Як гормони впливають на стан шкіри й чому на обличчі з’являються прищі?

Стан шкіри часто залежить не тільки від харчування й правильно підібраного догляду, а й від функціонування гормонів. При порушенні в організмі рівня стероїдних гормонів виникає така проблема, як гормональні висипання. У дівчат це найчастіше відбувається перед початком менструації або при порушенні показника інсуліну. Чоловіків також може спіткати така доля, але значно рідше.

Чому з’являються гормональні прищі

Гормональні прищі – це наслідок великої кількості чоловічих статевих гормонів – андрогенів: тестостерону та дигідротестостерону. Рівень андрогенів може підвищуватися через декілька причин.

  1. Перша причина – спадковість. Якщо у обох батьків в період статевого дозрівання були шкірні висипання, є ймовірність, що ця проблема перейде і до дитини.
  2. Друга причина – порушення обміну ліпідів. Надлишок холестерину, тригліцеридів і фосфоліпідів у крові негативно позначається на кровообігу.
  3. Третя причина – матковий цикл. В останній фазі менструального циклу у дівчат характерно підвищується рівень статевих гормонів, які тягнуть за собою прищі та вугрі.
  4. Четверта причина – порушення ендокринної системи. Порушення роботи наднирників і гіпофіза в обох статей супроводжується виникненням шкірних висипань.
  5. П’ята причина – гінекологічні захворювання. СПКЯ, вагітність, аборт тягнуть за собою підвищену секрецію андрогенів у жінки й згодом виникає акне.
  6. Шоста причина – стрес. Куди ж без нього. Він є найголовнішим винуватцем прищів і вугрів. Через підвищення рівня кортизолу в крові, дівчина може помітити висип, гнійники, вугри й підшкірні комедони.

Гормональні висипання у жінок

Гормони й висипання на шкірі – два товариша, які йдуть рука об руку протягом усього життя жінки. Естроген контролює зростання й вплив андрогенів в організмі. При зниженні рівня естрогенів, тестостерон починає провокувати виникнення шкірних висипань у жінок. Як правило, вони з’являються на обличчі, спині й грудях.

Якщо говорити про жінок, які тільки народили, в їх організмі можна помітити активне зростання прогестерону, а естроген у цей період вкрай нестабільний. Через це посилюється вироблення сальних залоз, яка в подальшому призводить до закупорки шкірних протоків.

Гормональні висипання у чоловіків

Гормональні висипання у чоловіків хоч і рідкісний випадок, але влучний. Прищі й вугри не завжди є наслідком підвищення концентрації тестостерону в крові. Вугрі можуть виникнути на тлі прийому анаболічних стероїдів у великих дозах, інсулінорезистентності або наявності цукрового діабету. Тільки при таких обставинах можна стверджувати, що прищі і гормони у чоловіків мають зв’язок на фізіологічному рівні. Як правило, у хлопців у підлітковому віці гормональні зміни провокують появу акне на спині, обличчі та грудях. У такому випадку може допомогти винятково правильно підібраний догляд за шкірою й робота над нормалізацією рівня гормонів.

Гормональні висипання: як лікувати

Проблему прищів і вугрової висипки необхідно вирішувати з декількома лікарями: дерматологом, ендокринологом і гінекологом. Лікар огляне вашу шкіру, призначить аналізи, в результаті яких і прийме план лікування. Не забувайте відвідувати косметолога, який буде працювати з проблемою на зовнішньому рівні, використовуючи спеціальні косметичні засоби. Налагодьте свій раціон харчування: відмовтеся на деякий час від солодкого, жирного й копченого.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також