З ініціативи ООН, сьогодні у світі святкують Міжнародний день дівчаток. Ця дата звертає увагу громадян на проблеми, нерівність і утиски, які щодня відчувають дівчатка в будь-якому куточку планети.
Попри те, що дівчатка в усьому світі долають кордони і бар’єри, породжувані стереотипами і гендерною дискримінацією, є підприємцями, новаторами й ініціаторами глобальних рухів, не можна закрити очі на сувору реальність. За оцінками ООН на минулий рік, у світі проживає 1 мільярд молодих людей, зокрема 600 мільйонів дівчаток-підлітків. Майже кожна четверта дівчинка віком від 15 до 19 років не має ані роботи, ані освіти.
Більш того, до 2021 року становище мільйонів молодих дівчат тільки погіршилося через кризу й ізоляцію, пов’язані з пандемією коронавірусу. Багато з них опинилися в бідності, а кількість випадків домашнього насильства різко зросла.
Історія і мета свята
Міжнародний день дівчаток (International Day of the Girl Child) було проголошено на 66-й Генеральній Асамблеї ООН 19 грудня 2011 року в знак визнання прав дівчаток, а святкувати його почали вже наступного, 2012-го. Ініціатором прийняття відповідної резолюції ООН була Канада.
У цього дня досить серйозна мета – привернути увагу світової спільноти до соціальних проблем і нерівності, з якими стикаються дівчата по всьому світу через свою статеву приналежність. Свято дозволяє зосередитися на вирішенні цих проблем, розширенні можливостей дівчаток, заохочення і здійснення їх прав.
Традиції свята
Щорічно міжнародна дата присвячена певній проблемі. Всім державам рекомендується проводити тематичні акції, зустрічі та семінари на підтримку давно назрілої необхідності в дотриманні прав дівчаток. Так, темою найпершого Дня 10 років тому стала актуальна для багатьох країн проблема примусових дитячих шлюбів, які позбавляють дівчаток дитинства і негативно впливають на всі аспекти їхнього подальшого життя.
У наступні роки офіційні заходи були присвячені таким темам і проблем, як можливості отримання освіти, повноцінного харчування, медичного обслуговування, а також захисту прав дівчаток від насильства і гендерної нерівності. 2020-го дата пройшла під гаслом «Мій голос, наше рівне майбутнє».
До речі, цього року виповнюється 26 років з дня прийняття Пекінської декларації – одного з найважливіших міжнародних документів у сфері гендерної рівності, нерозривно пов’язаного з Міжнародним днем дівчаток. Ця програма була прийнята 1995 року в Пекіні в межах четвертої Всесвітньої конференції зі становища жінок.
«Права жінок – це права людини, а права людини – це права жінок», – сказала на тій самій конференції Хілларі Клінтон, яка на той момент була першою леді США.
Як і ООН, ми закликаємо наших читачів не бути байдужими до прав і свобод дівчаток, звертати увагу на випадки дискримінації щодо жіночої статі, боротися з гендерними стереотипами і не думати, що День дівчаток – це така собі дитяча версія березня (яке теж не про весну, красу і ніжність!). У цього свята важлива місія – звертати увагу дорослих у всьому світі на проблеми, з якими щодня змушені стикатися дівчатка тільки тому, що вони дівчатка.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!