Сонячний опік, або сонячна еритема – це ураження шкіри, що виникає внаслідок негативного впливу ультрафіолету. Отримання сонячного опіку залежить від часу і тривалості перебування на сонці, а також фототипу шкіри. Дізнайтеся, що робити при сонячному опіку, як усунути почервоніння і чим лікувати пухирі, як вибрати найкращий засіб від сонячних опіків і які домашні методи можуть допомогти впоратися з проблемою або навпаки – нашкодити.
Симптоми сонячного опіку, ступені тяжкості
До симптомів сонячного опіку належать:
- часткове або загальне почервоніння шкіри;
- сухість шкірних покривів, які гарячі на дотик;
- припухлість, болючість і підвищена чутливість шкіри;
- шкірний свербіж;
- пухирі різного діаметру;
- головний біль, лихоманка, озноб;
- можливе інфікування шкіри в разі приєднання вторинної інфекції;
- зневоднення організму аж до стану шоку;
- слабкість і сонливість або підвищена збудливість у маленьких дітей.
Сонячні опіки повною мірою проявляються через 8-12 годин. За медичними параметрами розділять сонячний опік I і II типу. Симптоми опіку I типу: почервоніння шкіри, невелика набряклість. Впоратися з опіком можна протягом 4-5 днів. Опік II типу характеризується появою пухирів, наповнених прозорою рідиною. Під час розриву пухиря виникає ранка, і якщо її не обробляти, то можливе інфікування. У такому випадку лікування може затягнуться на два тижні, шкіра на місці ранки іноді зарубцьовується.
Тривалість процесу відновлення після сонячного опіку залежить не тільки від ступеня тяжкості, локації і площі ураження шкірних покривів, але і від своєчасності початку лікування, застосування відповідних лікувальних препаратів, наявності ускладнень.
Допомога при сонячних опіках
Починати лікувати сонячний опік необхідно одразу після появи перших симптомів, адже визначити миттєво, якого типу опік, непросто. Вилікувати сонячний опік у домашніх умовах цілком реально, але в рідкісних випадках без допомоги фахівців не обійтися. Якщо постраждало 50% шкіри, але почуваєтеся нормально, все одно необхідна консультація сімейного лікаря.
Як поводитися при сонячному опіку – повний гайд:
- Сховайтеся в тіні, куди не потрапляють прямі сонячні промені (приміщення, навіс, тінь дерев).
- Оцініть свій стан: якщо у вас озноб, запаморочення або сильний головний біль, нудота, занепад сил, краще зверніться по допомогу до лікаря. Зазначені симптоми свідчать про тепловий удар.
- Робіть примочки, які допоможуть усунути больові відчуття, печіння. Для цього просто змочіть стерильну марлю в прохолодній воді (можна додати туди хлоргексидин) і накладайте на місця опіків на 10 хвилин. Потім марлю необхідно знову змочувати, і так зробити 4-5 разів поспіль 3-4 рази протягом дня. Як варіант – оберніться повністю вологим простирадлом або прийміть прохолодний душ. Зволоження шкіри буде перешкоджати її деструкції.
- Обробіть уражені ділянки спреєм або зволожувальним кремом.
- Не забувайте пити багато теплої (не крижаної) води, щоб уникнути зневоднення.
- Якщо опік доставляє больові відчуття, можете прийняти знеболювальне.
Сонячний опік: що робити, чим лікувати
Перш ніж лікувати сонячні опіки медикаментозно, як всередину, так і зовнішньо, варто проконсультуватися з лікарем. Щоб уникнути запалення, лікарі рекомендують прийняти протизапальний препарат, що містить ацетамінофен або ібупрофен.
У разі тяжких опіків хворого поміщають у стаціонар, де можуть призначатися глюкокортикостероїдні препарати й антибіотики.
