Біографічні фільми – це кінокартини, засновані на реальних подіях і життєвих історіях людей, які свідомо набули статусу видатних особистостей. Ці фільми можуть охоплювати різні періоди та області, включаючи історичні події, спорт, науку, мистецтво, політику та багато іншого. Головні герої біографічних фільмів не лише створили великі справи, деякі увійшли до історії як геніальні шахраї чи небезпечні маніяки. Проте навіть такі особистості викликають у глядача особливий інтерес, адже дають розуміння того, як можна досягти вершин у житті чи впасти у прірву.
ТОП-10 найкращих біографічних фільмів
“Соціальна мережа” (The Social Network, 2010), режисер Девід Фінчер
Фільм про створення соціальної мережі Facebook та життя її засновника, геніального програміста Марка Цукерберга. У стрічці розповідається, як у 2004 році студент Гарварда Цукерберг із простого сайту, де формувався рейтинг привабливості студенток, зробив найбільшу соціальну мережу у світі. У результаті Марк Цукерберг став наймолодшим мільярдером у світі. Глядач дізнається, через які випробування довелося пройти Цукербергу на шляху до багатства та популярності.
“Ігри розуму” (A Beautiful Mind, 2001), режисер Рон Ховард
Драматична кінострічка-біографія про видатного математика та лауреата Нобелівської премії з економіки Джона Форбса Неша. Герой з дитинства мав незвичайні інтелектуальні здібності, вважався вундеркіндом, адже був здатний за лічені хвилини вирішити завдання, над яким фахівці працювали роками. У фільмі розповідається про те, як Джону Нешу вдалося подолати важке психічне захворювання – прогресуючу параноїдну шизофренію, впоратися з галюцинаціями та досягти мріії – стати нобелівським лауреатом та здобути всесвітню популярність.
Фільм – екранізація книги Сільвії Назар, яка здобула Пулітцерівську премію. Роль джона Форбса Неша блискуче виконав Рассел Кроу, який отримав за неї престижну премію «Золотий Глобус».
“Скажений бик” (Raging Bull, 1980), режисер Мартін Скорсезе
Фільм-біографія відомого боксера першої половини ХХ століття, Джейка Ламотти, який отримав прізвисько «Скажений бик». Сюжет побудований як спогади постарілого Джейка Ламотти у 1960-х роках про свою спортивну кар’єру та життя. Сама стрічка знята за мотивами книги-автобіографії боксера. Кар’єра Ламотти почалася в 19 років, йому вдалося досягти чималих висот у професійному боксі завдяки фізичній силі та неабиякій завзятості. У фільмі також розповідається про особисте життя Ламотти, який через тяжкий характер не зміг зберегти стосунки з братом-промоутером та дружиною Віккі. Ламотта навіть потрапляє до в’язниці за звинуваченням у розбещенні малолітніх.
Роль Джейка Ламотти зіграв геніальний Роберт Де Ніро, який отримав за неї «Оскар» за головну чоловічу роль.
“Темні часи” (Darkest Hour, 2017), режисер Джо Райт
Фільм розповідає про прихід до влади 61-го прем’єр-міністра Великобританії Вінстона Черчілля і його перші тижні правління на цій посаді в розпал Другої світової війни. Глядачеві розповідають про те, на які кроки довелося піти Черчіллю, щоб урятувати Велику Британію від захоплення вермахтом на чолі з Гітлером.
Головну роль – Уїнстона Черчілля виконав Гері Олдмен, який згодом отримав премію “Оскар” за головну чоловічу роль. Сам фільм став найкращим у США, високо оцінений критиками та глядачами, адже зібрав у світовому прокаті 150 млн доларів.
“Богемська рапсодія” (Bohemian Rhapsody, 2018), режисери Браян Сінгер, Декстер Флетчер
Американо-британський біографічний фільм про британський рок-гурт Queen, зосереджений на житті вокаліста Фредді Мерк’юрі аж до концерту гурту на фестивалі Live Aid. Сюжет картини охоплює період 1970-1985 року, розповідаючи про життя, творчість і відносини всередині групи Queen, а також про особисте життя фронтмена групи, його роман з Мері Остін.
Головну роль у фільмі виконав Рамі Малек, який отримав за неї масу кінонагород, у тому числі премії «Оскар» та «Золотий Глобус» за головну чоловічу роль.
