Як швидко прибрати синець та чого робити не можна

Що таке синець

Синяк, також відомий як синець або крововилив під шкіру, є станом, при якому кров витікає з пошкоджених капілярів і проникає в навколишні тканини, викликаючи синюшний відтінок шкіри. Синці зазвичай виникають в результаті травми, наприклад, удару, удару або падіння.

Коли капіляри ушкоджуються, кров виходить із них і проникає у навколишні тканини. Спочатку кров має червоний колір, але поступово вона окислюється і набуває синюшного або фіолетового відтінку. Синці зазвичай проявляються на поверхні шкіри і можуть мати різні розміри та форми.

Синяки зазвичай зникають з часом у міру загоєння пошкоджених капілярів і засвоєння механізмами організму, що розсмоктуються. Процес загоєння може тривати кілька днів чи тижнів, залежно від тяжкості ушкодження.

Зазвичай синець не становить серйозної загрози здоров’ю і є природною реакцією організму пошкодження тканин. Однак у деяких випадках синець може супроводжуватися хворобливістю, набряком чи іншими симптомами, що може вимагати медичного втручання. Якщо ви стурбовані станом синця або у вас виникли додаткові симптоми, рекомендується звернутися до лікаря для консультації.

Синець: ознаки та симптоми

Спочатку «свіжий» синяк може бути червоним. Потім він стане синім або темно-фіолетовим протягом декількох годин, потім жовтим або зеленим – через пару днів.

  • Забій зазвичай болить протягом перших кількох днів, але біль піде, і пляма зникає.
  • Синці можуть свербіти тоді, коли вони гояться.
  • Повторні синці в тій же області можуть залишати постійне жовтувато-коричневе «забарвлення» вашої шкіри.
  • Синці зазвичай тримаються від одного до двох тижнів, хоча деякі загоюються довше.

Як відрізнити синець від серйозної травми

  1. Синці можуть бути результатом сильного розтягування зв’язки і навіть перелому.
  2. Якщо травма стовідсотково є синцем, і лікар не передбачає перелому, то він, ймовірно, не запропонує жодних діагностичних тестів.
  3. Якщо у вас є набряк або сильний біль, лікар може направити зробити рентген забите області, щоб переконатися, що немає зламаних кісток.
  4. Якщо синці виникають часто і без видимих причин, в лабораторії потрібно здати аналіз крові, щоб зрозуміти причину порушення кровообігу.
  5. Якщо постійні синці, забиття з часом і різних етапах лікування є в пацієнта, треба оповістити як лікаря, а й службу, яка займається питаннями фізичного насильства.

Зверніться до лікаря, якщо:

  • травма здавалася незначною, але через три дні ви, як і раніше, відчуваєте біль;
  • збільшується припухлість у місці удару/забитого місця;
  • синець з’явився «сам собою», без забитого місця;
  • ви помітили кров у сечі.

Чому з’являються синці

Фактори ризику для синців такі.

  1. Синці можуть виникати у людей, які постійно тренуються, наприклад, спортсмени та атлети. Такі синці є результатом мікроскопічних травм в кровоносних судинах під шкірою. Синці у спортсменів також можуть бути результатом прямої дії/травми і супроводжуватися присутньою в тканинах гематомою (згорнута кров).
  2. Незрозумілі, випадкові синці, які виникають легко або без видимих причин, можуть вказувати на кровотечу або бути результатом розріджування крові (антикоагулянти), особливо якщо синці супроводжуються частими носовими кровотечами або кровотечею ясен.
  3. Часто незрозумілі синці на гомілках або стегнах, наприклад, за повідомленнями пацієнтів, виникають через удари об ліжко або інший предмет.
  4. Синці у літніх людей частіше зустрічаються, оскільки їхня шкіра стає тоншою з віком (стареча пурпура). Тканини, які підтримують кровоносні судини, стають більш крихкими.
  5. Синці на тильній стороні долонь і рук (що звуться актинічною пурпурою або сонячною пурпурою) виникають через те, що шкіра в цьому місці тонка і часто пошкоджується. Ураження частіше зустрічаються з дефіцитом вітаміну С (дефіцит аскорбінової кислоти або цинги).
  6. Синці можуть бути ознакою фізичного насильства над дитиною (причина – жорстоке поводження з дітьми).
  7. Зловживання алкоголем може призвести до того, що стануть на тілі легко з’являтися синці.
  8. Деякі хвороби, включаючи лейкемію, гемофілію, хворобу печінки, хворобу Кушинга, синдром Марфана, синдром Елерса-Данлоса, захворювання сполучної тканини, залізодефіцитна анемія або апластична анемія, можуть призвести до невеликих синців і кровотеч.
  9. Люди, які вживають певні види ліків, можуть легко отримувати синці. Це препарати: нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), такі як аспірин і ібупрофен; розріджувачі крові, такі як варфарин (кумадин), клопідогрель (Plavix) і гепарин; стероїди (преднізолон); і деякі ліки, які використовуються для лікування раку.

Синець на голові: що робити

Якщо на голові виник синяк або гематома (іноді це називають «гусяче яйце»), але людина не втрачає свідомість, здатна пам’ятати про нещасний випадок, не пила ліків, що розріджують кров і немає запаморочення, нудоти або блювоти, то це може бути несерйозна травма голови. З іншого боку, якщо людина не може згадати, що сталося, є підозри струсу мозку, або якщо є будь-які побоювання з приводу травми, її слід відвезти до найближчої лікарні невідкладної допомоги або амбулаторію.

