмаком.

До речі, зовні чайний гриб круглий і схожий на медузу. У нього навіть наукова назва «медузоміцет». Він такий же рівний зверху й злегка кошлатий знизу.

читайте також

Комбуча – безалкогольний напій?

Процес ферментації продовжує термін зберігання чайного гриба, як і інших історично популярних продуктів і напоїв, таких як сир, йогурт, квашена капуста, кімчі, пиво й вино. Останні стають алкогольними в процесі ферментації, тоді як чайний гриб, зазвичай, містить менше 0,5% алкоголю. Стандарти харчових продуктів різних країн, в тому числі Америки й Європи, класифікують напої, що містять менше 0.5% алкоголю за об’ємом, як безалкогольні.

Чим корисна комбуча

У 1960-х роках швейцарські вчені говорили про корисні властивості чайного гриба для кишківника. Вся справа в тому, що склад комбучі багатий пробіотиками, що покращують травлення. Це впливає на ряд функцій всього організму – від настрою та рівня стресу до ваги й потягу до їжі. Тому корисна комбуча для схуднення.

Напій на основі чайного гриба містить безліч органічних кислот, вітамінів, ферментів, ліпідів, цукрів і кофеїн, що в комплексі благотворно впливає на здоров’я й продовжує життя – не випадково в Стародавньому Китаї його називали еліксиром безсмертя. Деякі спортсмени використовують комбучу як відновлювальний напій після жорстких фізичних навантажень.

Серед інших переваг чайного гриба виділяють детоксикацію крові, зниження рівня холестерину, зниження артеріального тиску, захист від діабету та антибактеріальні властивості.

Як готувати комбучу, зберігання напою

Класична комбуча — без цукру. Не забувайте, що в деякі з представлених на ринку видів комбучі після процесу ферментації додають фруктовий сік, що сприяє загальному споживанню цукру. Його кількість в цих напоях може варіюватися від 10-15 г на порцію (дві-три чайні ложки), тому, якщо ви п’єте звичайний чорний або зелений чай без цукру, комбуча може збільшити його споживання. Можна готувати комбучу на зеленому чаї, з додаванням меду.

Комбуча – живий організм, а отже температури вище 40 градусів його вб’ють. Тому чай обов’язково охолоджують. У теплі гриб настоюється 3-4 дні, рекомендується мити його приблизно раз в два тижні. Зберігається комбуча домашнього приготування не довше чотирьох діб. Але, якщо розлити напій по скляних ємностях і добре закупорити, помістити в холодильник, термін зберігання збільшиться до півроку.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також