Розібратися в світі вітамінних добавок для всієї родини редакції Beauty HUB допомогла Ольга Безугла, лікар-дієтолог, терапевт, кандидат медичних наук Member of Nutrition Society (London UK) and American Society of Nutrition, телевізійний експерт і медичний консультант провідних українських телеканалів.
– Ольго, розкажіть, чи існують універсальні загальнозміцнювальні комплекси вітамінів для всієї родини?
– Щоб відповісти на це питання, потрібно зазначити, що наш організм унікальний і індивідуальний, і ми часом можемо мати різні варіанти дефіцитних станів, різний ступінь засвоєння того чи іншого нутрієнта, різні компенсаторні можливості з маніфестації клінічних проявів. Важливо також враховувати різну потребу в вітамінах залежно від статі, віку, характеру діяльності та харчування. Лікар, як правило, підбираючи вітамінні засоби дуже часто керується низкою базових параметрів, адже часто наш раціон переважно не здатний дарувати нам весь спектр нутрієнтів, і правда, в незбалансованому раціоні дорослої людини зазвичай не вистачає корисних мікронутрієнтів, таких як кальцій, калій, магній, вітаміни А, С, Е тощо. Залежно від наявного дефіциту ми можемо мати відповідну клінічну симптоматику, що може бути порівнянна з виявленими змінами за результатами аналізів. І завдання лікаря – це своєчасно виявити і заповнити дефіцит, в такому випадку лікування буде ефективною стратегією.
Тому, ймовірно, «ідеального засобу» для всіх не існує, тут скоріше будуть ефективними монопрепарати із вмістом вітамінів Д, С, цинку, ефективність яких підтверджено дослідженнями, і вони можуть бути рекомендовані, але згідно з нормами (добової ефективності), це важливо також враховувати. Пацієнти часто можуть не звертати увагу на наявність всіх складових комплексу вітамінів і паралельно приймати монотерапію того ж вітаміну, що є в складі комплексу, в результаті істотно перевищуючи рекомендовані норми споживання (я теж з таким стикаюся в своїй практиці).
– Як правильно вибрати вітаміни для дорослих? Звід основних правил.
– Первинно потрібно узгодити зі своїм терапевтом, сімейним лікарем або дієтологом графік прийому вітамінів і мікроелементів (фахівці зможуть розпланувати курс і схему прийому), а далі ми оцінюємо низку параметрів:
- якість зазначеного компонента;
- біодоступність (тобто форми мікроелементів і вітамінів більш високо доступні, як правило, хелатні);
- клінічні дослідження;
- звертаємо увагу на кількість нутрієнта в таблетці або може бути доза вказана в 2-3 таблетках (servingsize!);
- контроль якості продукту;
- сертифікація продукту на ринку країни, де продається цей продукт;
- вітаміни не мають містити сою і глютен або лактозу – у багатьох можуть бути проблеми з засвоєнням.
Вітаміни і мікроелементи ідеальні для заповнення виявленого дефіциту, ніж для профілактики, продиктованої нам ззовні.
– Вітаміни для дітей і підлітків: що потрібно знати і враховувати?
– Дитячий і підлітковий періоди ми розглядаємо як періоди, що вимагають максимально збалансованого раціону з точки зору доставки всіх нутрієнтів, оскільки відбуваються інтенсивні процеси росту і розвитку, що вимагають якісного субстрату (мікро- і макронутрієнтів). Ідеально максимально збалансувати раціон, аби були присутні джерела кальцію (для здоров’я кісткової системи і періоду інтенсивного росту; згідно з міжнародними даними, лише 22% підлітків отримують рекомендовані дози кальцію), вітаміну Д (дефіцит вітаміну Д спостерігається у 55% дітей з ожирінням), заліза, омега-3 жирних кислот.
.
– Які вітаміни потрібні чоловікам?
– Чоловіки і жінки потребують різних нутрієнтів, це пов’язано з особливостями фізіології. Чоловіки конституційно мають більший відсоток м’язової маси, отже, їм важливі нутрієнти, що відповідають за ріст і її розвиток, такі як вітаміни групи В, також для адекватної підтримки рівня гормонів важливі вітаміни А, Д, Е. Ідеальний баланс отримуємо з їжею. Що стосується препаратів, важливо зіставляти ризики. Проводилися наукові дослідження, в яких намагалися відстежити зв’язок прийому вітамінних комплексом і ризику раку простати, і виявили, що добавки вітаміну Е можуть збільшувати ризик раку простати (дослідження з вибіркою 35 000 чоловіків/тривалість дослідження 7-12 років!).
З віком важлива також потреба в антиоксидантах, наприклад вітамін С – природного антиоксиданту, що гальмує руйнування клітин і тканин в організмі. Щодо впливу вітаміну С на імунітет, досі не вщухають суперечки в науковому світі, і ось фінські вчені, проаналізувавши 67 досліджень (вибірка понад 20 тис. осіб), дійшли суперечливих висновків: з одного боку, було виявлено, що вітамін С попереджає виникнення простудних захворювань, але тільки у професійних спортсменів і лише в період інтенсивних тренувань, на звичайних людей цей ефект не поширювався. Але водночас вітамін С зменшував кількість днів захворювання, хоча далі цей факт теж було спростовано.
– Вітамінно-мінеральні комплекси для літніх людей: як і що вибирати?
– Не так давно за результатами одного наукового дослідження було виявлено, що вживання вітамінних добавок залежить від віку пацієнта – чим старша людина, тим вище її схильність до прийому вітамінів.
Однією з основних проблем є остеопороз, і тут важливий додатковий прийом кальцію і вітаміну Д. З віком активність роботи органів травлення змінюється, і, відповідно, потреба у вітамінах, засвоюваних за допомогою нормальної роботи шлунково-кишкового тракту, теж вища. Це вітамін В9 і вітамін В12. В цілому вітаміни групи В впливатимуть на роботу нервової системи.
Важливі також антиоксиданти – вітамін С, вітамін А, вітамін Е.
– На що звернути увагу, вибираючи вітамінні добавки, тим, у кого цукровий діабет? Які з компонентів для них – добре, а які – погано?
– Рекомендації для цієї категорії пацієнтів частіше зводяться до показника поліпшення свого глікемічного контролю і відновлення чутливості до інсуліну або корекції порушень, спричинених при цьому захворюванні. Так, ліпоєва кислота – прекрасний засіб для корекції діабетичної полінейропатії, ефективність була доведена за даними багатьох метааналізів. Важливо також підтримувати необхідний рівень вітаміну Д, який є потужним метаболічним фактором профілактики ускладнень при цукровому діабеті. Антиоксиданти вітаміну А, С, Е також належать до лікувально-профілактичних аспектів роботи з пацієнтами з ЦД. При гіперглікемії відбувається зміна обміну аскорбінової кислоти, тому на нього також важливо звернути увагу.
При декомпенсації або тривалому перебігу захворювання порушується також обмін водорозчинних вітамінів (В2, В6, В9, В12). Ці вітаміни важливі в профілактиці полінейропатії як нейротропні вітаміни.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!