Останні десять років в skincare домінував тренд на багатоетапний догляд з переважно монопродуктами (косметикою з одним активним інгредієнтом, спрямованим на якийсь дуже конкретний ефект). Він прийшов до нас з Азії, і, якщо зайти на англомовний YouTube, можна побачити популярних інфлюенсерів і зірок, які показують свою рутину і по черзі наносять по 10-11 продуктів.
З точки зору власників великих косметичних брендів ця тенденція була дуже вигідною – не потрібно розробляти складні формули, при цьому є можливість допродати клієнту додаткові засоби. Але і для шкіри, і для планети це було не дуже корисно.
Мінуси максималізму в догляді за шкірою
За статистикою Zero Waste Week, щорічно компанії виробляють 120 мільярдів упаковок продуктів, більшість з яких не переробляються. Почергове нанесення окремих інгредієнтів (наприклад, ніацинаміду, пептидів, вітаміну С) замість однієї мультифункціональної формули призводить до того, що ми купуємо і викидаємо втричі більше пластика. Це перший аспект.
Другий, про який говорять дуже мало, в тому, що таке «нашарування» продуктів дуже підсилює чутливість шкіри. За останнє десятиліття кількість людей з гіперчутливою шкірою на Заході зросла на 56%, і одна з головних причин постійного подразнення шкіри – неправильне поєднання інгредієнтів і використання занадто великої кількості продуктів.
Третій аспект – олдскульний підхід багатьох преміумбрендів, які досі виробляють цілі лінійки під кожну проблему (або тип шкіри). В цьому випадку продукт навіть може бути мультикомпонентним, але вирішувати тільки одну точкову проблему (наприклад, крем під очі, що знімає набряклість).
Ці проблеми безпосередньо пов’язані з тим, що завжди є спокуса вибрати кількість, а не якість. Але тренд на усвідомлене споживання, безсумнівно, вплинув і на наш підхід до догляду за шкірою (і манеру споживання в цілому). Тому скінімалізм (я б переклала як «мінімалізм + мультифункціональність») – один з головних трендів у догляді за шкірою на 2021 рік. Тому давайте в ньому розбиратися.
Як працює мультифункціональний догляд
Мультифункціональні продукти в догляді виконують більше ніж одну основну функцію (очищення, зволоження, освітлення тощо) і мають додаткові властивості (наприклад, нейтралізують сині промені). Для таких продуктів розробляється складна і, як зараз модно говорити в Америці, «елегантна» формула з правильним поєднанням і пропорцією активних інгредієнтів. У таких формулах обов’язково присутні інгредієнти, що балансують, тому вони не спричиняють подразнення попри високі концентрації активів. Один мультифункціональний продукт може замінити 3-5 звичайних продуктів, що істотно знизить кількість б’юті-відходів і вбереже вас від наслідків неправильного поєднання компонентів.
При цьому одразу відповім скептикам: не розраховуйте, що ви можете досягти тих же результатів, нашаровуючи кілька монопродуктів з такими ж компонентами, що і в мультипродукті. Не знаючи тонкощів, ви ризикуєте собі нашкодити: деякі компоненти є антагоністами і працюють один проти одного (вітамін С і ніацинамід в чистому вигляді контактують погано), деякі схожі за ефектом (вітамін С і ретиноїди), і тільки деякі – дійсно підсилюють один одного. І тому, використовуючи кілька продуктів поспіль, ви не підвищуєте, а знижуєте їх ефективність.
Не дарма formulator – престижна і високооплачувана позиція в сфері skincare. Іноді потрібні роки досвіду, щоб навчитися правильно поєднувати компоненти. І тут як з хворобами: Google не допоможе, потрібна людська експертиза і роки досвіду.
Як виглядає мінімалістична б’юті-рутина з мультифункціональними продуктами
Ідеальний ритуал складається з умовно, тонізації, активної сироватки (однієї, а не 3-4!), зволожувального крему і SPF. Раз чи два на тиждень можна зробити пілінг і маску. Такого набору продуктів більш ніж достатньо для м’якої трансформації шкіри в домашніх умовах.
Коли ми запускали INSTYTUTUM, багатоетапний догляд був на піку популярності, але у мене завжди була стійка асоціація, що акцент на кількості негативно позначається на якості самого догляду. Зараз ми всією командою радіємо ідейним трансформаціям в індустрії і пишаємося, що попри популярність монопродуктів ще 2014 року вирішили піти шляхом мультифункціональності й екологічності.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!