Війна й жіноче здоров’я: небезпеки й рекомендації лікаря

Останні два тижні в багатьох із нас не залишається часу й ресурсів на те, щоби випити достатню кількість води, приготувати поживний сніданок і поспати чесних вісім (та що там, принаймні шість) годин. Збитий графік і нестача вітамінів та мікроелементів в організмі в парі з гострим стресом починають руйнувати наш організм зсередини й  у першу чергу прямо впливають на репродуктивну систему.

«В стані стресу й дефіциту на всіх фронтах першою відключається репродукція. Тому що гострий стрес — це про «вижити», а не про «продовжити життя», — пояснює провідна спеціалістка з акушерства й гінекології Наталія Лелюх. — Репродукція — це довготривалий і енергозатратний процес. Зараз точно не до нього. Тому в цей момент починають навалюватись проблеми з менструацією».

Лікарка описала головні проблеми з жіночим здоров’ям, які можуть виникнути вже за тиждень після початку війни. Наталія Лелюх дала рекомендації жінкам, які просто зараз переживають проблеми з репродуктивною системою, але через об’єктивні причини не мають можливості звернутися до лікаря.

Найпоширеніші проблеми з менструацією під час війни

Затримка менструації

Затримка менструації в будь-який період гострого стресу, у тому числі під час війни — найчастіший сценарій. Причому він може бути відтермінованим. Так, як у вище пояснювала лікарка, під час гострого стресу й дефіциту організму просто не залишається ресурсів на підтримку репродуктивної системи. Крім цього, менструальний цикл може збитися через дисбаланс гормонів, який виникає на фоні стресу. Стрес викликає підвищення рівня кортизолу, що може пригнічувати вироблення гормонів, відповідальних за овуляцію й менструацію.

Що робити, коли ви помітили тривалу затримку менструації під час війни?

  • Зробити тест на вагітність. Якщо ви маєте хоча б найменші підозри на вагітність, найкраще їх підтвердити або спростувати, щоби побудувати план дій на майбутнє. Проте якщо причин для хвилювання немає, то краще не наражати себе на небезпеку й не блукати вулицями в пошуках тесту на вагітність.
  • Спробувати нормалізувати емоційний стан і поспати. Якщо ви дасте своєму організму можливість відновитися й заповните дефіцити, цілком ймовірно, що репродуктивна функція сама відновиться.
  • Не намагатися спричинити місячні самостійно. Багато природних методів стимуляції менструації можуть спричинити побічні ефекти: подразнювати чутливі тканини в роті й горлі, послаблювати емаль зубів, спричиняти здуття живота й дискомфорт у шлунку. Але найстрашніше те, що після подібних маніпуляцій можуть виникати проривні або нерегулярні кровотечі, часті кров’янисті виділення, навіть якщо менструація вже завершилася.

Затримка менструації, яка супроводжується болями

Якщо затримка супроводжується спецефектами, то сценарій «не втручання» може дещо змінюватись.

Затримка менструації й біль у грудях. У багатьох жінок у стресові періоди з’являється сильний біль у зоні молочних залоз: вони буквально кричать уві сні, якщо раптово ляжуть на живіт. Це майже норма, хоча й неприємна. Режим «не втручання» можна замінити на легкий самомасаж грудей, зручну білизну, краще спортивну. Непогано працюють також легкі сечогінні і знеболювальні мазі, якщо в незначній кількості використовувати їх під час самомасажу.

Затримка менструації й біль у животі. У такому разі, звернутись за допомогою, якщо біль сильний, раптовий, або не знімається знеболювальними. Наступне питання, які знеболювальні використовувати? Усі препарати з групи нестероїдних протизапальних (нурофен, ібупрофен, німесіл), або дексалгін, кетанов, спазмалгон. Один із найпопулярніших знеболювальних «Но-шпа» — не використовувати. «Но-шпа» в таких випадках не працює. Парацетамол працює, але не дуже ефективно. Але якщо немає альтернативи, то можна.

Затримка менструації і виділення молока з грудей. На цей симптом важливо звернути увагу, якщо ви не народжували впродовж трьох останніх років і зараз не маєте немовля на грудному вигодовуванні. Виділення рідини з обох грудей, схожої на молоко і відсутність менструації — це може бути наслідком сильного стресу, а може бути проявом захворювання гіпофізу. Воно не потребує екстреного лікування, але як тільки з’явиться можливість, слід записатися до ендокринолога.

Менструальна кровотеча

Під час менструації, нормальною за обсягом вважається крововтрата до 80 мл. Звісно, під час війни, в укритті визначити цю цифру дуже складно. Тому орієнтуйтесь за такими критеріями: якщо у вас є потреба змінювати прокладку щогодини, не тому що забруднилась, а тому що ви вже не можете її використовувати, бийте на сполох. Ймовірно, у вас розпочалася менструальна кровотеча. У такому разі спробуйте потрапити в гінекологічний стаціонар.

Якщо прокладок треба менше, але це кількість виділень вас лякає, можна спробувати дістати настоянку водяного перцю й пити її по 30 крапель по 3 рази на день — не доказово, але заспокоює. Також допомагає транексамова кислота. Її потрібно приймати по 1 таблетці 3 рази на день, не довше 3 днів.

Незначні кров’янисті виділення між менструаціями

Незначні менструальні виділення, для яких вистачає декілька щоденних прокладок — не привід бігти в комендантську годину до лікаря на УЗД. Однак регулярні виділення вказують на те, що з репродуктивною системою не все в порядку. Наприклад, багатьох жінок міжменструальні кровотечі пов’язані з порушенням гормональних процесів. Тому щойно ворожі чоботи підуть у напрямку російського корабля — ідіть до лікаря на огляд.

Підписуйтесь на нашу сторінку в Instagram і не пропускайте найцікавіші матеріали Beauty HUB! 

читайте також

 

Читайте також