Частий стрес, нервове напруження, емоції злості, досада – це те, що може стати постійним провокатором прищів. Дерматологи, та й не тільки вони, все частіше вдаються до спільної роботи з психологами. Тому що емоції безпосередньо впливають на наш внутрішній стан, а шкіра показує те, що ми переживаємо (чого варті самі мімічні зморшки). Розбираємося, як психосоматика впливає на нашу шкіру, що робити, коли акне вже з’явилося, і як навчитися себе любити і приймати завжди.
Наталія Марченко, фізіогноміст, консультантка в методі «Позитивна психотерапія», членкиня Всесвітньої асоціації Позитивної психотерапії, психологиня, авторка і ведуча трансформаційних ігор, нумерологиня, астрологиня.
— Як психосоматика впливає на виникнення акне?
— Будь-яка хвороба має психосоматичні причини, й акне – не виняток. Ми лікуємо не тільки зовнішній фактор, а й внутрішній. У разі комплексного підходу лікування буде проходити однозначно ефективніше. Звичайно, не варто уникати медицини, вдаючись тільки до психосоматики. Психосоматику акне можна розглянути в кількох форматах. З одного боку, це про забруднення (якщо розглядати фізіологічну причину виникнення акне), людина може дистанціюватися від людей, ставити блок, що не сподобається ще задовго до виникнення висипань. Пов’язано це з вихованням або оточенням, наприклад, близькі родичі або друзі-товариші колись зробили недоречне зауваження про зовнішність і тим самим поранили. І цей внутрішній стан наростає, і в точці пік може розвиватися в хворобу акне – людина закривається, почувається негарною, і на цьому тлі виникають прищі. Це підсвідома установка: я забруднений, не такий, як усі. Інший бік – це физіогноміка. Те ж саме можна сказати про забруднення: оточення таке «брудне» (люди нехороші, лаються, можуть ображати), що я не хочу туди виходити. Ще може бути внутрішня установка, що потрібно буде контактувати з чимось брудним, примітивним, негідним її – виникає піднесення себе над людьми. Розглядаючи самі висипання з точки зору фізіогноміки, в якій зоні обличчя вони присутні, можна визначити, в якій сфері людина має проблеми: в особистому житті, на роботі, в інтелектуальній сфері.
— Які емоції найбільше, з точки зору психології, впливають на виникнення акне?
— Однозначно страх, занепокоєння, тривога, особливо тривога, що не приймуть, паніка – я не така (ий) як усі, переляк від світу, що там «брудне» щось, хвилювання, страх, побоювання, сором, вина, збентеження, незручність. Це в будь-якому випадку емоції, які будуть впливати на виникнення акне. Обов’язково варто досліджувати, в якому оточенні жила людина. Низька самооцінка – я не гідний виходити в цей світ. Але є і зворотний бік медалі. Коли у людини завищена самооцінка – ці люди не гідні того, аби спілкуватися зі мною, я буду в своєму світі, де я найкращий. І це в будь-якому випадку так само призводить до депресії.
— Яка роль стресу у виникненні висипань?
— Однозначно стрес впливає. Всі зазначені вище емоції впливають на стан стресу. Існує навіть шкала оцінки емоцій, що визначає стан стресу. Крім цього, стрес впливає на кров’яний тиск, підвищення якого призводить до розширення судин, і, відповідно, негативні емоції проявляються на обличчі у вигляді блоків. Всі наші емоції, наш стан – все це відбивається на нашому обличчі. У людей, які перебувають у стані затяжної депресії, й обличчя, і шкіра видають це, від напруження виникають навіть спазми на обличчі.
Чималу роль в підтримці стабільного емоційного стану відіграють різноманітні вітамінні комплекси. Біотин, коензим Q10, Омега-3 кислоти, цинк, селен і антиоксиданти є незамінними помічниками у підтримці не тільки краси і здоров’я шкіри, волосся, але і позитивно позначаються на нервовій системі. Будь-які хронічні захворювання, в тому числі і акне, мають властивість запалюватися в осінній і весняний періоди, саме в ці сезони рекомендовано підтримувати організм додатково. Унікальний препарат “Аевіт Преміум БАД”, який розробили фахівці Київського вітамінного заводу, стане незамінним доповненням як у лікуванні акне, так і в допоміжній терапії підтримки емоційного стану. Відомо, що люди які регулярно приймають Омега-3, краще справляються зі стресом і негативними емоціями, що є причиною розквіту акне. Цинк і селен допомагають врегулювати вироблення шкірного сала, зменшуючи запалення і надаючи антиоксидантний ефект шкірі. А оскільки цинк не може довго утримуватися в організмі, його запаси потрібно постійно поповнювати. В “Аевіт Преміум БАД” зібрані всі необхідні незамінні елементи, завдяки яким ви зможете поліпшити зовнішній вигляд шкіри і роботу нервової системи.
— Якщо вже є проблема, призначено лікування, як не впасти в депресію? Які є психологічні методики для підтримки здорового психологічного стану за такої хвороби? Як допомогти самому собі?
