Все, що потрібно знати про коронки, нам розповіла Анна Шабріна, стоматологиня-терапевт і стоматологиня-ортопед у стоматологічній клініці D.Ante.
Чому встановлюють коронку, а не пломбу
Часто пацієнти просять не ставити коронку, а замість неї поставити звичайну пломбу, оскільки це дешевше.
Іноді це можливо.
Але найчастіше, якщо стоматолог рекомендує коронку, то він передбачає, що встановлення пломби на зруйнований зуб призведе до багаторазових повторних візитів пацієнта, додаткових витрат на реставрацію зуба, і насправді стане тільки відтермінуванням повноцінної непрямої реставрації.
Однак щоб ви були точно впевнені в тому, що позиція лікаря обґрунтована необхідністю відновити функцію зуба, а не бажанням заробити більше, ми підготували «перевірковий список», який допоможе вам перевірити свого стоматолога і зробити правильний вибір.
Показання для установлення коронок на зуби
Коронки на зуби встановлюються в декількох випадках:
- якщо немає можливості поставити пломбу або провести реставрацію сильно зруйнованих різців;
- якщо зуб зруйновано більш ніж на 60%;
- потрібно поставити коронку на передні зуби, де потрібна естетика зовнішнього вигляду.
При цьому є й протипоказання, за яких коронки не ставляться. До них належать проблеми з коренем зуба (тріщини в корені або порушення в місці з’єднання коренів), глибоке руйнування самого зуба (коли зуб зруйновано не тільки над, а й глибоко під яснами) і проблеми з яснами, які спричиняють рухливість кореня.
Коронки можна встановлювати на рідній зуб або на імплантат.
Види коронок на зуби
Якщо установлення коронки неминуче, то залишається тільки вибрати матеріал, з якого вона буде виготовлена. Від цього залежить і довгостроковість використання коронки, і її естетика, і необхідність додаткових реставрацій.
Якщо розташувати всі можливі види коронок на одній площині, вийде така інфографіка:
Стоматологи вже практично не встановлюють суцільнометалеві (з позолотою або срібленням) або пластмасові коронки через низький рівень їх естетичних і функціональних властивостей. Виняток – протезування коронками в державних стоматологічних поліклініках для соціально-незахищених пацієнтів.
Сучасна комерційна стоматологія працює тільки з трьома видами коронок – металокерамічними і цирконієвими (пластмасові використовуються тільки як тимчасові конструкції).
Давайте розглянемо їх переваги і недоліки.
Металокерамічні коронки
Для виготовлення каркаса такої коронки використовується металевий сплав кобальту з хромом, а зовнішнє покриття – з кераміки.
Перевага такого виду коронок – стійкість до механічних впливів, відносна естетичність і вартість виробів (не найдорожчі).
Саме через ці властивості металокерамічні коронки виграють з невеликим відривом у своїх безметалевих аналогів (див. нижче) за кількістю установлень. Але при цьому з кожним роком металокерамічні коронки втрачають популярність: вони візуально відрізняються від рідних зубів, а через кілька років після установлення, особливо після підняття ясен, стає видно металевий каркас, що також не покращує естетику посмішки.
Керамічні коронки
Керамічні коронки бувають двох видів: ті, в яких каркас виготовляють з цирконію, і ті, в яких каркас також роблять з кераміки. Останні досить рідкісні через нездатність кераміки витримувати великі навантаження як основи.
Перевага керамічних коронок в тому, що вони не відрізняються за зовнішнім виглядом від рідних зубів. Сучасні стоматологічні технології дозволяють зробити навіть таку коронку на окремий зуб, яка буде органічно виглядати, хоча сусідні з нею зуби відрізняються за кольором один від одного.
Крім цього, ще одна перевага в тому, що процес звикання до такої коронки займає менше часу.
Цирконієві коронки
Найкращі з найкращих. За всіма параметрами, від естетики до ціни, ці коронки перевершують аналоги.
Їх каркас роблять із спеціального керамічного матеріалу з підвищеною міцністю (його ще називають «біла сталь»). Саме використання діоксиду цирконію дозволило встановлювати безметалеві коронки не тільки на передні, а й на жувальні зуби.
Цей матеріал підтримує прозорість коронки з кераміки, роблячи протез схожим на рідній зуб (на відміну від металокерамічних коронок).
І водночас у цирконієвих коронок є один недолік – їх ціна.
Вартість різних видів коронок
Як ми вже говорили, матеріал і естетичний вигляд коронок безпосередньо впливають на їх вартість. Так, металокерамічні коронки можна назвати бюджетним рішенням, а керамічні та цирконієві – оптимальним естетично і більш дорогим варіантом.
Рекомендації з вибору коронок
Якщо вам потрібно вибрати, яку ж коронку поставити, ви можете відштовхуватися від такої градації: металокераміку можна ставити на жувальні зуби, якщо їх не видно в зоні посмішки; безметалеві коронки (керамічні або цирконієві) – там, де їх видно, коли ви посміхаєтеся.
Однак для ідеальної естетики порожнини рота на жувальні зуби можна ставити і керамічні, і цирконієві коронки.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!