Пало санто: як правильно палити, щоб активувати всі корисні властивості

Пало санто – дерево, яке росте в Південній Америці. З іспанської воно перекладається як «святе дерево», що співзвучно з історією його походження. У стародавні століття місцеві племена використовували пало санто в духовних церемоніях, для очищення простору й аури від негативної енергії, а також як лікувальний засіб.

Пало санто в наш час

В останні роки популярність застосування деревини цих дерев  як цілющих пахощів значно зросла, але все ж основною сферою їх застосування залишається віджимання гваякової олії, яка широко використовується у парфюмерно-косметичній галузі.

Аромат, що виділяється при горінні тріски пало санто, виходить дуже делікатний – бальзамічний з тонкими квітково-цитрусовими нотами та солодкуватим запахом деревини і диму. Популярність пало санто неухильно зростає, і тепер однойменний аромат можна зустріти в аромадіфузорах, свічках і навіть у косметиці.

Мало хто знає, яким він повинен бути насправді, і це дозволяє виробникам продукції з нотами гваякового дерева фантазувати, пропонуючи безліч варіацій ароматів, що мають дуже умовне відношення до оригіналу.

Як правильно палити пало санто

Тримаючи паличку біля основи, підпаліть її кінчик. Нехай край деревини рівномірно розгориться – зазвичай це займає близько 30 секунд. Потім задуйте паличку і покладіть на блюдце, так вона буде тліти кілька годин.

Щоб очистити енергію і наповнити приміщення деревним ароматом, досить плавними рухами провести навколо себе запаленою тріскою.

Корисні властивості пало санто

Вважається, що аромат пало санто допомагає організму розслабитися і налаштуватися на світлі позитивні думки, допомагає впоратися із безсонням, тривогою, покращує настрій. Пахощі пало санто очищають простір від поганої енергетики.

Навіть якщо ви не прихильник езотерики, але любите наповнювати свій будинок приємними незвичайними ароматами, насичений пало санто припаде вам до смаку.

Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також