Колір нашої шкіри залежить від активної роботи клітин-меланоцитів. Без меланіну наша шкіра була б блідою, а в місцях розташування судин – рожевою. Разом із роговим шаром меланін захищає нашу шкіру від впливу ультрафіолету. При надмірному впливі сонячних променів шкіра набуває смаглявий колір, що свідчить про процес посиленого вироблення меланіну. Пігментація виникає при порушенні вироблення пігментів: як при надмірній їх кількості, так і при недостатній. Причин для виникнення пігментації може бути багато. Найчастіше така проблема виникає при порушенні роботи гормональної системи, наявності запальних процесів шкіри, прийомів деяких ліків, впливі зовнішніх факторів.
Гіпо- та депігментація
При недостатній кількості або відсутності пігменту виникають різні відхилення. Так, наприклад, альбінізм виникає при відсутності пігменту, це вроджене захворювання, при якому шкіра і волосся здаються білими. Шкіра у таких людей не захищена від впливу сонця, тому вона вимагає особливого медичного догляду.
Вітиліго також є однією з різновидів порушення пігментації і характеризується відсутністю меланоцитів у певних ділянках. Точну причину виникнення вітиліго вчені досі не встановили, але відомо, що тригером може стати стрес, гормональні порушення, а також генетична схильність. Найбільш помітними маленькі білі цятки стають після перебування на сонці, коли ж проблема занадто серйозна, то плями вітиліго помітно відрізняються від інших ділянок шкіри. Якщо ви помітили у себе такі цятки, необхідно звернутися до лікаря-дерматолога для встановлення діагнозу і призначення лікування.
Гіперпігментація
Даний вид пігментації виникає при надмірному скупченні клітин-меланоцитів, внаслідок чого виникають веснянки, мелазма, лентиго та інші різновиди пігментних плям.
Веснянки з’являються при прискореному процесі меланогенеза (процес утворення меланіну), в першу чергу у людей з дуже світлою шкірою, а при впливі сонця – посилюються. Найчастіше вони з’являються на обличчі, зап’ястях і передпліччях.
Мелазма з’являється внаслідок гормональних змін і найчастіше проявляється у період вагітності, але також може виникнути і при застосуванні гормональних контрацептивів. Крім цього, однією з причин виникнення мелазми може стати прийом деяких медикаментів і неправильне використання косметичних засобів. Під час перебування на сонці ця проблема посилюється, тому потрібно захищатися від ультрафіолету і скорочувати перебування на відкритому сонці. Якщо ви помітили у себе такі зміни, обов’язково зверніться до лікаря, який підкаже можливі шляхи вирішення проблеми.
Лентиго відрізняється скупченням меланоцитів і підвищеним виробленням меланіну на певних ділянках шкіри, які можна помітити через неправильну форму світло- або темно-коричневого кольору. Такі плями найчастіше виникають у більш старшому віці через надмірний вплив ультрафіолету, а також можуть бути наслідком опіків.
Крім перерахованих видів пігментації, також варто відзначити запальну пігментацію, яка виникає внаслідок різноманітних запальних процесів. Такі сліди можуть залишитися після вугрових висипань, шкірних хвороб, сонячних опіків і різних травм шкірного покриву, в тому числі і неправильного догляду за шкірою обличчя після проведення пілінгів.
Якщо ви помічаєте у себе будь-які відхилення від здорового кольору шкіри – це привід звернутися до лікаря. Адже порушення пігментації може стати тригером для розвитку онкологічних злоякісних відхилень, серед яких меланома.
Навіть якщо пігментація вас не торкнулася, дуже важливо пам’ятати про захист від сонця, особливо під час його найбільшої активності, користуючись сонцезахисними засобами з достатнім рівнем SPF.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!