Ми запитали у Катерини Запольської, кандидатки медичних наук, пластичної хірургині й ін’єкціоністки, які аналізи потрібно здати та як їх розшифрувати, якщо ви вирішили самостійно контролювати своє здоров’я.
Навіщо потрібен плановий скринінг
«Кожен, із ким я веду розмову про здоров’я, ставить мені питання: «Які аналізи мені здати?». Я пропоную на вибір три групи аналізів – в залежності від бюджету. Кожен «пакет» складено мною особисто, тому в лабораторіях ви їх не знайдете.
Ці групи аналізів дозволять самостійно почати покращувати своє здоров’я й підходять для планового скринінгу раз на рік, якщо все відмінно зі здоров’ям. Але також їх потрібно здавати при нездужанні, стертих симптомах (коли особливо нічого не болить). Або, коли ви незадоволені своїм рівнем здоров’я, а ваш сімейний лікар каже: «Ви здорові, не морочте мені голову, більше відпочивайте й усе пройде», хоча слабкість, запаморочення, дрож, низький артеріальний тиск і постійна втома не проходять навіть після відпустки. Саме в цьому випадку розбиратися зі своїм здоров’ям людині доводиться самостійно. І аналізи якраз допоможуть їй зрозуміти, що не так».
Три групи аналізів для планового скринінгу
- РОЗШИРЕНИЙ ПАКЕТ:
✔ Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
✔ Глюкоза
✔ Інсулін
✔ Загальний білок
✔ С-реактивний білок
✔ ШОЕ
✔ АСТ, АЛТ
✔ Гомоцистеїн
✔ ТТГ
✔ Т3 Своб, Т4 Своб
✔ АТТГ, АТПО
✔ Вітамін Д (25−ОН)
✔ Вітамін В12
✔ Сироваткове залізо
✔ Феритин
✔ Ліпідограма (холестерин, ЛПВЩ, ЛПНЩ, тригліцериди)
- БАЗОВИЙ ПАКЕТ (найчастіше я рекомендую здавати саме його):
? Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
? Загальний білок
? С-реактивний білок
? Глюкоза
? ТТГ
? Т3 Своб, Т4 Своб
? АТТГ, АТПО
? Вітамін Д (25−ОН)
? Сироваткове залізо
? Феритин
- ЕКОНОМ-ПАКЕТ:
✔ Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою
✔ Глюкоза
✔ ТТГ
✔ Сироваткове залізо
✔ Феритин
✔ Вітамін Д (25−ОН)
Як розшифрувати аналізи
ЗАГАЛЬНИЙ БІЛОК. Найважливіший показник, але вкрай рідко який призначається та аналізований лікарями при обстеженні пацієнтів.
Білки беруть участь абсолютно в усіх процесах в організмі: синтез і транспорт гормонів, регенерація тканин, захист від вірусів і бактерій (імунна система) і багатьох інших. Загальний білок показує кількість всіх полімерів в кровоносній руслі.
Цей показник повинен бути вище 80 г/л. Нижче 75 г/л – вже жорсткий дефіцит. При дефіциті білка організм починає «виживати»: гормони не синтезуються в потрібній кількості, залізо не заходить у депо та в еритроцит через дефіцит переносника, зі шкіри та зв’язок організм «витягує» потрібні речовини, що призводить до передчасного старіння.
Що призводить до того, що білка в організмі мало? В основному це низьке вживання білка з їжею. «Я не їм м’ясо, мені від нього погано». Знайоме? Це те формулювання, яке я чую кожен день. Відкрию таємницю – вам від нього погано не тому, що м’ясо «важкий продукт» і «гниє в кишечнику».
Вам погано, тому що у вас низька кислотність шлунку, й білкова їжа просто не має можливості перетравитися. Якщо у вас немає підтвердженої виразки шлунку та гастриту в стадії загострення, замовте собі добавку Бетаїн-пепсин і почніть приймати з кожним білковим прийомом їжі. Ви відразу зможете визначити легкість, відсутність печії, відрижки та інших неприємних моментів, які супроводжують порушення травлення. Але білок не повинен бути й занадто високим, це буде свідчити про запальний процес.
