В12 – вітамін групи В, важливий для нервової системи, синтезу ДНК й утворення еритроцитів, а також для нормального функціонування мозку. Від засвоєння вітаміну В12 залежить гемоглобін. Неоціненна користь вітаміну В12 у процесі схуднення, адже він допомагає прискорити обмін речовин.
Що таке вітамін В12, його користь і норма
Вітамін В12, або по-науковому – ціанкобаламін, кобаламін, а в народі просто «червоний вітамін» – виконує важливу функцію в організмі. Повноцінне насичення організму вітаміном В12 впливає на:
- оновлення тканин;
- підтримка роботи мозку (поліпшення пам’яті й концентрації уваги);
- нормалізацію артеріального тиску;
- апетит;
- енергетичні запаси в клітинах і тканинах;
- концентрацію уваги;
- усунення тривожності та дратівливості, допомагає впоратися зі стресом;
- прискорення метаболізму;
- зміцнення імунної системи;
- репродуктивну систему жінок і чоловіків;
- зміцнення кісток;
- вироблення гормону мелатоніну, який є помічником у боротьбі з безсонням.
Вітамін В12 використовують як засіб профілактики і лікування хвороби Альцгеймера, а також у лікуванні поліневриту, псоріазу, кісткових травм, цирозу печінки, гепатиту, гастриту, панкреатиту і променевої хвороби.
Норма вітаміну В12 для дорослого – 2,4 мкг на день.
Чим небезпечний дефіцит вітаміну В12
Вітамін В12 накопичується в печінці, і його дефіцит може не проявлятися тривалий час. Нестачею вітаміну В12 нерідко страждають вегани, яким складно знайти відповідні своїй системі продукти, а також ті, хто дотримується тривалих постів. Проте через великі запаси вітаміну В12 вегани довго почуваються прекрасно. Тільки через певний час нестача цього вітаміну починає проявлятися повною мірою.
Нестача вітаміну В12 призводить до накопичення гомоцистеїну, анемії, втрати балансу, виникає «туман в голові», оніміння кінцівок, блідість, задуха, ламкість волосся і нігтів, людині завжди хочеться спати, почувається втомленою.
Вчені з університету Райса (США) встановили, що в разі нестачі вітаміну В12 різко слабшає імунітет людини, відбувається накопичення токсичних продуктів розпаду амінокислот в органах. Нервова система в разі дефіциту вітаміну В12 не може адаптуватися до стресів, можливий навіть розвиток психозів, маніакально-депресивних синдромів, шизофренії.
У яких продуктах є вітамін В12
Ми вже згадали, що харчові продукти – головне джерело вітаміну В12. Найбільше його в червоному м’ясі – свинині, яловичині, баранині, кролятині, а також у:
- печінці;
- молоці;
- сметані;
- сирі;
- яйцях;
- твердому сирі;
- індичій грудці;
- жирній рибі (тріска, кета, скумбрія, гребінці, лосось);
- морепродуктах (креветки, мідії).
Для тих, хто дотримується веганства і вегетаріанства, важливо збагачувати раціон сиром тофу, соєвим молоком, зерновими сніданками, харчовими дріжджами.
В разі наявності захворювань шлунково-кишкового тракту (хвороба Крона, хронічні хвороби кишківника) і зниженій кислотності засвоєння вітаміну В12 з продуктів зменшено, тому рекомендується додатково застосовувати біодобавки, таблетки й ін’єкції. Також додатково вітамін В12 вживають ті, хто переніс операції на шлунково-кишковому тракті, хворі на СНІД, діабетики, люди, які приймають певні ліки. Зазвичай дефіцит вітаміну В12 спостерігається у людей старше 50 років.
Вітамін В12, що надходить з їжею, не накопичується в організмі, надмірна кількість виводиться разом з сечею. Виняток: в разі прийому синтетичного вітаміну В12 може виникнути нестерпність, яка проявляється кропив’янкою, болями в серці, тромбозами, набряком легенів.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!