Як pH впливає на здоров’я шкіри й ефективність засобів із кислотами

 

pH, або водневий показник – це міра активності іонів водню у рідині, що характеризує її кислотність. Говорячи простою мовою, це те, наскільки рідина «кисла» або «лужна» щодо дистильованої води, що має нейтральний pH – 7,0. Все, що нижче за 7,0 – кисла рідина, вище за 7,0 – лужна. Для наочності на малюнку показано кислотність деяких рідин, із якими стикаємося у побуті.

pH шкіри

Шкіра теж має свій pH, який впливає на її характеристики, відіграє важливу роль у підтримці здоров’я і молодості. На різних ділянках тіла кислотність коливається в межах 4,0-7,0 (найкисліша pH на поверхні носа, найлужніша в шкірних складках).

За цей показник відповідає так звана кислотна, або гідроліпідна, мантія – тонка плівка на поверхні рогового шару шкіри, що містить жирні кислоти, молочну кислоту, амінокислоти та багато інших речовин. Це захисний бар’єр, сформований шкірним салом, відмерлими епітеліальними клітинами й потом. Кислотна мантія захищає від бактерій і вірусів, забруднень довкілля, робить нашу шкіру м’якою та пружною.

Пошкодження кислотної мантії може призвести до серйозних проблем – запалень, зневоднення та сухості, чутливості шкіри, акне, атопічного дерматиту й багатьох інших, неприємних і нездорових наслідків.

У догляді за шкірою є правило: що вищий pH засобу, то гірше він впливає на кислотну мантію шкіри та її бар’єрні властивості. Якщо ви використовуєте умивалку з високим pH, яка очищає «до скрипу», це сигнал, що вона також ушкоджує кислотну мантію шкіри. Потрібно підбирати засіб для чищення зі збалансованим pH, ідеально, якщо він буде в межах кислотності нашої шкіри – 4,5-5,5.

pH й активність кислот у вашій косметиці

У косметичних засобах pH має велике значення, деякі інгредієнти настільки вибагливі, що просто не працюватимуть, якщо не створити для них оптимальні умови. Це необхідно враховувати, якщо ваша доглядова рутина складається з кількох етапів. Компоненти різних продуктів можуть «конфліктувати» між собою, і жодного позитивного ефекту ви не отримаєте.

Візьмемо, наприклад, AHA- та BHA-кислоти. Активність цих інгредієнтів виявляється у показнику концентрації вільної кислоти (free acid value), від якого залежить, наскільки сильний відлущувальний ефект має косметичний засіб.

Якщо pH кислотовмісного продукту менше ніж 2,0, то вся заявлена ​​концентрація кислоти в ньому вважається «вільною», і вона максимально ефективна. Наприклад, у засобі з 20% AHA та pH 2,0 вся кислота буде працювати. Чим ближчий до pH засобу з AHA і BHA-кислотами до нейтрального значення (7,0), тим нижча буде їх активність.

Для ефективної роботи кислоти pH продукту має бути для: 

  • AHA-кислот (гліколева, молочна, мигдальна) – 4,0 і нижче.
  • BHA-кислот – 4,0 і нижче.
  • Азелаїнової кислоти – 4,0–6,0. В ідеалі – 4,9.
  • Вітаміну С (у формі аскорбілфосфату натрію) – 5,0–6,0. Вітаміну С (у формі аскорбінової кислоти) – 3,0–3,5.

Якщо в рутині один за одним слідують кислотовмісні засоби та засоби з низьким pH, їх потрібно наносити з перервою в 10-30 хвилин. Тоді ваша шкіра отримає максимум користі від усіх інгредієнтів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!
читайте також
Читайте також