Лілія Романюк, лікарка-алергологиня, співвласниця клініки AirDOC,
віцепрезидент Асоціації алергології України
Чи правда, що алергії на солодке в цілому не існує, проте є алергія на конкретні компоненти? Які продукти з тих, які входять до складу солодощів, найчастіше можуть спричинити харчову алергію?
Дійсно, всі солодощі є багатокомпонентними. Наприклад, шоколадні цукерки, як правило, містять не тільки цукор і какао в складі, але й можуть містити сою, борошно, фруктозу чи лактозу, горіхи, яйця тощо. Кожен з цих продуктів може виступати алергеном.
Алергія на сою досить поширена, а цей продукт є в багатьох продуктах. Буває алергія на борошно, якщо у дитини є схильність або цілеакії. Також може проявлятися алергія на лактозу або фруктозу. Часто виникає алергія на горіхи, особливо на арахіс. До речі, остання вважається одним з найпоширеніших видів алергії в світі.
А от алергія на какао буває досить рідко. Сам по собі шоколад може бути гістамінолібератором і спричинити реакцію, схожу на алергію, якщо продукт споживається у великій кількості. До таких продуктів також належать сири, тунець, скумбрія тощо. Шоколад загалом є дуже корисним продуктом, але якщо людина його з’їла непомірно багато – а діти часто так роблять, то какао може спровокувати подразнення – свербіж, почервоніння шкіри, дискомфорт.
Також важливо додати, що харчові продукти, які містять багато вуглеводів, самі по собі можуть підтримувати та посилювати різні запальні процеси. В разі перевищення розумних меж вуглеводи відіграють негативну роль в організмі. Тому якщо мама підозрює, що у дитини алергія на солодощі, потрібно зайнятися цим питанням і дослідити, що саме в цих солодощах спричиняє реакцію. Поспостерігати, які саме ласощі провокують алергію, а які – ні.
Якщо людина часто їсть солодке з якимось компонентом у великій кількості, чи може це спровокувати в майбутньому алергію?
Не може, але може посприяти присиланню проявів різних алергічних захворювань.
Треба пам’ятати, що якщо у мами є алергія на один продукт, у тата на інший, то досить висока вірогідність того, що дитина буде мати якесь алергічне захворювання. Це не залежить від того, чи їла мама сою, скажімо, яка у неї спричинила алергію. Це вже залежить від того, як сформувалася імунна відповідь цієї дитини на цей та інші продукти.
До речі, є наукові дані, що істинна харчова алергія зустрічається у кожної десятої дитини і у кожної тринадцятої дорослої людини за свіжими даними американських досліджень. Чому у дітей частіше? Бо у них ще формується імунна і ферментативна відповідь. Тобто з часом у тих дітей, у котрих була харчова алергія, є шанс значно зменшити прояви хвороби або позбутися, коли імунна і ферментативна системи сформуються.
Як може дитина позбутися алергії в процесі дорослішання?
Іноді буває так, що у дітей виставляється діагноз в ранньому віці, наприклад, бронхіальна астма. Важка або середньоважка, бронхоабструктивний синдром, що важко лікується. Вони потрапляють в стаціонари. А потім до віку 15-17 років у підлітка це захворювання може перейти в більш легку астму, або інтермітуючу, тобто епізодуючу астму. Коли на розквіті формується організм і його імунні сили, деякі прояви захворювань можуть на певний час ставати менш вираженими.
Те ж саме стосується і харчової алергії. Певних реакцій можна позбутися, тому що з віком сформувалася краще ферментативна та імунологічна відповідь, проте це залежить від багатьох факторів. Стан органів травлення, харчування, прийом антибіотиків та мікробіом кишківника після цього – це все впливає на імунну відповідь. Втім, з часом стан людини і перебіг захворювання може стати як більш легким, так і більш важким.
Непереносимість лактози або глюкози – вона теж передається генетично чи є набутою?
Спадковість, з моєї точки зору, є. Не обов’язково, якщо у мами є целіакія, то і дитина її матиме. Вони можуть мати прояви різного ступеня. Але все ж якийсь компонент спадковості достатньо вірогідний.