Якщо на обличчі трохи вище ока виникає синець, можна очікувати, що синець буде «переміщатися» в область під очима, можливо, викликавши почорніле око через закони фізичного тяжіння. Поки ви можете дивитися в різні боки ураженим оком у всіх напрямках і не маєте погіршення зору або головного болю, це може бути несерйозна травма, яка не потребує відвідування лікарні. Якщо є які-небудь побоювання з приводу травми ока, терміново зверніться до лікаря.

Якщо з’явився синець: що робити не можна

Можливо, вам захочеться помасажувати хворе місце, коли ви відпочиваєте, але це погана ідея. Це може посилити біль пошкодженої ділянки і погіршити стан. Ви ненароком можете затиснути більше кровоносних судин під шкірою і зробити забиту область більшою в об’ємі.

Як зменшити біль після синця

Біль після удару повинен почати слабшати приблизно через 3 дні після того, як ви «набули» синець. Тим часом, якщо синяк дійсно болить, ви можете приймати деякі ліки, щоб полегшити біль. Певні препарати (наприклад, ацетамінофен) допомагають зменшити біль, в той час як інші препарати (такі як аспірин та ібупрофен) допомагають полегшити біль, а також зменшують набряклість. Це може бути корисно, якщо ваш синяк виглядає вже дуже розпухлим.

Що зробити, щоб синець пройшов швидше

Як використовувати лід від синця

Якщо синяк на тілі після удару – прикладіть лід, бажано відразу, щоб зменшити кровотік. Холод може знизити кількість крові, яка буде витікати в суміжні тканини, це також може зменшити припухлість. Лід можна покласти в спеціальний мішечок, загорнути в тканину або рушник. Тримати до 10 хвилин, повторно прикладати через 20 хвилин.

Сире м’ясо від синців: можна чи ні

Можливо, ви бачили людей в ретрофільмах або мультфільмах, що накладають сире м’ясо (стейк) на синці. Особливо на очі. Не робіть цього! Небезпечно поводитися з сирим м’ясом або накладати його на ваші очі або інші частини тіла, оскільки воно може бути забруднене бактеріями. Стейки й інше сире м’ясо не мають особливих цілющих властивостей, які можуть допомогти синцеві. Сире м’ясо має тенденцію бути замороженим. Якщо у вас немає льоду в морозильнику, простягніть руку за мішечком замороженого горошку замість стейка. Помістіть весь пакет овочів на ваш синець на 10 хвилин, щоб полегшити біль, точно так само, як ви б зробили з льодом.

Теплий компрес від синця під оком

Тепло використовується для підвищення циркуляції і прискорення кровотоку. Це допоможе очистити кров, що накопичилася в одному місці. Застосування тепла також допомагає послабити напруження м’язів і полегшити біль. Можна наповнити гарячою водою грілку або ж пластикову пляшку; також допоможе прийняття гарячої ванни.

Чи потрібно фіксувати місце гематоми пов’язкою

Оберніть забиту область еластичною пов’язкою. Це стисне тканини і допоможе запобігти збільшенню області гематоми. Використання компресії може зменшити наслідки після удару, швидко прибрати синець і допоможе зменшити біль і набряк.

Арніка

Arnica – гомеопатична трава, яка, згідно з даними фармацевтики, зменшує запалення і набряк. Завдяки їй можна швидко прибрати синець. Дослідження 2010 року показали, що мазь від синців на обличчі з арнікою зменшує ефект припухлості. Арнікову мазь або гель на її основі можна використовувати кілька разів на день.

Крем з вітаміном К

Засіб від синців з вітаміном К допомагає швидко прибрати синець після появи синців при лікуванні лазером. Вітамін К – найважливіша поживна речовина, допомагає згортанню крові. Акуратно протріть кремом, щоб швидко прибрати синець, місце крововиливу. Використовуйте не рідше двох разів на день.

Вітамін С

Згідно з дослідженнями вчених, вітамін С має протизапальні властивості і може бути використаний для поліпшення загоєння ран. Купуйте гель, крем або сироватку, що містять вітамін С. Плюс їжте багато свіжих фруктів і овочів.

Алое вера від синців

Загальновідомий факт, що алое вера зменшує біль і запалення. Щоб швидко прибрати синець, застосовуйте алое вера, наносячи на постраждале місце. Можете використовувати корейську косметику, де є гель, а також сік рослини.

Ананас

Бромелайн є сумішшю ферментів, що містяться в ананасі. Бромелайн може допомогти швидко прибрати синець і зменшити запалення. Ви можете з’їсти ананас або випити бромелайнові добавки. Також можна застосовувати його місцево, як крем.

Живокіст

Живокіст – це рослина, яка часто використовується для лікування шкірних захворювань і запалень. Доведено, що рідина живокосту має цілющі властивості, які можна використовувати для того, щоб швидко прибрати синець.

Пропонуємо вам рецепт компресу, з використанням висушеного листя трави. Поваріть живокіст в киплячій воді протягом 10 хвилин. Злийте рідину і загорніть листя в рушник або тканину. Прикладіть до синців.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також

Фото: Shuttesrtock

Читайте також