— Лікування має бути однозначно медикаментозне. А ось як допомогти самому собі – це проходити психологічне, психосоматичне лікування. У цьому випадку я рекомендую звертатися до фахівця в першу чергу і далі використовувати методики підтримки. Тому що тільки фахівець зможе визначити, які саме емоції призвели до хвороби акне з боку психосоматики, і вже від цього відштовхуватися і опрацьовувати ці емоції. Чому я не рекомендую займатися в цьому випадку самолікуванням? Тому що дуже складно самому собі зізнатися в емоціях, які пережито. Найскладніше у психотерапії – це зрозуміти, усвідомити і прийняти. А вже як закріплення і підтримання опрацьованих станів можна давати домашнє завдання, де пацієнт зможе працювати зі своїм ресурсом правильно й ефективно.
— Як прийняти себе і свій стан з наявністю акне?
— Перше, що потрібно прийняти – це той емоційний стан, через який виникло акне. Прийняти, працюючи з цим. Акне – це наслідок. Є глибинна причина. Вона може критися, звичайно, і в фізичному плані, і в психологічному. Відповідно зрозуміти і прийняти причину. Коли людина розуміє причину, починає з нею працювати, починається процес самоодуження. Природно, не без медичного втручання. Але все-таки перше, що потрібно зробити, – це зрозуміти і прийняти причину.
— Афірмації – робочий інструмент у цій ситуації? Які вони мають бути?
— Афірмації – робочий інструмент у цілому. Вони працюють тоді, коли ми в них віримо, віримо в те, що промовляємо. А якщо людина бачить у дзеркалі прищі та промовляє «я шалено красива», але всередині немає стану впевненості, то й ефекту не буде. Афірмація має відбуватися з внутрішнього стану наповненості. Потрібно опрацьовувати негативні установки «я потвора», «страшна», «я не можу нікуди вийти» на позитивні. Але обов’язково через опрацювання внутрішніх емоцій. Якщо дивитися на себе в вуграх, прищах і говорити, що я красива, буде неприйняття, залишиться внутрішній конфлікт і додаткове поле для роботи. Моя рекомендація: афірмації мають відбуватися тоді, коли внутрішній стан вже гармонізовано, тоді афірмація йде усвідомлено, з розумінням, і тоді вона працює. В іншому випадку може статися зворотний ефект.
— Яким чином у такій ситуації впливає підтримка близьких людей?
— Підтримка близьких людей важлива нам завжди і в будь-якій ситуації. Звичайно ж, людина з проблемою акне може замикатися в собі. Проте потрібно запитати таку людину, чим я можу бути корисною. Не потрібно говорити «ти красива і з цими прищами». Людина розуміє, що є проблема і що їй брешуть. Це змушує людину закриватися ще більше. Допомагайте виводити пацієнта з негативних станів: разом проводити час, радіти, якомога менше згадувати про цю проблему. Так, аби людина з цією проблемою бачила та відчувала, що їй не брешуть. Підтримка емоційного стану близької людини має бути екологічною, це дуже важливо. Потрібно допомагати виходити зі стану негативних емоцій, а натомість давати позитивні.
— Чи правда, що під час лікування не слід дивитися на себе в дзеркало або дивитися не більше двох разів на день, то терапія проходить краще і швидше?
— Було би правильним скоротити цей процес. Адже дуже часто, починаючи лікування, ми чекаємо миттєвого ефекту. Він не настає, і ми отримуємо негативні емоції, які можуть гальмувати лікування. Тому не треба вибудовувати ілюзії, це в першу чергу варто опрацьовувати. Усвідомлюючи, що лікування це все-таки тривалий процес, не треба завищувати очікування.
— Наскільки спілкування з людьми, які також борються з акне, важливо? Рекомендації лікарів: ви не один у цьому світі з такою проблемою, і її можна вирішити.
— Важливо усвідомити, що акне – це тимчасова проблема. З точки зору позитивної психотерапії я б рекомендувала спілкуватися з тими людьми, які вже вилікувалися. Так людина починає розуміти, що це не на все життя, це не якесь прокляття, з цим можна боротися. Проблема – це хвороба. Але вона виліковна. Тут варто звернути увагу, що без генерального прибирання в голові на обличчі якихось змін може не відбутися. Повторюся, акне – це не тільки фізіологічна проблема, а й психологічна. Поспілкувавшись із людьми, які одужали, які проходять терапію, отже, отримати певного роду підтримку. Це завжди додає сили, прагнення і завзятість.
— Як доглядати за собою добрими думками? І яким думкам потрібно говорити «стоп»?
— Звичайно ж, потрібно доглядати за своїми думками і за собою. Стоп: «я погана», «за що мені ці прищі», «це на все життя», «я некрасива» тощо. Прийняти неідеальність світу, неідеальність себе. Прожити: зараз я готова усвідомити, змінити своє ставлення до себе, до світу. Найважливіше не говорити «я красива», а прийняти себе. Думка про те, що я приймаю і я готова з цим працювати – це найкраще насіння, яке можна посіяти, і воно проросте одужанням!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!