Менопауза і ментальне здоров’я: усе, що вам потрібно знати

Від 45 до 55 років — вік, коли, згідно зі статистикою, жінки найчастіше звільняються з роботи, закриваються від оточення і звертаються до лікарів із ментальними проблемами. Страшно навіть подумати, але на цю ж вікову категорію припадає найбільше жіночих самогубств. Американські вчені стверджують, що проблеми з ментальним здоров’ям так чи інакше пов’язані з періодом менопаузи.

Менопауза, яку також часто називають клімаксом, — період, під час якого згасає репродуктивна функція: яєчники перестають виділяти певні гормони, спершу порушується, а згодом і зовсім припиняється менструальний цикл і втрачається фертильність. Цей процес може тривати декілька років і сильно відбиватися на самопочутті й фізичному здоров’ї жінок. Чому так трапляється, розповідають світові експерти.

Менопауза і психічний стан

«Репродуктивні зміни мають тенденцію перетинатися з розладами психічного здоров’я в жінок, — розповідає доктор Люсі А. Хатнер, репродуктивний психіатр із Нью-Йорка. — Однак клінічно доведено, що гормональні стрибки не можуть самостійно породжувати депресію чи інші ментальні проблеми. Зазвичай їх спричиняють супутні фактори».

Перебудова організму під час клімаксу — надзвичайно складний процес перш за все у фізичному аспекті. Він часто супроводжується безсонням, приливами, підвищеною пітливістю, частковою втратою пам’яті. Перебудова часто ослаблює імунітет, унаслідок чого жінки часто стають більш вразливими до сезонних захворювань, у них може траплятися загострення хронічних хвороб. Під впливом гормонів також можуть «барахлити» різні системи організму: серцево-судинна, травна тощо. А це, звісно, уже відбивається на настрої жінок, їхній працездатності й поведінкою в соціумі.

Клімакс також спричиняє зміни зовнішності: погіршується загальний стан шкіри (жінки під час менопаузи частіше скаржаться на сухість, лущення, подразнення, набряки тощо), з’являються перші глибокі зморшки й деформації шкірного покриву. Клімакс часто збігається з періодом, коли змінюється відтінок та структура волосся й з’являється сивина. Крім того, під час гормональних змін часто деформуються пропорції тіла, швидше «прилипають» зайві кілограми й жінкам стає складніше контролювати свої форми. Втрата колишньої себе також часто породжує комплекси, через які жінки ще більше закриваються в собі й переживають сильні стреси. Зокрема багато жінок під впливом стереотипів сприймають зміни зовнішності, як щось страшне й незворотне, втрачають цілеспрямованість і соціальну активність, стають пасивними, втрачаючи інтерес до себе, переставши стежити за своєю зовнішністю і станом здоров’я.

Часто період менопаузи в жінок збігається з часом, коли їхні діти виїжджають із батьківського дому, сепаруються і влаштовують своє життя, частково розривають зв’язок із батьками. У цей момент багато батьків проживають синдром «спорожнілого гнізда» — стан спустошеності й туги за часами, коли вони мали про кого піклуватися. Інші жінки, які не народили дітей, у період клімаксу навпаки переживають депресивні стани через те, що вже втратили можливість відчути щастя материнства. У період менопаузи жінок часто спіткає потреба доглядати за літніми батьками або й зовсім втрата найближчих людей. А це ще один тригер стресу в загальну скарбничку.

Як бачимо, менопауза — період у житті жінок, у якому сходяться одразу дуже багато факторів. Саме під впливом усього цього в жінок часто розвиваються психологічні розлади. Однак експерти переконані в тому, що все в наших руках.

Як зберегти ментальне здоров’я під час менопаузи

Усі вже чули про те, що часті стреси, неправильне харчування, дефіцит вітамінів і мікроелементів в організмі, відсутність спорту і прогулянок на свіжому повітрі згубно впливають на наш організм, зокрема на психологічний стан. Так от, під час менопаузи наше тіло стає в декілька разів вразливішим до зовнішніх факторів. Саме тому жінкам у віці 45–50 років критично важливо займатися фізичною активністю й регулярно дихати свіжим повітрям і привести до ладу свій спосіб життя.

Не менш важливий аспект, який допомагає багатьом жінкам спокійніше пережити клімакс, — правильна дієта. Овочі, фрукти, морепродукти, м’ясо птиці та інші здорові продукти насичують організм цілим комплексом здорових вітамінів та мікроелементів і нормалізують як фізичний, так і ментальний стан. Крім того, здоровий раціон допоможе підтримувати в тонусі тіло, зберігати молодість шкіри й підтримувати фігуру. А це мінус один тригер стресу.

Гінекологи рекомендують у період менопаузи зайнятися духовними практиками. Річ у тім, що стан жінки в період менопаузи безпосередньо залежить від її психологічних установок. Якщо ви впевнені, що клімакс — це жахливе явище й перший дзвіночок про неминучу старість, то очевидно, що ви проживатимете його надзвичайно складно. Але якщо ви розумієте, що це нормальний і природний процес, якийсь новий період у вашому житті, який передбачений природою для всіх жінок (без винятку!), то сприйняття клімаксу в такому ключі допоможе пройти його оптимально, використовуючи всі можливості для необхідної корекції. Це допоможе вам вступити в новий період життя спокійно, оцінити нові можливості, які відкриваються перед вами.

Перед або на початку менопаузи гінекологи часто пропонують своїм пацієнтам гормональну терапію. Невеликі дози гормонів, на думку фахівців, врівноважують стрибки абсолютно всіх показників в організмі й дозволяють жінкам спокійніше переносити період клімаксу. Однак препарати й дози має призначати виключно кваліфікований спеціаліст.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також