Кожен з нас стикався зі зрадою. З кимось це відбувалося лише раз або два в житті, а інші переживають такі ситуації досить часто. Психологи заспокоюють: зрада – це не привід заховати свої почуття глибоко під панциром серця, набагато корисніше усвідомити отриманий досвід і зробити для себе необхідні висновки. Як пережити зраду і наскільки швидко можна повернути собі впевненість і душевний спокій? Спробуємо дати вам кілька ефективних порад.
Чому не варто зациклюватися на причинах зради
Питання, чому вас зрадили, безглуздо ставити Всесвіту, на нього може відповісти тільки той, хто вчинив зраду. Все інше так і залишиться здогадками і домислами.
Людина, яка пережила зраду, з точки зору психології, проходить через 4 основні стадії.
- Гостра. Людина тільки зіткнулася зі зрадою, їй ще складно оцінити втрати, вона усвідомлює виключно душевний біль. Ця фаза проявляється в апатії, втраті інтересу буквально до всього. Тривалість стадії в кожному конкретному випадку своя, все залежить від того, наскільки сильно образили і наскільки стійкий у людини психотип.
- Фаза образи. Може супроводжуватися навіть ненавистю до кривдника, ви бажаєте йому пережити такий само душевний біль.
- Смирення спостерігається, коли ви усвідомили ситуацію і прийняли її. На цій стадії деякі з нас вже готові пробачити зраднику або назавжди викреслює його зі свого життя.
- Байдужість. Настає у випадку, коли людина приймає рішення не прощати кривдника. Відповідно, почуття образи буде з часом згасати, поки не зникне повністю. Душевну рівновага на цьому етапі можна вважати відновленою.
У чому небезпека зради:
- Зниження самооцінки. Людина, яку зрадили, починає займатися самокопанням і робить висновок, що раз таке трапилося, отже, вона не гідна любові чи дружби.
- Втрата довіри до людей. Той, кого зрадили, не може більше вірити не тільки зраднику, а й людям взагалі.
- Депресія. Неможливо відновитися після зради одразу, в один день або місяць. Деякі не можуть впоратися з ситуацією і впадають в депресію, що з часом руйнує особистість. Депресія стає причиною алкоголізму, людина вважає, що так рятується від проблеми.
Як пережити зраду і зберегти психічне здоров’я
Сучасними психологами було зібрано ТОП-5 порад, які допоможуть людям пережити зраду і знову віднайти інтерес до життя і довіру до людей.
Порада 1. Не займайтеся самобичуванням
Чому ви вирішили, що в тому, що вас зрадили, є ваша вина? Коли ви день за днем згадуєте кривдника і те, як він вчинив, ви не позбавляєте себе душевного болю, а витрачаєте енергетику даремно. Ваш організм зараз і так перебуває в стресі, так навіщо позбавляти його останніх ресурсів?
Порада 2. Любіть і цінуйте себе
Подбайте про себе як фізично, так і емоційно. Ведіть здоровий спосіб життя, правильно харчуйтеся і будьте активні, відпочивайте і подорожуйте. Перейдіть на щось інше, наприклад, здійсніть свою давню мрію, почніть реалізовувати проєкт, який давно перебуває на паузі, розширте свої знання. Навіть зміна обстановки в квартирі допоможе впоратися зі стресом від пережитої зради.
Порада 3. Самозахист
Захистіть себе від ще більших неприємностей з боку кривдника. Наприклад, якщо вам зрадила кохана людина, мінімізуйте ризики захворювань, а якщо зрадив партнер з бізнесу – зробіть усе можливе, щоб не постраждати матеріально.
Порада 4. Не закривайтеся від оточення
Так, вас зрадили, але не всі ставляться до вас негативно! Підтримуйте стосунки з людьми, які вас надихають, спілкування з якими для вас на радість. Відгородившись від суспільства, ви ризикуєте зруйнувати відносини з тими, хто не зробив вам нічого поганого. Частіше спілкуйтеся з людьми, які вас цінують, добре знають ваші найкращі якості і допоможуть вам не втратити самооцінку.
Порада 5. Час
Дайте собі час осмислити те, що сталося, не робіть жодних дій зопалу. Помста – це страва, що подається холодною. Поспішивши відплатити кривднику тією ж монетою, можливо, через якийсь час ви побачите, що вчинили необачно: кривдник покаявся або зовсім не вартий ваших зусиль.
Філософи говорять: «Той, хто зміг пережити зраду і не зламатися, – особистість сильна. Той, хто зміг не тільки не зламатися, але й витягти для себе цінні уроки – особистість духовно зріла». А ось церковнослужителі додадуть, що душа людини очищується і розвивається, проходячи через горе і страждання.
Підписуйтесь на наш Viber і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!