Трегалоза: маловідомий інгредієнт косметичних засобів і… булочок

Надзвичайно живучі

Справжня «печера зі скарбами» для біохіміків – це світ екстремальних рослин і тварин. У них еволюція накопичила абсолютно фантастичні здібності, розкриття яких загрожує людству якщо не вічним життям, то «косметичною революцією» це точно. Ось, наприклад, мікроскопічні безхребетні з романтичним ім’ям Tardigrada (українською її називають «тихоходи»). Деякі біологи всерйоз вважають, що в разі ядерного вибуху на Землі вижити мають шанс саме вони, а не таргани. Справді, хто ще може пережити 30 хвилин вакууму, сонячної радіації, висохнути так, що залишається тільки до 3% від колишньої маси – а потім повернутися «в будиночок» і воскреснути? Більш того, воскресали майже 91% особин, які зберегли не тільки життя, але й  здатність до розмноження й народження здорового потомства. В рамках італійської програми (TARDIKISS – Tardigrades in Space) цих милих звіряток в 2011-му запустили у відкритий космос. І далі визначали, завдяки чому вони виживають у таких екстремальних умовах. Поки відкрито кілька їх захисних компонентів: специфічний цукор (трегалоза), підвищена активність ферментів-антиоксидантів і наявність специфічних білків-охоронців, які захищають ДНК від ушкодження. Причому ключовим чинником виживання стала саме трегалоза (trehalose).

«Цукровий скафандр для білків»

Цей цукор в умовах екстремальних температур (як високих, так і низьких) приймає склоподібний стан, огортаючи кожну клітину. В результаті така «скляна броня» не дає руйнуватися білкам (ДНК, РНК) і клітинній стінці. У медицині подібна якість використовується при збереженні зразків крові та внутрішніх органів для трансплантації. У косметології цей приголомшливий феномен трегалози застосовується в засобах із догляду за обличчям: захист від морозу та спеки, усунення лущення й почервоніння шкіри. У догляді за волоссям трегалоза – природна альтернатива термозахисному силікону. Причому крім функції захисту від перегріву, в трегалози є й зволожуюча, що надає волоссю більше блиску та еластичності.

«Суперзволожувач»

Але «базова» властивість трегалози – захист від зневоднення – досліджувалася вченими ще «до космічної ери». А все тому, що безліч мохів, грибів, лишайників і древніх рослин містять її у великій кількості. Наприклад, пустельний мох із красивою назвою плаунок (або «троянда Єрихону») містить 10% трегалози, завдяки чому витримує тривале нагрівання до 100 С °, повне висушування – а потім моментальне «воскресіння» за сприятливих умов. Вчені проводили тести й встановили, якщо додати трегалозу до вже відомих зволожувачів (гіалуронова кислота, гліцерин, NMF, сечовина), то можна продовжити зволожуючу дію від такого засобу до 48 годин. Клітини буквально стають «як верблюд»: «п’ють» воду і накопичують її, дозволяючи їй дуже повільно випаровуватися зі шкіри. Тому якщо уважно прочитати склад дуже ефективних зволожуючих сироваток, то у 80% випадків знайдеться цей непомітний цукор. Але на етикетці, звичайно, про нього розкажуть не так багато, віддаючи переваги вже розкрученим компонентам (наприклад, гіалуроновій кислоті).

«Захисник для захисників»

Ну й зовсім несподівана якість трегалози – це захист лінолевої кислоти (компонент вітаміну F) і вітаміну Е від окислення. Тобто цей цукор можна назвати «захисником захисників». Лінолева кислота потрібна як будівельний матеріал для нашої шкіри та як «сировина» для отримання гормоноподібних речовин. Без неї ми буквально – «розсипаємося», тому її зарахували до життєво важливих вітамінів. На жаль, УФ-промені, перепади температур і кисень першими атакують і її. Вчені встановили, якщо змішати лінолеву кислоту з трегалозою в співвідношенні 1:2, то це допоможе зберегти від руйнування до 55% лінолевої кислоти. Ще більш приголомшливі цифри отримані з антиоксидантом – вітаміном Е. Він схильний згодом втрачати свою активність (буквально за 1 рік він може стати «пустушкою»). Але якщо додати до нього трегалозу, то до 75% вітаміну Е зберігається. Як побічна властивість захисту від окислення – усунення неприємного запаху тіла. Провели тести на людях, старших 55 років, даючи їм користуватися засобом із 2% трегалози. Як виявилося, у них до 70% менше вироблялися альдегіди, які й дають характерний неприємний запах тіла. В результаті трегалоза знайшла собі ще одне застосування – дезодоруючі засоби для тіла.

«Смачно та корисно»

Ну й на фінал розповімо про пряме призначення трегалози. Логічно припустити, якщо це цукор, то його їдять. І це так. Основний виробник трегалози – Японія, в якій розробили в 1995-му унікальну технологію отримання трегалози з крохмалю і грибів (японці називають трегалозу «грибним цукром»). Власне, ця країна й є лідером зі споживання трегалози в харчовій промисловості. За статистикою Японія в 2004 році буквально «з’їла» 30 000 т трегалози. Починалося все очікувано – з кондитерської промисловості. У трегалози рівень солодкості всього 45% від сахарози (не дуже солодко). Але як показали випробування кондитерів, які порівнюють солодощі з цукром і трегалозу, 85% випробовуваних вибирали останню. І все тому, що смак цукерок описували як «більш повний і об’ємний». Трегалозу активно використовують у морозиві, напоях (як більш безпечний підсолоджувач), хлібобулочних виробах (наприклад, солодкі булочки з рисової муки з трегалозою), заморожених овочах і фруктах (зберігають колір і активні компоненти), морепродуктах. А ще – в «таблетках краси», що захищають від остеопорозу. І щороку з’являються нові й нові точки застосування цього унікального цукру.

Юлія Гагаріна, хімік-технологиня, розробниця марки натуральної косметики OrganicLife

Підписуйтесь на наш YouTube-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shutterstock

Читайте також