Затримка місячних відбувається у кожної жінки. Найпоширеніша причина – вагітність, але є й маса інших: затримка через стрес, гормональні проблеми, захворювання статевої системи тощо. Трапляється, що не вагітним і здоровим жінкам, наприклад, які планують відпочинок у дати критичних днів, хочеться прискорити прихід місячних. У Мережі “знаючі” розповідають, що зробити, щоб місячні прийшли швидше, використовуючи при цьому фізичні навантаження, лавровий лист і лимонну кислоту, йод і гарячу ванну. Але чи працюють вони?
Розберемо разом із експертом найпопулярніші методи, як швидко викликати місячні в домашніх умовах перевіреними способами, чи реально прискорити прихід менструації народними методами та як викликати місячні за один день. Дізнайтеся, які з методів можуть спрацювати, оскільки підтверджені наукою, а які можуть загрожувати негативними наслідками.
Чому відбувається затримка менструації
У середньої жінки менструальний цикл триває 21-35 днів. У певний термін починається менструація, яка продовжується від 3 до 7 днів.
Ймовірні причини затримки місячних:
- вагітність;
- період лактації;
- під час підліткового періоду (13-15 років);
- у період після настання менопаузи (45-50 років);
- аменорея (відсутність менструацій у дівчинки до 15 років, а також протягом трьох і більше місяців у жінки, яка раніше мала нормальний менструальний цикл).
Затримка місячних може статися по причині:
- запальних та інфекційних хвороб органів малого тазу;
- зниження чи підвищення маси тіла;
- нервової напруги, гострих стресів та затяжної депресії;
- хронічних станів, таких як діабет, глутенова хвороба;
- проблем із щитовидною залозою;
- полікістозу яєчників;
- прийому гормональних препаратів;
- акліматизації, зміни часових поясів;
- втоми;
- застуди та грипу;
- авітамінозу;
- прийому деяких лікарських препаратів, наприклад психотропних.
Щоб неприємні болючі відчуття, пов’язані з менструацією, не затьмарили свято, поїздку, змагання, весілля або зовсім позбутися небажаної вагітності жінки готові відшукати найефективніший спосіб викликати місячні. На думку лікарів прискорити початок місячних – значить втручатися у природний цикл, що зовсім не безпечно. раніше терміну часто намагаються жінки, які підозрюють настання вагітності або готуються до важливої події. Щоб неприємні хворобливі відчуття, пов’язані з менструацією, не зіпсували свято, поїздку, змагання, весілля, жінки готові відшукати найефективніший спосіб спричинити місячні. Але будь-яке втручання в природні цикли нешкідливим не назвеш.
Чому стимулювати місячні штучно небезпечно
У спробі спричинити менструацію жінки найчастіше вдаються до так званих еменагогів. Це рослинні засоби, які стимулюють потік крові в тазовій ділянці та матці, провокуючи місячні. Не всім відомо, що деякі трави абортивні та у разі вагітності стимулювання місячних провокує викидень.
Якщо ви вважаєте, що затримка місячних відбулася через вагітність, використання засобів для стимуляції менструації може перервати її. Лікарі категорично забороняють використовувати такі речовини, оскільки вони небезпечні.
Деякі природні методи стимуляції менструації викликають побічні ефекти: подразнюють чутливі тканини у роті та горлі, послаблюють емаль зубів, викликають здуття живота та дискомфорт у шлунку. При найгіршому розкладі виникають проривні або нерегулярні кровотечі, часті кров’янисті виділення, навіть якщо менструація вже завершилася. Деякі емменагоги здатні викликати судоми, проблеми із серцем. Якщо ви приймаєте ліки, повинні знати, що емменагоги можуть посилити або послабити їх дію і навіть призвести до негативних лікарських взаємодій.
Збій менструального циклу через нервові перенапруги, неправильне харчування впливає на жіночий гормональний фон. Якщо його поновити, місячні відновляться. Діагностовані хвороби органів малого тазу (запалення, інфекції), що стали причиною затримки місячних, лікують виключно за медичними рекомендаціями та намагання спровокувати менструацію штучно небезпечно для здоров’я. У жінок віком старше 45 років репродуктивна функція згасає, тому нерегулярні місячні – норма. І тут викликання місячних немає сенсу.
Як викликати місячні в разі затримки
Прискорити місячні можна двома способами:
- Гормональний спосіб передбачає прийом гормональних препаратів, які створюють спеціальні умови для відторгнення слизової оболонки.
- Фізичний спосіб викликає розрив судин, що з’єднують ендометрій із стінками матки.
Обидва способи можуть спричинити зміну гормонального фону, маткової кровотечі. Використовувати такі способи для конкретної жінки вирішує виключно лікар-гінеколог. У той самий час жоден із способів не можна назвати працюючим на 100%.
Як спричиняти місячні без шкоди для здоров’я
Якщо проаналізувавши всі «за» і «проти», ви все ж таки зважилися стимулювати менструацію, давайте дізнаємося, що в цьому випадку рекомендує лікар. Ми звернулися до акушерки-гінекологині Олені Купрюшіної з проханням прокоментувати популярні народні методи з Мережі про те, як швидко спричинити місячні, і розповісти, чи можна це зробити дійсно безпечно для здоров’я.
Олена Купрюшіна, акушерка-гінекологиня-ендокринологиня, естетистка, клінічна ординаторка, молода вчена 2013, 2014, 2016 років народження, членкиня Асоціації акушерів-гінекологів України (Одеса), стажувалася на базах клінік Польщі, Чехії, Німеччини, Ізраїлю.