3-РЕАКТИВНИЙ БІЛОК. Збільшується при інфекційному процесі та пошкодженні тканин. Є першим маркером запалення.
ШОЕ – швидкість осідання еритроцитів. Також є маркером запалення.
АСТ, АЛТ – це маркери ушкодження серцевого м’яза і печінки. Підвищене значення АЛТ може свідчити про гепатит або підвищене навантаження на печінку.
ГОМОЦИСТЕЇН – це метаболіт амінокислоти метіоніну, що надходить в організм із продуктами тваринного походження (м’ясо, яйця). Для його виведення потрібні ферменти та коферменти – вітаміни В6, В12, фолієва кислота. Підвищення його в крові говорить про накопичення продуктів окислення, що ушкоджують стінку судин. Рівень гомоцистеїну вище 7 потрібно знижувати, бо підвищується ризик серцево-судинних захворювань і патологій вагітності.
Зниження гомоцистеїну знайоме тим, хто планує вагітність, але я наполягаю, щоб його рівень оцінювався профілактично у всіх людей.
ТТГ – тиреотропний гормон. Виробляється гіпофізом і дає команду, в якій кількості вироблятися гормонам щитовидної залози. Важливо! Загальноприйнята норма до 4 мед / л дуже завищена. В ідеалі цей показник повинен бути не вищим за 2 (а ще краще – 1−1,5).
Т3 (трийодтиронін вільний), Т4 (тироксин вільний) – гормони щитовидної залози. Їх кількість повинна бути у верхній третині референсу. Якщо вище – потрібно виключити гіпертиреоз, а якщо нижче – гіпотиреоз.
АТТГ – це антитіла до тиреоглобуліну. Їх присутність свідчить про аутоімунне захворювання щитовидної залози. При успішному лікуванні їх кількість може знижуватися. Але важливе розуміння: якщо їх більше «0» – є аутоімунний процес (в цьому випадку референс лабораторій, де вказано, що до 115 МО/мл – це норма, не відповідає дійсності).
АТПО – антитіла до тиреоїдної пероксидази. Такий же маркер аутоімунних порушень, як і АТТГ. Знову ж норма до 34 МО/мл не є доказом відсутності аутоімунного процесу.
Чому лабораторії виставляють такі норми, я не знаю. Можливо, тому що здорових людей при нашому способі життя, екології, харчуванні хімікатами та постійному стресі просто не буває?
Вітамін D3 (25−OH) – «король вітамінів», що насправді є прогормоном. Його нормальні значення також занижені. Так, «оптимальний рівень», який пропонує референс лабораторій – це більше або дорівнює 30 нг/мл. Отримавши такий показник, людина радіє та шукає причини своєї слабкості, поганого сну, перепадів настрою, частих застуд серед інших проблем. Якщо вивчаєте іноземні джерела, то побачите, що там загальноприйняті одиниці виміру вітаміну Д не нг/мл, а нмоль/мл. Щоб перевести нг/мл в нмоль/мл, помножте цифру нг/мл на 2,5. Хоча й у нас деякі лабораторії показують результат в нмоль/мл. Будьте уважні, коли оцінюєте свій результат.
Ось короткий список захворювань, підвищений ризик розвитку яких пов’язують із недостатністю вітаміну Д: атеросклероз, аутоімунні захворювання, цукровий діабет, гіпертонія, вірусні інфекції, остеопороз, розсіяний склероз, шизофренія, онкозахворювання.