Для відновлення шкіри після сонячного опіку використовують креми, мазі, спреї, лосьйони, гелі. Популярні засоби – декспантенол або олазоль, дія яких полягає в регенерації шкіри. Використовують креми з антисептичною та протизапальною дією (сільведерм, левомиколь). Мазь від сонячних опіків (рятувальник, синтоміцин, анестезин тощо) допоможе усунути почервоніння і біль, також має властивості регенерації. Якщо сонячний обпалені ділянки сверблять, то заспокоїти шкіру допоможе мазь з гідрокортизоном, змішана з вазеліном.
Аби зняти запалення, при опіку I ступеня без пухирів зробіть примочки з настоями ромашки, календули, кори дуба, міцного чорного чаю без цукру. У народі для лікування опіків популярний свіжий сік алое, а саме листя. Їх розрізають навпіл, вичавлюють сік і роблять компреси.
Заспокоїти запалену шкіру допомагає піна для гоління, що містить екстракт алое, пантенол, центелли азіатської, м’ятну воду, саліцилову кислоту.
Чим не можна лікувати сонячний опік і чому
Кисломолочні продукти для боротьби з сонячними опіками використовувати не можна. Вони містять молочні кислоти і продукти бродіння, ви можете погіршити ситуацію і спровокувати вторинну інфекцію. До того ж в магазинних кисломолочних продуктах відсутні натуральні й корисні речовини, які могли б допомогти загоєнню ран. Якщо наносити кисломолочні продукти на опік не варто, то вживати їх можна. До того ж кальцій, якого багато в сирі, сирі, йогуртах, зменшує чутливість шкіри до УФ-променів.
Також опіки заборонено змащувати будь-якими оліями, які утворюють на шкірі плівку, що перешкоджає теплообміну. Будь-яка олія не стерильна, в ній можуть міститися різні мікроорганізми, бактерії, грибки.
Не обробляють опік антисептиками, оскільки вони сушать шкіру й уповільнюють відновлення. Категорично заборонено змащення уражених ділянок яблучним оцтом, адже він сам по собі може спричиняти опік.
Профілактика – кращий засіб від сонячних опіків
Щоб не обгоріти на сонці і захистити обличчя і тіло від шкідливого впливу ультрафіолету, запобігти старінню, використовують сонцезахисні засоби – санскрини. Фотопротектори бувають різного ступеня захисту SPF (sun protective factor), і користуватися ними необхідно з урахуванням фототипу вашої шкіри. Виділяють шість фототипів залежно від чутливості до ультрафіолету, але в Україні найчастіше зустрічається тільки чотири. Пам’ятайте: чим світліша шкіра, тим вищий ризик обгорання.
- Перший тип. Люди з дуже світлою шкірою, альбіноси. Після перебування на сонці їх шкіра обгорає. Загальний рекомендований час перебування на сонці – 70 хвилин, засоби з SPF-50.
- Другий тип. Світлошкірі, схильні до веснянок. Можуть перебувати на сонці до 100 хвилин на день, в перші дні використовують засоби з SPF-50, потім з SPF-30.
- Третій тип. Світлошкірі європейці, шкіра яких добре загоряє, але якщо перебувати на сонці довше 200 хвилин в день без захисту (в перші дні використовують засоби з SPF-30, потім – з SPF-20), можуть отримати опік.
- Четвертий тип. Темношкірі європейці, азіати, шкіра яких практично не схильна до обгорання, а засмага у них рівна та красива. Загальний рекомендований час перебування на сонці – 300 хвилин (в перші дні – з SPF-15, потім – з SPF-10 або SPF-8).
Ідеальний час для засмаги – 07:00 до 11:00 і після 17:00. Змащувати шкіру сонцезахисними засобами необхідно за пів години до виходу на пляж. Додатково, через п’ять хвилин перебування на сонці, зону декольте і плечі змащують повторно. Не забувайте про захист шкіри губ, наносіть безбарвну гігієнічну помаду.
Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!