Що таке тип сприйняття? Чому йому приділяють стільки уваги і вважають дуже важливим для визначення типу особистості? Розповімо докладніше, яку користь приносить така інформація, і як визначити, хто ви є: візуал, аудіал, кінестетик або дискрет.
Тип сприйняття: що це, як визначити
Про те, як ті чи інші люди сприймають дійсність, писали ще в стародавніх трактатах VI століття. Тривалий час людину вважали частиною соціуму, а психологію особистості серйозно почали вивчати тільки в XVIII столітті. Соціальна психологія як наука активно розвивалася в XIX-XX століттях, коли проводилися експерименти, тестування. Так народилася соціоніка.
Як вважають фахівці, людина має вчитися все життя, інформація засвоюється щодня. Тому, знаючи свій тип сприйняття, людині легше знайти шлях до саморозвитку, поліпшення якості життя. Механічне виконання будь-яких дій призводить до деградації, впевнені вчені.
Дуже важливо визначити тип сприйняття у маленьких дітей, це допоможе їм вчитися, засвоювати матеріал. У дитини, якій подають знання в тій формі, в якій він їх сприймає найкраще, інтерес до навчання не згасне ніколи. Цивілізоване суспільство давно вже перейшло на персоналізований підхід до побудови навчального процесу. Ця інформація вкрай важлива для лікування дітей з проблемами розвитку нервової системи.
Визначити свій тип сприйняття досить просто, в інтернеті є маса онлайн-тестів, які видають миттєвий результат. Знайти такі тести можна і в літературі з психології. Більш предметно визначенням типу сприйняття займаються психологи, і без очної консультації в такому випадку не обійтися. Спеціаліст запропонує вам дослідження, результати якого будуть більш вірогідними і всеосяжними, ніж онлайн-тест. Ви серйозно розберетеся зі своїми здібностями і навчитеся їх використовувати з максимальною користю.
Які бувають типи сприйняття
Спочатку варто зазначити, що незважаючи на наявний поділ, чисті типи в плані сприйняття зустрічаються вкрай рідко. Йдеться скоріше про схильність до того чи іншого типу.
У психології визначають чотири типи сприйняття.
- Візуал – це тип людей, які сприймають навколишній світ виключно очима. По-іншому сприймати інформацію вони теж можуть, але саме зір для них основне джерело.
- Аудіал – представники цього типу найкраще сприймають інформацію через слух, ніж через зір або тактильні відчуття.
- Кінестетик – це люди, яким від природи дано сприймати інформацію через відчуття, дотики. Кінестетику складно зрозуміти, що від нього хочуть, поки він не відчує інформацію, не пропустить через емоції.
- Дискрет – це мегаздібні до цифр і розв’язування логічних задач люди. Такого типу людей у сучасному світі досить мало. Шукати логіку в усіх проявах зовнішнього світу, будувати ланцюжки, малювати схеми по силі далеко не кожному індивідууму.
Хто такий візуал: як використовувати свій тип сприйняття
Візуалу достатньо один раз побачити, ніж сто разів почути, аби правильно сприймати інформацію. Візуал сприймає світ за його яскравістю, палітрами, гамам. До такого типу належить більшість людей на планеті, вони роблять акцент саме на зоровому сприйнятті інформації. Ймовірно, саме завдяки візуалам в сучасному світі існує культ зовнішності, люди прагнуть до естетики. Зрозуміло, що художники, дизайнери і стилісти, режисери переважно є візуалами, ніж аудіалами і кінестетиками. Такі особистості роблять суспільство яскравим, прагнуть до візуальної ідилії.
Як у будь-якого типу особистості, у візуалів є свої недоліки. Так, орієнтуючись на зовнішню оболонку, їм складно зрозуміти суть: вони зустрічають «за одягом», а ось провести за умом – не просто.
Виховувати дитину-візуала необхідно через наочні посібники: картинки, схеми, інфографіку, відмінно допомагають комікси.
Візуали люблять очима, тому побудувати стосунки з ним простіше стильній і красивій жінці, ніж розумній. Цей психотип любить порядок, чистоту, красивий декор.
Переваги й недоліки аудіала
Аудіал менш численний тип людей (5-7%), він більше довіряє вухам, ніж іншим органам почуттів. Музиканти переважно чисті аудіали. Цей психотип легко можна відрізнити від інших людей за манерою спілкування. Він уважно слухає і навіть може закривати очі під час спілкування. А ось обличчя людей аудіали не пам’ятають, впізнають вчорашніх співрозмовників тільки за голосом. Аудіали не можуть перебувати в шумних приміщеннях: для роботи або навчання вони вибирають тихе місце, де можна зосередитися, або надягають навушники.
Якщо дитина аудіал, величезну увагу необхідно приділяти словам, а також манері подачі інформації. Не можна кричати або навіть підвищувати голос, тим більше ображати маленького аудіала, з ним розмовляють красивими фразами в спокійному тоні. Аудіалу в навчанні дуже допомагають аудіокниги, а також заняття музикою.
Чоловіки і жінки аудіали «люблять вухами», вони не сприймають сварки з криками, образами і биттям посуду. Компліменти, приємні та ніжні слова – шлях до серця аудіала.
Кінестетик і його сприйняття інформації
Кінестетики тримаються осторонь від візуалів й аудіалів, оскільки сприймають навколишню дійсність через шкіру, нюхові та смакові рецептори. Кінестетики – практики, експериментатори, все маленькі діти мають саме цей тип сприйняття, навіть у ембріона перше почуття – це дотик.
Навчання кинестетика має проходити через практичні заняття. Таким дітям мало почути або побачити принцип роботи, їм важливо все помацати, розібрати і зібрати самостійно. До речі, кінестетики часто страждають синдромом дефіциту уваги, тому що їм складно тривалий час концентруватися, особливо на щось нудне і нецікаве. Вони чекають зміни як манни небесної.
Цей тип людей має підвищену сексуальність, вважає за краще повністю розчинитися у відчуттях. Кінестетикам важливі попередні пестощі, поцілунки, обійми, навіть прості дотику. Саме кінестетики відчувають від людини феромони і вибирають собі партнера, виходячи саме з цього критерію.
Чому бути дискретом складно і легко одночасно
Дискрет – це дигітал, і цим все сказано. Він пізнає світ за допомогою логічного аналізу. «Думаю – отже існую», – сказано саме про дискретів. Доведено, що ними не народжуються, а стають в міру дорослішання. Цьому типу особистості достатньо просто навчитися маніпулювати навколишніми, тому дискрети – природжені лідери.
Схильність до інтелектуальної діяльності передається у спадок, але проявляється в процесі виховання і навчання. Дискретів неможливо змусити зубрити предмет, поки він не збудує логічний ланцюжок і не зрозуміє, навіщо йому це потрібно. Дискрети вибирають професії юристів, аналітиків, інженерів, це хороші економісти і соціологи.
Цей психотип дуже скупий на чуттєві прояви, проте може бути вірним супутником і надійним партнером. У сімейних парах щасливі дискрет з візуалом, аудіалом або кінестетиком, але тільки не з собі подібним.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!