8 головних причин випадання волосся та як із цим боротися

Випадання волосся є частиною нашого повсякденного життя. Так, випавши, пасма засмічують душ, і так, вам доводиться користуватися пилососом через день. Але факт в тому, що це абсолютно природний процес.

В середньому ми втрачаємо близько 80 волосин на день. Це просто пасма, які проходять через свій життєвий цикл. Після випадання на їх місці ростуть нові. Тому така кількість втрачених волосин ніяк не позначається на зовнішньому вигляді вашої зачіски. Але якщо ви починаєте втрачати значно більше волосся або помічаєте, що воно не відростає, тоді можуть з’явитися залисини. Коси стають тоншими, тьмяними й млявими. Подібна надмірна втрата волосся свідчить про деякі порушення в організмі.

Щоб зупинити випадіння волосся, потрібно визначити першопричину проблеми. Але для початку варто зрозуміти, що існують різні види випадіння волосся: генетичне та дифузне.

Генетичне випадіння волосся

Існує ймовірність того, що ви генетично схильні до витончення волосся, а це значить, що ви можете побачити поступове зменшення обсягу зачіски. У цих випадках деякі волосяні фолікули чутливі до чоловічих гормонів – і ця чутливість змушує фолікули поступово скорочуватися й виробляти більш тонкі та короткі волосинки з кожним наступним циклом росту.

Дифузне випадання волосся

Це поняття збірне. Воно означає, що випадання волосся є результатом тригера. Надмірне щоденне випадання волосся не залежить від наявності генетичної схильності, воно виникає в результаті внутрішнього дисбалансу або розладу, такого як дефіцит поживних речовин, серйозний стрес, дієта, вагітність, хвороба тощо.

Причини сильного випадання волосся

Гормональний дисбаланс

Гормональний дисбаланс може призвести до багатьох дратівливих проблем зі здоров’ям і красою, від прищів у дорослих до збільшення ваги. Якщо ваші гормони не в порядку, це позначається на всьому тілі (і, звичайно, на волоссі).

Гормони грають величезну роль у регулюванні циклу росту волосся. Естрогени (жіночі гормони) допомагають підтримувати волосся в фазі росту протягом оптимального проміжку часу. Андрогени (чоловічі гормони) не надто сприятливо позначаються на волоссі й можуть скоротити цикл їх росту, якщо жіночий організм виробляє надлишок андрогенів.

Надлишок андрогенів (який може бути викликаний ендокринних розладом, таким як синдром полікістозних яєчників) може призвести до випадіння волосся. Ступінь цього часто залежить від генів – якщо у вас є генетична схильність до чутливості фолікулів, гормональний дисбаланс може вплинути на волосся більше, ніж на того, у кого немає схильності.

Лікування: усунення дисбалансу гормонів у першу чергу. І супутня терапія для підтримки гормонального балансу.

Стрес

Це не міф, що надмірний стрес може викликати надмірне випадання волосся. Як це відбувається? Стрес може підняти рівень андрогенів, що в свою чергу може викликати випадання волосся. Стрес може також викликати проблеми зі шкірою голови, такі як лупа, сухість і свербіж. Це теж сприяє втраті локонів. Крім того, стрес призводить до порушення звичок харчування та проблем із травною системою – все це може мати негативний вплив на волосся.

Лікування: як би банально це не звучало, але вам варто знайти свій спосіб боротьби зі стресом. Це може бути медитація, використання особливих технік дихання, йога, біг, танці, арт-терапія, масаж тощо. Спробуйте додатки, які допомагають боротися зі стресом або ж зверніться за допомогою до фахівця.

Залізодефіцитна анемія

Однією з найбільш поширених причин випадіння волосся у жінок є дефіцит заліза. Залізо необхідне для виробництва білка волоскових клітин, без нього постраждають локони.

Недостатньо багата залізом їжа, генетична схильність до дефіциту заліза, хворобливі місячні, наслідки хвороби – це все призводить до анемії. При такому стані організм не виробляє достатню кількість гемоглобіну, білка, що транспортує кисень до тканин. Швидко падає кількість червоних кров’яних тілець. Це викликає не тільки багату втрату волосся, але й слабкість та блідість шкіри, втому й швидку стомлюваність, головні болі та проблеми з концентрацією уваги. Будь-яке нервове напруження може погіршити ситуацію.

