Як зміниться фешн-індустрія після коронавірусу

Глобальне поширення коронавірусу продовжує впливати на індустрію моди, яка досі сильно залежить від офлайн-каналів продажів, виробництва в Китаї та показів мод. Загострилася криза в усіх сапектах в розпал сезону осінь-2020 року, змушуючи бренди і дизайнерські дома закривати свої двері й відкладати майбутні покази. Основні події в індустрії моди, зокрема Met Gala, також відкладено на невизначений термін. Універмаги по всьому світу, зокрема Nordstrom, Neiman Marcus, Macy’s, Selfridges і Bergdorf Goodman, закрили свої двері, деякі з них назавжди. Як наслідок, дизайнери і ритейлери за карантин встигли публічно обговорити, що поточна ситуація, хоч і складна, але все ж дає надію, що індустрія моди готова до значних змін.

«Уповільнення – єдиний вихід!(…) Немає сенсу в тому, що одна з моїх курток або один з моїх костюмів провисять у магазині три тижні, застаріють і їх замінять на нові товари, які не дуже відрізняються від того, що було раніше», – пише дизайнер Джорджіо Армані у відкритому листі виданню Women Wear Daily, більш відомому як WWD.

У листі дизайнер просить згадати про правильне поняття слова luxury, що поняття «люкс» і «швидка мода» не можуть стояти поруч. Індустрія моди має сповільнитися: випускати менше колекцій, робити менше шоу і піти від сезонного ритму, який значною мірою нав’язаний ритейлерами. Армані бачить кризу як можливість переглянути свій бізнес, і дати можливість клієнтам знову усвідомити цінність продукту.

Ще один відкритий лист підтримує підхід Армані. Його підписали багато впливових дизайнерів і керівників ритейлу, таких, як генеральний директор Acne Studios Маттіас Магнуссон, Лінда Фарго, Бергдорф Гудман, Піт Нордстрем, Торі Берч і Дріс Ван Нотен. У листі також пропонують внести деякі суттєві й послідовні зміни в поточний календар і план знижок, а саме: перенести старт продажів осінніх колекцій з серпня на січень, а весняні колекції – з лютого на липень. Знижки пропонують залишити тільки в самому кінці кожного сезону. У листі також наголошується на необхідності підвищення стійкості всього ланцюжка постачань шляхом скорочення непотрібного товару, зайвого сміття і надмірних поїздок.

Але не тільки сама індустрія висловлюється за зміни – соціологи спостерігають і прогнозують значні зміни в поведінці споживачів після кризи. Через соціальне дистанціювання люди дивитимуться в майбутнє більш широко. Буде інше ставлення до часу, грошей, подорожей і споживання. Люди почнуть переосмислювати свої цінності. Стануть більше обмінюватися і приділяти більше уваги один одному і довкіллю, що призведе до створення нового суспільства споживачів. Ще до початку поширення Covid-19 виник новий глобальний етос (поняття етики та етології), і мільйони людей використовували споживання як спосіб висловити свої переконання. Загальна лояльність до брендів змінювалася, оскільки все більше споживачів віддавали перевагу саме тим брендам, які відповідали їхнім цінностям.

Чи будуть зміни в поведінці споживачів в модному календарі ініціювати перехід від «швидкої моди» до більш стійкої і соціально-відповідальної? Річ у тім, що, згідно з даними програми Організації Об’єднаних Націй з довкілля, на індустрію моди доводиться 10 відсотків щорічних глобальних викидів вуглецю, більше, ніж усі міжнародні рейси і морські перевезення разом узяті. Нинішня модель «швидкої моди», що демонструє швидкий оборот колекцій, аби підігріти інтерес споживачів, дуже емоційна. Імпульсні покупки різко впали, коли споживачі більше не змогли відвідувати магазини. Після кризи очікується, що галузь зіткнеться з «кризою запасів», оскільки багато брендів і ритейлерів залишаться з небажаними залишками. Деякі дизайнери вже розглядають можливість перероблення свого стоку одягу для створення нових виробів у майбутньому. Крім того, H&M, один з найвідоміших мас-маркет брендів, стикається з необхідністю змін.

«Після кризи прийде час відновлюватися. Ми маємо побудувати нову модель цінностей і росту. І саме тут, я вважаю, наша стратегія і концепція сталого розвитку важливіша, ніж будь-коли», – каже Анна Гедда, керівниця відділу сталого розвитку в H&M Group.

Як саме модний світ зміниться найближчими тижнями й місяцями, поки незрозуміло, оскільки вся індустрія все ще перебуває в середині шторму. Але приклади показують, що кожен хоче перейти на більш стійку і розумну стежку розвитку.

Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також