Як проявляється алергія на продукти харчування?
По-різному. Це може бути неприємне відчуття, скажімо, на слизовій оболонці ротової порожнини, на шкірі обличчя. Може бути дискомфорт зі сторони органів ШКТ. Також харчова алергія здатна проявлятися висипами або свербіжем на шкірі, кропив’янкою, болями в животі – це найбільш часті реакції. Можуть бути напади задухи, закладеність носу.
Справжня харчова алергія може спричинити навіть анафілактичну реакцію, анафілактичний шок. І це, на жаль, не рідкість. Реакція може бути і більш тривалою в часі, а може бути просто блискавичною і розвиватися дуже-дуже швидко. І це поганий прогностичний момент для пацієнта. Якщо реакція відтермінована в часі це дає шанс на допомогу.
Важливий момент, що істинна анафілактична реакція не дозозалежна. Тобто її може спричинити найменша доза їжі, ліків і так далі. Наприклад, один із таких випадків трапився в США кілька років тому. Молода пара, хлопець і дівчина, при зустрічі поцілувалися. Одразу ж після цього у дівчини трапилася анафілактична реакція, її не встигли врятувати. З’ясувалося потім, що у дівчини була алергія на арахіс, а хлопець перед зустріччю з нею з’їв якийсь продукт з цим компонентом. На жаль, цієї мінімальної кількості алергену вистачило для такої потужної і миттєвої реакції саме у цієї дівчини. Це найбільш загрозливий симптом харчової алергії.
Всім нашим пацієнтам, які вже мали такі епізоди в своєму житті, як прояви анафілактичної реакції або якісь схожі тяжкі прояви харчової алергії (висипи на шкірі або ангіоневротичний набряк), ми радимо обов’язково мати при собі два аутоін’єктора епінефрину (адреналіну). Для того, щоб вони не гаяли часу і самі собі могли надати допомогу.
Як діагностувати, що саме спричиняє алергію?
Якщо спостережлива мама помітила, що у дитини є прояви алергії після солодощів, наприклад, з горіхами або певними ягодами, варто провести імунологічне тестування. Для дитини це хвилинка, поки у неї візьмуть кров, проте це дозволить з’ясувати, на які саме екстракти та молекули алергенів реагує організм. Імунологічне тестування визначає загальний Імуноглобулін E, не тільки загальний, але й специфічні імуноглобуліни. Тобто антитіла до тих алергенів, які є причиною алергії у певної людини.
Один із більш сучасних і досконалих методів діагностики – ALEX-тест. За його результатами ми можемо бачити, які алергени провокують у пацієнта алергічну реакцію, а також на які саме молекули з того алергену вона реагує – на мажорні або мінорні. Завдяки цьому можна зрозуміти, як саме буде проявлятися алергія надалі і чи матиме людина перехресні харчові реактивності, наскільки буде ефективно буде проведено лікування АСІТ.
Як лікується харчова алергія і скільки може тривати процес лікування?
Лікування алергії підбирається індивідуально, враховуючи реакцію конкретної особи, оскільки методи можуть відрізнятися. Один із методів лікування – лікувальні алерговакцини, які можуть бути представлені у формі ін’єкцій, сублінгвальних крапель або таблеток.
Для лікування харчових алергій може застосовуватися оральна імунотерапія (ОІ-терапія). На жаль, наразі ці препарати не є доступними в Україні, але, можливо, найближчим часом ми також зможемо забезпечити таку можливість для наших пацієнтів.
Згідно з міжнародними рекомендаціями, курс лікування алергенами для досягнення стійкого ефекту має тривати до трьох років. Проте варто пам’ятати: не звертати увагу на алергію, не лікуватися, не діагностувати причини свого захворювання та займатися самолікуванням – недоцільно, адже це може призвести до погіршення стану, розширення проявів захворювання, і, на жаль, може напряму загрожувати життю пацієнта.
Підписуйтесь на наш Facebook і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!