Лікування: жінкам необхідно в середньому 18 мг заліза на день, 8 мг після менопаузи. У період вагітності й лактації важливо звернутися до лікаря за консультацією – у кожної жінки при таких станах норма у залізі може відрізнятися. Щоб зупинити випадіння волосся та інші симптоми анемії, потрібно додати до раціону корисні продукти, багаті на залізо. Серед них: свинина, яловичина, риба, яблука, листова зелень, збагачені боби і злаки. Також варто ввести в меню продукти, багаті вітаміном С: він покращує засвоєння заліза організмом.

Проблеми з щитовидною залозою, гіпотиреоз і гіпертиреоз

Щитовидна залоза допомагає регулювати обмін речовин в організмі, контролюючи вироблення білків і використання кисню тканинами. Тому будь-який дисбаланс щитовидної залози може вплинути на волосяні фолікули. Крім того, якщо не лікувати гіпотиреоз, це може призвести до анемії, яка, як ми тільки що з’ясували, є ще одним станом, який може вплинути на здоров’я волосся.

Гіпотиреоз (занадто мало гормону) викликає: збільшення ваги, запори, втому, труднощі з концентрацією уваги, депресію. Волосся, нігті та шкіра стають ослабленими і ламкими.

Гіпертиреоз (занадто багато гормону) зустрічається рідше, проте теж викликає рясну втрату волосся. Іншими симптомами захворювання є втрата ваги, нервозність, дратівливість, прискорене серцебиття, підвищену жирність шкіри та м’язову слабкість.

Обидва стани негативно позначаються на волосяних фолікулах і призводять до випадання волосся.

Лікування: для початку потрібно здати аналіз крові на тиреотропний гормон (ТТГ). Після цього фахівець може призначити терапію для усунення дисбалансу щитовидної залози.

читайте також

Різка втрата ваги

Круті показники на вагах не завжди добре позначаються на здоров’ї шкіри й волосся. Через 6-12 тижнів після різкого схуднення, будь то навмисне чи ненавмисне зниження ваги, волосся зазвичай випадає в надлишку.

Хоча волосся неймовірно важливе для нас психологічно, фізіологічно воно не таке важливе: біологічно ми могли б вижити без нього не шкодячи здоров’ю. Це означає, що будь-який дефіцит поживних речовин часто спочатку проявляється на нашому волоссі. Це потрібно просто прийняти, скоригувати харчування й почекати, поки волосся відросте. Хоча надмірне випадання волосся може бути ще однією причиною, щоб уникати монодієт і замість цього спробувати прийняти здоровий, збалансований план харчування й вести активний спосіб життя.

Лікування: додайте до свого раціону продукти, насичені вітамінами А, С і В12, а також ті, що містять корисні жири. Якщо втрата ваги була ненавмисною, проконсультуйтеся з лікарем, щоб з’ясувати причину схуднення. Після цього може бути призначений план лікування і здоров’я волосся поступово відновиться.

Вік

Під час менопаузи у жінок відбуваються зміни в організмі, які також можуть вплинути на здоров’я волосся. Випадання волосся під час і після менопаузи – поширена проблема. При цьому важливо розуміти, що наше волосся також старіє. Коли ми стаємо старшими, волосся природно стає тоншим. Це абсолютно нормальна частина процесу старіння.

Лікування: дбайливо ставтеся до свого здоров’я та волосся. Уникайте частих укладок стайлером і феном. Використовуйте ніжні шампуні та кондиціонери, бажано безсульфатні. По максимуму зволожуйте шкіру голови й волосся. Живильні і зволожуючі маски для волосся, навіть домашні, підуть на користь.

Псоріаз, екзема, лупа та інші захворювання шкіри голови

Здоров’я волосся залежить від здоров’я шкіри голови. Якщо вона суха, стоншена, є свербіж, лупа та роздратування, це може спровокувати рясну втрату волосся. Особливо небезпечні такі захворювання: псоріаз, грибкові інфекції, себорейний дерматит (лупа), стригучий лишай.

Якщо у вас з’явилися запалення, свербіж, лупа, зверніться до дерматолога, не чекаючи облисіння або випадання волосся

Лікування: для кожного захворювання та стану шкіри голови свій рецепт. Це можуть бути як використання лікувального шампуню від лупи, так і прийом медикаментів. При всіх станах варто звернутися до дерматолога, а не призначати собі лікування самостійно.

Зловживання стайлингом

Щоденне миття голови, агресивна сушка феном, постійне використання гарячих інструментів для стайлінгу, фарбування, хімічні завивки, ламінування й просто зловживання засобами для укладання можуть призвести до випадіння волосся.

Лікування: дайте волоссю відпочинку, постарайтеся знайти інструменти для стайлінгу з виставленою температурою та іонізацією, перемкніть фен на холодний режим або висушуйте волосся природним шляхом. Крім того, правильно мийте волосся.

Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також