Стимуляція місячних гормональним способом
При використанні гормональних контрацептивів як протизаплідних засобів можна відстрочити менструальний цикл, пропустивши прийом таблеток плацебо (семиденна перерва, коли у вас звичайна менструальноподібна реакція), і відразу ж почати приймати нову упаковку таблеток. Різке переривання прийому контрацептиву завдає непоправної шкоди організму, спричиняючи гормональні порушення.
Висновок: обов’язково порадьтеся з лікарем, оскільки цей метод неприпустимий!
Гаряча ванна, теплі компреси
Лідером пошуку користувачів Мережі як викликати місячні без гормонів вважається тепла ванна. Гаряча вода збільшує приплив крові до органів малого тазу, тим самим прискорюючи м’яко менструальний цикл і розслаблюючи. Цей метод дійсно допомагає деяким жінкам прискорити настання менструації.
Висновок: викликати місячні раніше терміну не вийде, тому що цей метод діє тільки якщо ендометрій дозрів для відторгнення та гормональний фон відповідає другій фазі менструального циклу.
Чай з імбиру й відвар з петрушки, ананас
Імбир – традиційний засіб від больових синдромів, що супроводжують менструацію, і, як вважають, викликає скорочення матки. Проте достовірних досліджень із цього приводу не проводилось.
Висновок: цей метод сумнівний. Немає жодних наукових доказів того, що імбир впливає на ендометрій або гормональне тло, його можна розглядати лише як ефективний метод зміцнення імунітету.
Петрушка – криниця вітаміну С, а також апіолу і миристицину, які в теорії можуть допомогти стимулювати скорочення матки.
Висновок: цей метод використовувати в жодному разі не можна! Апіол і міристицин у певних кількостях токсичні та отруйні. Вагітним або жінкам, що годують, а також тим у кого проблеми з нирками петрушку вживати заборонено.
Ананас – багате джерело бромелаїну – ферменту, який, як вважається, впливає на естроген та інші гормони, прискорює процеси репарації та змінює проникність судин. Згідно з дослідженнями, бромелаїн допомагає зменшити запалення, покращує плинність крові.
Висновок: вживання ананасу може допомогти при нерегулярних менструаціях, пов’язаних із запаленням, він також впливає на ПМС та болючі місячні, знижуючи інтенсивність больового синдрому. Але вживання добавок з ананасом або бромелаїном менструацію не викликає.
Вітамін С
Деякі люди вважають, що вітамін С, стимулює менструальний цикл оскільки підвищує рівень естрогену та знижує рівень прогестерону. Це призводить до скорочення матки та руйнування ендометрію, що викликає менструацію.
Висновок: аскорбінова кислота у дозволених дозах потужний антиоксидант, порушує метаболізм ракових клітин, покращує згортання крові, нормалізує киснювально-відновні процеси в організмі. А ось про вплив на менструацію немає жодних науково обґрунтованих фактів.
Фізичне навантаження, в тому числі секс
Сексуальна активність справді прискорює місячні. Регулярний секс знижує наслідки стресу та сприяє підтримці здорового гормонального балансу. Під час оргазму відбувається приплив крові до органів малого тазу та матка активно скорочується, що полегшує больовий передменструальний синдром та прискорює відторгнення ендометрію. Ось тільки відбувається це в належну фазу менструального циклу, а не за бажанням.
Як викликати місячні фізичними вправами? У Мережі радять піднімати важкі гантелі чи штангу, бігати, качати прес та присідати. Мало хто знає, що професійні атлети страждають на нерегулярні, відстрочені або пропускні місячні. Фізичні вправи знижують рівень естрогену і підвищують рівень кортизолу і пролактину, отже – викликають припинення менструації.
Лимони і апельсини, гранатовий сік і відвар з лаврового листа також зустрічаються як засоби, що викликають менструацію. Насправді, ці продукти не здатні дати реального ефекту. Якщо у вас вийшло, то, можливо, просто збіг, і місячні вже були на порозі.
Що зробити, щоб місячні прийшли швидше: поради медиків
Якщо з якоїсь причини вам необхідно викликати або зупинити менструацію, обов’язково порадьтеся з лікарем про можливі варіанти, допустимі у вашому випадку. Більшість натуральних народних засобів пробувати небезпечно.
Більш довгострокове вирішення проблеми нерегулярних місячних – нормалізація гормонального фону за допомогою гормональних протизаплідних засобів. Вони контролюють рівень гормонів в організмі, КОК (комбіновані оральні контрацептиви) дають певний ступінь впевненості у тому, коли настануть місячні. Ці препарати мають побічні ефекти, тому варто проконсультуватися з лікарем, перш ніж вирішити, чи підходить вам даний метод.
Якщо ви вже приймаєте протизаплідні таблетки, лікар може порекомендувати, як правильно їх використовувати, щоб менструація настала раніше або навпаки відтермінувати її.
Коли варто звернутися до лікаря
Відсутність чи затримка місячних часто сигналізує про наявність основної проблеми в організмі. Вам варто звернутися за медичною допомогою у випадках:
- підозри на вагітність;
- затримки три цикли поспіль;
- якщо менструальний цикл припиняється до 45 років;
- якщо трапляються періоди менструацій після 55 років;
- виникнення кровотечі між менструаціями та після сексу;
- раптової зміни менструацій (стають набагато важчими та нерегулярними);
- кровотеч у постменопаузі (кровотеча більш як через 12 місяців після закінчення менструацій);
- кровотечі під час замісної гормональної терапії.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!