“Харві Мілк” (Milk, 2008), режисер Гас Ван Сент
Біографічна стрічка про першого гомосексуального політика у США Харві Мілка, який ніколи не приховував своєї орієнтації. Це історія про те, як Мілк, який починав з фотомагазину в Сан-Франциско, де збиралися геї, досяг успіху на політичній ниві. Незважаючи на низку невдач, Мілку вдалося виграти вибори та стати членом ради міста. Мілк виступав на захист прав сексуальних меншин, став яскравим прикладом самопожертви, адже загинув за свої ідеї від рук політичних опонентів.
Роль Харві Мілка принесла актору Шону Пенну премії “Оскар” та “Золотий Глобус” за найкращу чоловічу роль. Фільм високо оцінили кінокритики та глядачі.
Джуді (Judy, 2019), режисер Руперт Гулд
Біографічний драматичний фільм про американську співачку та актрису Джуді Гарленд. Фільм розповідає про жорстоке поводження, з яким Джуді Гарланд зіткнулася в компанії MGM у 1930-х та 40-х роках. Фільм покаже останні концерти Джуді Гарленд, присвячені 30-річчю кінофільму «Чарівник країни Оз», який зробив її знаменитою. Доки Джуді готується вийти на сцену, привиди, які переслідували її в Голлівуді замолоду, повертаються. У свої 47 років вона стикається з небезпеками, які супроводжували її з моменту дебюту, але цього разу вона бачить тверду мету повернутися додому до сім’ї, щоб знайти рівновагу.
Головну роль виконала Рене Зеллвегер, яка отримала за цю роботу премію «Золотий глобус» як найкраща драматична актриса та премію «Оскар» за найкращу жіночу роль.
“Піаніст” (The Pianist, 2002), режисер Роман Поланскі
Історична драма про геніального польсько-єврейського піаніста Владислава Шпільмана, який жив у 30-х роках XX століття. За сюжетом – Шпільман потрапляє до Варшавського гетто, де проходить через чималі випробування, але втікає з нього перед відправкою до концтабору. На долю Шпільмана випала маса страждань, адже йому довелося виживати в окупованій німцями Варшаві до самого визволення. Шпільман зустрічає людей, які йому допомагають, зокрема й німецький офіцер Хозенфельд.
Роль Владислава Шпільмана виконав Едрієн Броуді, який отримав за неї найпрестижнішу кінонагороду – “Оскар” за головну чоловічу роль. Фільм «Піаніст» отримав «Золоту пальмову гілку» на кінофестивалі у Каннах.
Ганді (Gandhi, 1992), режисер Річард Аттенборо
Біографічна кінострічка про життя лідера та ідеолога руху ненасильницького опору проти британського колоніального панування в Індії у першій половині XX століття Махатми Ганді. 1893 року молодий адвокат Ганді потрапив до південної Африки, на той час колонію британської імперії. Ганді бачив як важко жилося індійцям, які не мали жодних прав, іх використовували як рабів на важких роботах у шахтах. Махатма Ганді змінив хід історії, відіграв важливу роль у здобутті Індії незалежності від англійців.
Роль Махатми Ганді блискуче виконав Бен Кінгслі. Фільм «Ганді» отримав 8 премій «Оскар», у тому числі за «Найкращий фільм», найкращу режисуру та головну чоловічу роль, а також нагороди «Золотого глобуса» та BAFTA.
“Ерін Брокович” (Erin Brockovich, 2000), режисер Стівен Содерберг
Фільм-байопік про гарну і цілеспрямовану жінку, матір трьох дітей, якій вдалося з домогосподарки стати відомою правозахисницею. У стрічці розповідається про боротьбу Брокович із корпорацією Pacific Gas and Electric Company, яка забруднювала ґрунтові води спільноти Хінклі хромом. Це викликало зростання онкологічних захворювань у Каліфорнії. Внаслідок судового позову, який очолювала Брокович, понад шістсот осіб отримали великі грошові компенсації шкоди здоров’ю.
Роль адвокатеси Брокович зіграла Джулія Робертс, яка отримала за неї премію “Оскар” як найкраща актриса головної ролі, а також “Золотий глобус” та BAFTA.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!