Чи зникне ручний масаж в епоху ін’єкцій?

На думку Орасмяе-Медер, коли читаєш рекламні оголошення, виникає враження, що епоха «ручної» косметології закінчилася. Залишилися тільки «нові віртуози, які тільки колють і ріжуть пацієнтів і володіють найбільш революційними естетичними програмами». Але водночас клієнти продовжують вперто питати: «А чи робите ви масаж»?

Чому ж вони продовжують шукати косметологів, готових провести звичайне чищення обличчя або антицелюлітний масаж, які вміють і люблять це робити? Чому за тайським масажем люди готові їхати на інший кінець світу? А в Японії, що славиться високими технологіями, популярні масажні школи і будь-які види масажу.

У чому сила дотику?

«Найпростіша, що лежить на поверхні відповідь, очевидна: люди люблять, коли до них доторкаються. Сучасна людина живе в світі, де практично немає дотиків. Західний формат спілкування виключає тактильний контакт і передбачає дистанцію під час розмови, достатню для того, щоб не відчути ані запаху шкіри, ані тепла тіла співрозмовника. Однак людині, що веде своє походження від приматів, часто не вистачає взаємних дотиків, погладжувань і тактильних відчуттів у цілому. Може бути, саме звідси в сучасному суспільстві є така тяга до експериментування з матеріалами, з яких виготовляється одяг, вимогливість до якості ліжок і сидінь автомобілів», – каже Тійна Орасмяе-Медер.

Дотики – важлива частина в становленні будь-якої людини. Вони необхідні для формування правильного мислення й емоційного розвитку з самого раннього віку. Так, на думку дитячих психологів, тактильний контакт з дитиною – це не тільки спосіб спілкування, а й величезний стимул до дорослішання. Саме тому багато тварин вилизують своїх дитинчат, даючи їм потужне відчуття дотику і впливаючи на їхню здатність до виживання. У стосунках батьків і дітей цю функцію виконують обійми, погладжування і будь-які дотики. Вони дають дитині відчуття любові та значущості, роблять стійкою психіку, зміцнюють впевненість у собі та формують довіру між батьком і дитиною.

«Тактильна депривація особливо небезпечна в ранньому дитинстві, – згодна Орасмяе-Медер. – Відомо, що діти, позбавлені фізичного контакту з людьми, які доглядають за ними, відстають у розвитку, частіше хворіють, у них нерідко розвиваються системні захворювання, більш того, частина з них просто не виживає. Стимуляція рецепторів шкіри, кажучи сухою мовою науки, людині життєво необхідна. Брак дотиків до тіла може призвести до розвитку депресивних станів, погіршення стану імунітету і багатьох інших порушень стану здоров’я. Звичайно ж, це позначається і на якості шкіри, впливає на темп старіння. Найпростіший масаж тіла, нехай навіть виконаний не дуже правильно, щонайменше покращує загальний емоційний фон і підвищує опірність організму. Особливо це важливо для людей, що живуть на самоті і не мають постійних партнерів або близьких. Багато косметологів і масажистів зазначають, як «розцвітають» деякі пацієнти під час курсів косметичних процедур або масажу, навіть якщо вони були проведені неідеально».

Руки – універсальний апарат масажиста-естетиста

«Мануальному впливу властива універсальність, якої неможливо домогтися від апаратури. Людські руки мають інфрачервоне випромінювання, причому воно поступово посилюється протягом масажної процедури, досягаючи максимуму під час проведення прийомів розтирання і розминання», – каже Орасмяе-Медер.

Інфрачервоний вплив на шкіру має доведену користь: відновлює мікроциркуляцію, зменшує спазм капілярів, підсилює приплив кисню до шкіри і навіть має знеболювальний ефект. «Гарячі руки масажиста в прямому сенсі здатні розтопити жирову клітковину, усунути м’язовий спазм, знеболити подразнені нервові закінчення, відновити місцевий кровотік і посилити процеси загоєння і відновлення шкіри. Крім інфрачервоного випромінювання, шкіра людських рук має електростатичну напругу – наше тіло працює як електростанція, і кожна його клітина володіє електрохімічним потенціалом. Клітини шкіри не є винятком. Відомо, що у деяких людей електростатична напруга шкіри може бути трохи вища, ніж у інших, і це навіть може доставляти деякі незручності – слабкі удари струмом від електроприладів або металевих предметів, сильна електризація одягу і волосся. Фактично під час проведення масажу руки масажиста додають електровплив струмами малих величин, що дає ранозагоювальний, відновлювальний, тонізувальний і дренувальний ефекти», – пояснює Тійна те почуття, яке відчуваємо ми, щойно виходимо з масажного кабінету.