Нормальний рівень вітаміну Д – 60-80 нг/мл. І при досягненні цієї цифри ви можете відзначити явне поліпшення самопочуття. Я рекомендую приймати як підтримуючу терапію 5000МЕ влітку та 10000МЕ взимку. Якщо ви здали аналіз і побачили у себе явний дефіцит (менше 20 нг/мл), то дози для підвищення рівня вітаміну Д можуть бути і 15−20 тис на добу. Важливий момент: для правильного обміну кальцію та профілактики кальцинації судин на кожні 10 тис вітаміну Д потрібно приймати додатково 100−200 мкг вітаміну К2. Вдалою формою є Solaray D3 + K2, де в одній капсулі 5000 од вітаміну Д і 50 мкг вітаміну К2. Токсичною дозою може стати 30 тис МО, що приймається щодня протягом трьох місяців. Гіпервітаміноз розвивається повільно та призводить до гіперкальціємії. Для її профілактики при заповненні дефіциту вітаміну Д важливо обмежити вживання з їжею молочних продуктів.
Ви можете поставити питання: навіщо мені приймати вітамін Д окремо, адже він і так синтезується в шкірі? Відповідаю. Організм людини синтезує цей вітамін тільки в присутності прямих ультрафіолетових променів типу В з 10 до 15 годин. Але похмура погода, знаходження в тіні, використання сонцезахисних засобів і одяг, що закриває руки й ноги, мінімізують його кількість. Відкрите обличчя та руки – недостатня площа шкіри для синтезу адекватних доз вітаміну Д. Так, навіть у людей, які проживають у теплих країнах, існує тотальний дефіцит. Особливо страждають від дефіциту вітаміну Д темношкірі.
З дефіцитом вітаміну Д пов’язаний не тільки остеопороз, але й аутоімунні захворювання, й безпліддя (особливо чоловіче), анемія, іхтіоз, м’язова дистонія, ожиріння, синдром полікістозних яєчників, системне запалення, розсіяний склероз, суїцидальні спроби у підлітків (Grudet et al.2014 ).
Для людей із порушеною функцією щитовидної залози достатній рівень вітаміну Д дуже важливий. При замісній терапії тироксином (еутірокс) важливо, щоб клітина засвоїла цей гормон щитовидної залози. Але тироксин ніяк не вплине на клітину, якщо в ній недостатній рівень вітаміну Д (в цьому частково криється причина поганого самопочуття людей на замісній терапії тироксином). До речі, серед моїх пацієнтів більше половини ставлять «+» в графі анкети про захворювання щитовидної залози. Важливість достатнього рівня вітаміну Д доведена на генетичному рівні. Бо геном людини складають понад 25 тисяч генів, при цьому з вітаміном Д взаємодіють понад 2700 генів (О. Громова, 2016).
Таким чином, вітамін Д бере участь у розвитку клітин всіх тканин і органів, регулює імунні реакції, обмежує запальні процеси, регулюючи вироблення цитокінів.
Якщо хочете добре себе почувати, не хворіти на простудні захворювання, прокидатися бадьорими й відпочилими, обов’язково з’ясуйте свій рівень і усуньте дефіцит (якщо він виявиться) вітаміну Д.
Основна функція ВІТАМІНУ В12 – нормальне кровотворення. Цей вітамін міститься в таких продуктах, як м’ясо, печінку, яєчний жовток, молочні продукти. Вегетаріанці обділені ними, тому повинні контролювати рівень В12 і приймати його на постійній основі.
Депо, в якому зберігаються практично всі запаси В12 – це печінка. Тому при регулярному її перевантаженні, наприклад, алкогольній інтоксикації, завжди буде дефіцит В12. Симптоми недостатності стерті: можуть маскуватися під загострення вже існуючих захворювань. Також виявляються слабкістю, онімінням і поколюванням рук і ніг, жовтизною шкіри, запамороченням, зниженням концентрації, розвитком депресії та деменції. У групі ризику – вегетаріанці та алкоголіки.
