Олена Антоненко
Вікове акне − це хронічне, рецидивуюче, поліетіологічне захворювання сальних залоз і волосяних фолікулів, яке є результатом надмірної продукції шкірного сала й закупорки гіперплазованих сальних залоз із подальшим їх запаленням.
Причини виникнення вікового акне
Важливо розуміти, що генетична схильність відіграє провідну роль, а гормональні порушення є ініціальною ланкою в патогенезі (початку і розвитку захворювання). Але є тригерні фактори, які можуть спровокувати або погіршити перебіг захворювання:
- надмірна вага або ожиріння, які часто супроводжуються інсулінорезистентністю;
- неправильне харчування, яке призводить до порушення мікрофлори кишечника та погіршує стан шлунково-кишкового тракту;
- порушення імунного статусу людини;
- стрес;
- процеси запалення в організмі;
- неправильний догляд за шкірою обличчя, який призводить до порушення бар’єрних структур шкіри.
Коли з’являється і як проявляється вікове акне
Вікове акне з’являється у пацієнтів із 18 років і характеризується локалізацією запалених елементів у так званій U-зоні обличчя, у нижній третині обличчя − підборіддя, лінія нижньої щелепи з переходом на шию.
Як правило, комедони відсутні. Клінічна картина характеризується наявністю папуло-пустульозних елементів (запального характеру вузлики й гнійнички), які довго вирішуються, хворобливі та після себе залишають синюшні плями й згодом рубці постакне.
З чого почати лікування вікового акне?
Почати лікування вікового акне варто з загального зміцнення організму: важливі заповнення дефіцитних станів, нормалізація гормонального статусу й відновлення захисного бар’єру шкіри.
Важливо розуміти, що вікове акне необхідно лікувати в співдружності з гінекологом-ендокринологом, урологом-андрологом, терапевтом, гастроентерологом, імунологом, при необхідності з психологом. Останній експерт важливий, бо психоемоційні реакції, дратівливість, емоційна нестабільність можуть призводити до соціальної ізольованості, що посилює стресовий компонент і, відповідно, перебіг захворювання та його лікування.
Методи лікування вікового акне
(в залежності від ступеня тяжкості)
За легкого та середнього ступеня вікового акне ефективні місцеві препарати:
- ретиноїди (адапален);
- антибактеріальні речовини (кліндаміцин);
- засоби з кислотами (азелаїнова кислота);
- препарати на основі бензоілпероксіду;
- комбінації активних діючих компонентів: адапален + кліндаміцин, бензоїл пероксид + кліндаміцин, адапален + бензоїлпероксид;
- косметологічні процедури.
При неефективності зовнішньої терапії призначають системні антибіотики.
Ці препарати (антибіотики) можуть на певний термін зупинити дію бактерій Propionibacterium acnes і очистити шкіру від запалених елементів. Однак метод лікування вікового акне за допомогою антибіотиків не має прямого впливу на ключову ланку патогенезу. Як результат − ефект тимчасовий, і в подальшому виникає високий ризик стійкості бактерій до антибіотиків.
Наступна небезпека лікування вікового акне за допомогою антибіотиків (еритроміцин, азитроміцин, доксициклін) полягає в тому, що при тривалому прийомі виникає дисбіоз кишечника й шкіри, що, в свою чергу, може призвести до загального зниження імунітету. Якщо все-таки існує необхідність лікування вікового акне за допомогою антибіотиків, варто обмежити терапію до 28 днів і приймати додатково біфідобактерії.
У важких формах вікового акне або папулопустулезних акне середньої тяжкості, які не піддаються іншим видам терапії, призначають системні ретиноїди (ізотретиноїн). Ретиноїди пригнічують активність сальних залоз, мають протизапальну дію й нормалізують кератинізацію (ороговіння) шкіри.
Системні ретиноїди слід приймати під час їжі, в один і той же час, щоб рівень активного метаболіту тримався на одному й тому ж рівні, періодично контролюючи біохімічні показники крові (печінкові проби й ліпідний профіль). Під час прийому препаратів важливо виключити вагітність і дотримуватися суворого контрацептивного періоду.
У системних ретиноїдів є побічні ефекти, але проявляються вони не у всіх, − сухість шкіри, губ, слизових оболонок, зрідка носові кровотечі, кон’юнктивіт, головні болі, але це все комфортно коригується.
Комбіновані оральні контрацептиви призначаються гінекологом-ендокринологом. Вони стимулюють синтез стероїд-зв’язуючого глобуліну в печінці, який пов’язує андрогени, − таким чином усуваються прояви акне. Антиандрогени призначаються в тих випадках, коли у жінки є протипоказання до прийому оральних контрацептивів або які не бажають їх приймати.
Додавання омега-3 у раціон стимулює лікування вікового акне. Доведено їх протизапальний та фотопротективний, антибактеріальний ефекти, нормалізується склад шкірного сала. Омега-3 покращують настрій, зменшують стрес і занепокоєння − це позитивно позначається на одужанні. Дозування повинно бути щонайменше 3 500 мг.
Домашній догляд за віковим акне
Дуже важливий елемент лікування вікового акне − правильний домашній догляд. Косметика повинна бути некомедогенною, не викликати подразнення шкіри й алергічні реакції. Б’юті-засоби повинні посилювати ефективність лікування, знижувати подразнюючий ефект лікарських препаратів, відновлювати захисний бар’єр шкіри й покращувати якість життя пацієнта.
Косметологічні методи лікування вікового акне
В умовах косметологічної установи повинні проводитися процедури лікування вікового акне, які мають антибактеріальні, комедонолітичні, відлущувальні, себорегулюючі дії та ад’ювантні (допоміжні / додаткові) процедури, що впливають на поліпшення регенерації, зволоження, ущільнення, вирівнювання рельєфу й кольору шкіри. Чистки обличчя проводяться з гігієнічною метою за показаннями, коли немає запалених елементів.
- Найбільш ефективними в лікування вікового акне є такі хімічні пілінги:
- саліциловий;
- піровиноградний;
- мигдальний;
- гліколевий;
- пілінг Джесснера;
- ТСА (трихлороцтова кислота).
- Плазмотерапія посилює регенерацію шкіри, покращує місцевий імунітет, відновлює захисний бар’єр шкіри.
- Мезотерапія / редермалізація / біоревіталізація покращують якість шкіри, зволоженість, стимулюють синтез колагену, еластину, гіалуронової кислоти, освітлюють плями постакне.
- Терапевтичний ефект ін’єкцій ботулотоксину проявляється у вигляді зниження вироблення шкірного сала та поновлення кератиноцитів.
- IPL-терапія (фотолікування) полягає у впливі інтенсивного імпульсного світла (синє світло довжиною хвилі 407 − 420 нм) на пропіонібактерії, що призводить до пошкодження мембрани й загибель бактеріальної клітини.
Висновок
Спектр використовуваних препаратів і методик досить широкий, тому важливо знайти свого грамотного лікаря-дерматокосметолога, довіряти йому й слідувати всім призначенням.
Лікування вікового акне − тривалий процес, і крім медикаментозної терапії важливо перебувати в гарному настрої й модифікувати спосіб життя, графік і якість харчування, нормалізувати сон, зміцнювати загальне здоров’я.
Вилікувати вікове акне реально, тому не потрібно впадати у відчай!
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!