читайте також

Чим корисний масаж?

По-перше, будь-який масаж, в якому використовуються прийоми погладжування і розтягування, має дренажний ефект. Рухи рук, що ковзають, підсилюють струм лімфи в капілярах і судинах, прискорюють звільнення сполучної тканини від надлишку рідини, зменшують проникність судин і в’язкість лімфи завдяки прискоренню її струму.

По-друге, масаж «вмикає» гени, що вже доведено наукою. «Зовсім нещодавно команді канадських генетиків під керівництвом Марка Тарнопольського вдалося підтвердити, що масажна дія на м’язи не просто ефективна – вона активує дев’ять генів в ядрі клітин тканин, що зазнають масажу, – розповідає Орасмяе-Медер. – Активовані гени запускають синтез специфічних білків, наприклад, нуклеопоріна 88, який знижує інтенсивність будь-якого запального процесу. Крім цього, активується синтез інших протизапальних білків і ферментів, а при більш тривалому проведенні прийомів розминання м’язів гени вмикають механізм полегшеного розщеплення жиру в клітковині, що покриває зону масажу. Явище перенесення ефекту мануального впливу в біохімічну та генно-стимулювальну дію на тканини називається механотрансдукцією».

Завдяки феномену механічної напруги між клітинами і білками відбувається нормальний розвиток ембріона, а коли міжклітинний контакт відсутній, починається збій в генах – і зародок виходить з мутаціями. Отже, без механічного, мануального «дотику» клітини з кліткою не розвинувся б жоден ембріон – людина або тварина. Тактильний контакт записаний у нас у генетичній пам’яті.

По-третє, незаперечна перевага мануального масажу – його абсолютна неінвазивність. Оскільки шкіра не пошкоджується, то відсутні інфекційні ускладнення, ризики патологічного рубцювання, запальні зміни, гранулювання і багато інших проблем, які криються за ін’єкційними методами.

І нарешті, масаж прискорює трасдермальне транспортування і проникнення засобів через шкіру. А тому він відмінно поєднується з застосуванням різних косметичних продуктів – на олійній основі або водорозчинній, що посилює кровообіг і відкриває пори. Вони набагато легше долають бар’єри шкіри: проходять через міжклітинні ліпофільні структури або просочуються в фолікули, опиняючись у глибоких шарах шкіри.

Однак Тійна попереджає, що попри всі переваги масажу, а також пам’ятаючи про силу дотику, яка здатна запускати фізичні та біохімічні зміни в організмі, варто уважно ставитися до вибору масажиста. «Невмілий масажист може не просто не впоратися з розв’язанням естетичної проблеми, а й погіршити ситуацію і навіть мати негативний вплив на загальний стан здоров’я пацієнта. Якщо хороші руки однозначно кращі будь-якого апарату, то руки погані й недосвідчені – гірше і небезпечніше».

Так чи пропаде ручний масаж у майбутньому?

«Я б не стала непокоїтися про долю масажу, – вважає Тійна. – В історії розвитку цієї науки були періоди і розквіту, і занепаду, і навіть релігійних заборон. Так, за часів Середньовіччя масаж вважали гріхом, що сприяє поширенню обжерливості і хтивості, але все одно він не зник. “Руки короля – руки цілителя”, як говорилося в старих казках, і бажання лікувати за допомогою рук – в природі людини. Насправді які б сучасні методики не виникали, замінити обмін теплом, енергією і дотиками, та й людську індивідуальність у цілому неможливо. Косметичний кабінет не можна перетворити на ремонтну майстерню, де свіжа гайка і відновлення емалі створюють ефект “наче новенька”».

Підписуйтесь на наш Telegram-канал і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!

читайте також
Читайте також