Норми в крові дорослих людей: від 200 до 1000 нг/мл або від 148 до 738 пмоль/л (дивлячись у яких одиницях вимірює лабораторія). У будь-якому випадку кожна лабораторія поставить свій референс у бланку, й ви зможете порівняти. Якщо результат буде низьким, все зрозуміло, потрібно заповнити дефіцит. А ось якщо результат буде вище норми, то тут не все так просто. Таке явище може статися, якщо є зміна функції транскобаламіну – переносника В12. В цьому випадку в крові рівень В12 буде високим, а в тканинах – низьким. Так що запам’ятайте: показник В12 вище норми може бути ознакою клітинного дефіциту.
Заповнювати недолік В12 потрібно не тільки харчуванням, а й прийомом будь-якого з В-комплексів. Мені подобається Thorne або Life Extension. Також є форма В12 у спреї, вона миттєво всмоктується в кров. Можна придбати мільгаму (тіамін – В1, піридоксин – В6, ціанокобаламін – В12) і зробити курс з 5−10 внутрішньом’язових ін’єкцій через день. Девід Пермутера в книзі «Кишечник і мозок» написав, що вже збився з рахунку, у якої кількості його пацієнтів пройшла депресія після простого прийому вітаміну В12.
СИРОВАТКОВЕ ЗАЛІЗО й ФЕРИТИН. Залізодефіцитною анемією страждає до 80% жінок. Причому вона може бути й при нормальному або навіть високому гемоглобіні.
Тому для її виявлення використовують ще два показника – сироваткове залізо та феритин (депо-форма заліза). Норма сироваткового заліза у жінок 8,95 – 30 мкмоль/л, феритину – 13−150 нг/мл. Але це гіпотеза лабораторій, що не стосується дійсності. Втім, наша класична медицина, побачивши у вас результат, що вписується в референс, теж визнає вас здоровими. І причина нижчеперелічених симптомів залишиться невиявленою, бо вам сказали: «здорові».
Симптоми анемії: слабкість, втрата працездатності, гіпотонія, запаморочення, особливо при закиданні голови назад, дзвін і/або шум у вухах, рясні місячні, бліда шкіра з жовтуватим відтінком, жовті долоні і ступні, прискорене серцебиття, задишка, відчуття нестачі повітря, складність вдихнути, симптом неспокійних ніг ночами, сонливість, зниження концентрації уваги, м’язова слабкість, головний біль, дратівливість, суха шкіра, що лущиться, гіперпігментація шкіри, тонкі ламкі нігті, тонкі сухі випадіння волосся, посічені кінчики волосся, тріщини в куточках рота й на язику, тріщини на п’ятах і пальцях, часті застуди.
Насправді, коли вже є зниження самого гемоглобіну – це запущена залізодефіцитна анемія! Рівень сироваткового заліза повинен бути у верхній третині референсу, а феритин приблизно дорівнювати цифрі вашої ваги.
Отже, що ж робити, якщо ви виявили латентний залізодефіцит? Потрібно відкоригувати харчування й почати корекцію препаратами. Причому не тільки препаратами заліза, а й багатьма іншими, без яких залізо не засвоюється. Щодо харчування існує середньовічне уявлення про те, що потрібно їсти гречку та яблука. Ні в тому, ні в іншому залізо не міститься! І вживати їх абсолютно марно. Спроби підвищити рівень заліза за допомогою їжі залиште як нездійсненну мрію. Але збагатити раціон бобовими, горіхами й насінням все ж варто.
Важливо приймати залізо разом із вітаміном С. Також потрібен цілий ряд кофакторів для засвоєння заліза. Це й вітаміни групи В (B1, B2, B6, B12), вітамін Е, пантотенова кислота, цинк, селен, магній, мідь. Всі ці кофактори є в ще одному дуже вдалому препараті – Hema-plex.
Під час прийому заліза виключіть одночасний прийом кальцію та продуктів (молочні продукти), що містять кальцій, бо він значно знижує всмоктування заліза. Також повинна бути нормальною кислотність шлунку. Якщо вона знижена, знову ж усі зусилля будуть зводитися до нуля.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!