Сонячний удар: симптоми, перша допомога в разі перегрівання

 • Self-love: celebrate yourself

 • Це з любові

 • HOW TO BEAUTY

  HOW TO BEAUTY

 • Адвент-календар 2021

 • Листи Діду Морозу 2021

Сонячний удар: симптоми, перша допомога в разі перегрівання

Літня спека — випробування для організму людини. Перебувати на сонці у спеку необхідно дозовано, в певний час, інакше можна заробити сонячний удар. Розповімо про його симптоми і що робити в разі сонячного удару в дорослих і дітей.

Сонячний удар вважають синонімом теплового удару, хоча насправді перший є різновидом другого. Тепловий удар виникає в разі порушення теплообміну, коли процеси теплоутворення прискорені, а тепловіддачі, навпаки, уповільнені.

Тепло потрапляє в організм не тільки ззовні (наприклад, за наявності інфекційних захворювань накопичується зсередини). Тепловий удар може статися з людиною де завгодно, найчастіше в задушливих приміщеннях, лазнях і саунах і навіть під час роботи в умовах високої температури і вологості навколишнього середовища. Деякі лікарські препарати підвищують ризик розвитку теплового удару. У маленьких дітей терморегуляція порушена, їх легко перекутати, тим самим спровокувавши тепловий удар.

Тепловий удар: ступені, інтенсивність прояви симптомів

Сонячний удар: симптоми, перша допомога в разі перегрівання

Сонячний удар настає виключно через тривалий вплив на організм сонячних променів. Перегрівання стає причиною розширення судин головного мозку, відповідно, кров надходить до голови в більшому обсязі.

Симптоми сонячного і теплового ударів ідентичні. У медичній літературі поділяють ознаки залежно від ступеня ураження.

 • I ступінь теплового удару — легкий. На цій стадії процес терморегуляції тіла хоч і порушено, але організм може впоратися з перегріванням.
 • II ступінь теплового удару — стадія декомпенсації. Організм вже не в змозі збалансувати теплообмін і адаптуватися до підвищення температури тіла. Необхідно звернутися по допомогу до лікаря.
 • III ступінь теплового удару — важкий. На цьому етапі організм перебуває в стані інтоксикації, настає ацидоз, розвивається ниркова і серцева недостатність. Все це призводить до набряку мозку, крововиливу в мозок, ризик летального результату дуже великий. Третій ступінь вважається показанням до госпіталізації.

Ознаки сонячного удару: як не пропустити небезпечний симптом

Сонячний удар: симптоми, перша допомога в разі перегрівання

Як запідозрити тепловий/сонячний удар:

 • підвищується температура тіла, стрілка термометра може досягати 40 градусів;
 • гіпертермічні симптоми: почервоніння шкіри або, навпаки, її зайва блідість з синюшним відтінком, сухість або липкість шкірних покривів, відсутність потовиділення;
 • виникають церебральні симптоми: запаморочення і пульсуючий головний біль, слабкість, сонливість, сплутаність свідомості і навіть галюцинації, судомний синдром, втрата свідомості;
 • асфіктичні прояви: почастішання/ослаблення пульсу, задишка;
 • виникає нудота, блювота, біль у животі, діарея, затримка сечовипускання;
 • діти стають дратівливими/апатичними, відмовляються їсти і навіть пити.

Кожен з вищевказаних симптомів — причина негайно надати допомогу і не допустити переходу в третю, важку стадію теплового удару.

Що робити в разі сонячного удару: перша допомога

Вище, ніж у інших, ризик отримати сонячний тепловий удар у літніх людей, дітей, вагітних, хворих на хронічні захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, ішемічна хвороба серця), людей з цукровим діабетом, астмою, захворюваннями ЦНС, гормональними порушеннями, із зайвою масою тіла тощо. Халатно ставляться до свого здоров’я особи в стані сп’яніння або з наркотичною залежністю.

Сонячний удар: симптоми, перша допомога в разі перегрівання

Як допомогти в разі теплового удару повна інструкція

 1. Якщо стало погано на вулиці, необхідно одразу перейти в тінь дерев або зайти в прохолодне приміщення. В разі втрати свідомості людини дають понюхати нашатирний спирт, можна клацнути по кінчику носа або потерти мочки вух.
 2. Краще прийняти горизонтальне положення, а голову підняти вище рівня серця (скрутіть валик з одягу, рушника).
 3. Забезпечення питного режиму. Потерпілий має багато пити прохолодної, але не крижаної негазованої води. Вживати рідину потрібно невеликими ковтками, а загальний об’єм випитого має бути в межах 2 л. Оптимально — по 200 мл кожні 15 хвилин. Допомагає також сольовий розчин (2 ч.л. солі на 1 л води).
 4. Потерпілий від теплового удару не має відчувати нестачі повітря. Для цього в приміщенні вмикають охолоджувальні прилади (вентилятор, кондиціонер), а на вулиці людину можна обмахувати підручними засобами (одяг, капелюх, віяло, газета тощо).
 5. Важливо забезпечити тілу комфорт, йдеться про ґудзики, ремені, шнурівки, краватку, хустки, взуття.
 6. Допомогти відновити терморегуляцію тіла може зволоження шкіри. Частіше протирайте обличчя і шию вологою тканиною, можна навіть обернутися мокрим простирадлом або прийняти прохолодний душ/ванну. Якщо є можливість, прикладіть до області шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом.
 7. Якщо почалася блювота, то необхідно лежати виключно на боці, щоб не вдавитися.
 8. Потерпілий від сонячного/теплового удару має перебувати під наглядом, щоб у разі погіршення стану була надана своєчасна допомога або викликано медиків.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також