У Всесвітньому фонді природи Україна (WWF-Україна) наголошують: викиди шкідливих речовин в атмосферу, забруднення токсичними сполуками ґрунтів, поверхневих і підземних вод, втрата біорізноманіття – лише деякі з руйнівних наслідків пожеж.
Зокрема, масова загибель представників флори і фауни може порушити харчові ланцюги, що спричиняє довгострокові зміни у структурі всієї екосистеми. Подібні зміни призводять до зникнення чутливих видів рослин і тварин та появи інвазійних видів. Попіл, згорілі рештки рослин і тварин потрапляють у водойми. Це може збільшити концентрацію різних хімічних сполук у воді, зокрема важкі метали (як-от свинець, ртуть), азот, фосфор.
Таким чином, пожежа – це не лише «про обгорілі дерева», а й загибель тварин і рослин, втрату біорізноманіття, зміни в мікрокліматі, погіршення якості ґрунтів та водойм, а також роки для відновлення екосистем.
Негативний вплив пожежі мають і на здоров’я населення, адже продукти горіння містять шкідливі хімічні сполуки, які можуть бути канцерогенними і потрапляти в організм людей через питну воду у колодязях або їжу, вирощену на забруднених ділянках. Навіть після того як безпосередні наслідки пожеж подолані, можуть виникати довготривалі проблеми зі здоров’ям у населення: загострення хронічних хвороб, порушення функцій імунної системи тощо. Під час пожеж у повітря потрапляють продукти горіння, зокрема сажа, дрібнодисперсні частинки, що може спричиняти респіраторні захворювання, алергії, а також погіршувати загальне самопочуття (що особливо небезпечно для людей із хронічними захворюваннями легень і серцево-судинної системи).
У WWF-Україна підкреслюють: одним із шляхів попередження та поширення пожеж, в тому числі лісових, є збереження в природному стані та відновлення водно-болотних угідь.
«Саме ці водні екосистеми природним шляхом утримують вологу та слугують надійним бар’єром від «раптових» загорянь у межах лісових масивів. Тому їх захист є надзвичайно важливим як для збереження природних екосистем, так і для підтримки здоров’я населення!» – підсумовує Оксана Коноваленко.
За даними Міндовкілля України, через недбалість людей та навмисні підпали в екосистемах України цього року вже сталося 440 пожеж, що охопили площу в 400 гектарів. При цьому понад 900 випадків пожеж (на площі 15,6 тисячі гектарів) спричинено воєнними діями.
Підписуйтесь на наш профіль у Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!