Кліщі активізуються вже ранньою весною, коли температура піднімається вище десяти градусів за Цельсієм. Тому вже зараз під час поїздки до лісу, на галявину, або просто гуляючи парком, ми можемо зустріти небажаного гостя й отримати від нього подарунок у вигляді інфекційної хвороби.
Паразити, що переносять хвороби, зазвичай проживають на невисоких трав’янистих рослинах. Потрапивши на тіло людини, вони до кількох годин можуть шукати найбільш тонку і вразливу ділянку шкіри, де кровоносні судини знаходяться найближче до її поверхні. Ідеальним місцем для укусу кліщів є зони за вухами, на шиї, під пахвами та на внутрішніх частинах рук, внутрішні частини ліктів або колін. Ці місця важливо ретельно обробляти спеціальними захисними засобами та періодично перевіряти тоді, коли ви гуляєте на природі. Ну і, звісно, бажано не сидіти на траві, так ви заходите на територію кліщів і ставите себе під загрозу укусу.
Небезпека паразитів у тому, що вони спричиняють важкі хвороби, які можуть призвести до плачевних наслідків. Про них і поговоримо.
Кліщовий вірусний енцефаліт
Енцефалітом можна заразитися як від укусу кліща, так і у випадку, якщо випадково розчавити його на собі або потерти місце ураження.
Перші симптоми енцефаліту — головний біль, гарячка, нудота та блювота. Ознаки хвороби дехто плутає із сонячним ударом, однак симптоми від ураження ультрафіолетовим промінням проявляються практично відразу, а інкубаційний період енцефаліту триває в середньому 7–14 днів. Також при зараженні енцефалітом здебільшого відбувається ураження нервової і дихальної систем. У тяжких випадках може виникнути параліч окремих м’язів шиї, обличчя, плечей або рук. Як тільки ви помічаєте подібні симптоми, негайно їдьте до найближчої лікарні. Захворювання небезпечне тим, що може пошкодити центральну нервову систему і спричинити інвалідність. Нехтувати ним – вкрай небезпечно.
Марсельська гарячка
Марсельською гарячкою найчастіше хворіють ті, хто має тісний контакт із собаками. Річ у тім, що передає хворобу так званий собачий кліщ — паразит рудого кольору, який найчастіше нападає саме на наших чотирилапих друзів і вже після них може вкусити людей. Заразитися можна також у тих випадках, якщо залишки вбитого кліща потраплять на відкриті рани (задирки на пальцях, роздряпані прищики, порізи) або на слизову ока. Тому після кожної прогулянки важливо добре оглядати собак, а паразитів витягувати лише в захисних рукавицях.
Симптомом марсельської гарячки є висип на всьому тілі, який з’являється на 2–4 день хвороби. Хвороба закінчується в більшості випадків повним одужанням навіть без лікування, однак лікарю показатися варто. Як мінімум для того, аби спеціаліст призначив лікування, яке допоможе швидше позбутися висипів і уникнути слідів.
Кліщовий поворотний тиф
Кліщовим тифом можна заразитися від укусу певних видів кліщів. На місці ураження паразитом зазвичай утворюється багряна папула, яка тримається від двох тижнів до місяця, а перші симптоми починають проявлятися через 4–15 днів.
Характерні симптоми кліщового тифу — лихоманка, головний біль, дискомфорт у м’язах і суглобах, блювання, нудота та підвищення тиску. Пік хвороби супроводжується появою висипань на шкірі. З часом симптоми минають навіть без втручання лікаря, але вони можуть спровокувати ускладнення і стати причиною хронічних хвороб, тому візит до медпункту — обов’язкова частина лікування.
Хвороба Лайма, або бореліоз
Хвороба Лайма, або кліщовий бореліоз — ще одне інфекційне захворювання, заразитися якими можна лише від певних видів кліщів. Симптоми і методи лікування бореліозу редакція Beauty HUB нещодавно висвітлювала, а також розповідала про те, як протягом цілого життя бореться з нею зіркова сім’я Хадідів.
Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB!