Що таке іхтіоз і як він проявляється

Що таке іхтіоз

Іхтіоз – це різновид захворювання шкіри, яке відбувається внаслідок порушення нормального процесу зроговіння епідермісу і проявляється у вигляді лущення та утворення лусочок на її поверхні. Приводом для занепокоєння може стати надмірна сухість та лущення шкіри, а також утворення лусочок. Коли хвороба прогресує, лусочки, що нашаровуються, нагадують риб’ячу луску.

Причини іхтіозу

Захворювання має спадковий характер із проявом перших симптомів у 2-3 місяці після народження. Але є й пізня форма іхтіозу, яка проявляється до 5 років.

Причиною цієї патології є мутація деяких генів. У хворих уповільнюються обмінні процеси в організмі, через сухість шкіри відбувається порушення процесів терморегуляції, значне зниження імунітету, гормональні зміни, значно погіршується стан волосся, нігтів та зубів.

Також існує різновид набутого іхтіозу, причини виникнення якого остаточно не вивчені. Пов’язують набутий іхтіоз з ендокринологічними відхиленнями та нестачею вітаміну А.

Симптоми іхтіозу

Перші симптоми найчастіше з’являються у дитячому віці, але можуть виникнути і пізніше. Серед них помітною стає надмірна сухість і лущення шкіри, зміна її кольору, поява лусочок, погіршення терморегуляції, ламкість волосся та нігтів, посилене свербіння.

Діагностика захворювання

Щоб діагностувати захворювання, потрібно звернутися до лікаря. При зборі анамнезу лікар враховуватиме скарги на сухість шкіри, стягування, шорсткість, лущення, стан волосся і нігтів, свербіж, коли були помічені перші симптоми. Також увага буде приділена спадковості, сезонності прояву гострого стану та виникненню або загостренню супутніх захворювань (наприклад, захворювання шлунково-кишкового тракту, різні інфекції). Після збору анамнезу лікар проводить огляд та призначає лабораторну діагностику. Також найчастіше проводиться генетичне дослідження, у результаті можна визначити мутації певних генів. Але, на жаль, на сьогодні визначити тяжкість перебігу захворювання не можна. Можливий також і негативний результат, що може спричинити призначення інших досліджень, які допоможуть поставити правильний діагноз і встановити причину проявів іхтіозу. Виходячи з результатів аналізів та зібраного анамнезу призначається лікування.

Лікування іхтіозу

Оскільки іхтіоз є невиліковним захворюванням, правильніше сказати, що проводиться його терапія. Вчені досі проводять дослідження, які допоможуть розробити засоби для терапії кожного виду іхтіозу.

Основними постулатами терапії є підбір зовнішніх засобів, які будуть зволожувати, пом’якшувати та м’яко відлущувати шкіру. Також важливо дотримуватися гігієни, регулярно приймаючи душ. Важливим моментом у терапії іхтіозу є психологічна підтримка. Важливо пам’ятати, що заразитися їхтіозом не можна, тому з такими людьми можна контактувати, надаючи їм підтримку.

Єдине, чому можуть бути небезпечні контакти з хворими на їхтіоз – це ризик передати їм будь-яку інфекцію. Оскільки шкіра дуже чутлива в цьому стані, а імунітет найчастіше ослаблений, то легко може приєднатися будь-яка інфекція, що призведе до погіршення перебігу хвороби.

Додатковими призначеннями для полегшення стану хворих можуть бути фізіопроцедури, спеціальне курортне лікування, переливання плазми, гормональна терапія.

При терапії даної патології для зменшення проявів іхтіозу та продовження ремісії має бути тепле, вологе повітря (бажано клімат), збалансоване харчування, прийом вітамінів та мікроелементів, уникнення прямих сонячних променів, постійне зволоження, пом’якшення шкіри.

У світі існує понад 17 фондів, які допомагають хворим з іхтіозом. В Україні також є фахівці, які з перших днів життя надають допомогу у полегшенні перебігу цього захворювання.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Читайте також