Гіперкератоз – це потовщення рогового шару епідермісу. Може з’явитися на будь-якій ділянці тіла, частіше на стопах, колінах, ліктях і долонях. Не помітити проблему складно, адже шкіра грубіє, стає шорсткою на дотик, через зневоднення можуть виникнути тріщини. Гіперкератоз здатний стати причиною акне та появи «гусячої шкіри».
Виділяють екзогенні й ендогенні причини гіперкератозу. До перших належить інтенсивний і тривалий тиск на шкірний покрив. Наприклад, у результаті носіння тісного й незручного взуття або одягу. Серед ендогенних причин гіперкератозу – захворювання, найпоширеніше – цукровий діабет, а також надмірна маса тіла та хвороби опорно-рухового апарату. Діабетикам через знижену чутливість складно контролювати огрубіння шкіри, якщо гіперкератоз виник на тих ділянках шкіри, які не часто трапляються на очі. Іноді гіперкератоз є спадковим захворюванням.
Причинами виникнення гіперкератозу також є:
- порушений кровообіг;
- авітаміноз;
- недотримання правил гігієни;
- обмороження чи опік;
- використання жорсткої води для миття обличчя та тіла.
Симптоми гіперкератозу: як зрозуміти, який вид захворювання
Види гіперкератозу відрізняються симптоматикою.
- Фолікулярний кератоз виникає внаслідок закорковування проток фолікулів лусочками шкіри. Верхні шари епідермісу не встигають відлущуватися, зроговіння дуже інтенсивне.
- Дисемінований гіперкератоз – генетичне захворювання, його симптомом є поява рідкісних коротких волосків.
- Виникненням коричневих, жовтих або рожевих папул супроводжується лентикулярний гіперкератоз. Найчастіше спостерігається на руках, стопах і навіть вухах. Вилікувати таку форму гіперкератозу досить складно, оскільки вона має хронічний характер.
- Підошовний гіперкератоз вражає стопи, при цьому шар ороговілої шкіри може бути досить глибоким. На сухій шкірі часто виникають тріщини, які до того ж кровоточать, тому високий ризик занесення в рани інфекції.
Щоб визначити, з якою формою гіперкератозу ви зіткнулися, необхідно проконсультуватися з дерматологом. Лікар збере анамнез на основі скарг й аналізу супутніх захворювань. Також може призначити аналізи крові, УЗД, рентген, доплерографію, ендоскопічне дослідження. Можливо, знадобиться додаткова консультація ендокринолога й інших вузьких спеціалістів.
Як лікувати гіперкератоз, що можна зробити в домашніх умовах
Найефективніше лікування те, що призначають лікарі. Багато в чому важливо відновити функціональність внутрішніх органів, а потім позбавлятися косметичних дефектів.
Медиками призначаються лікувальні мазі, які пом’якшують шкіру, нормалізують її регенерацію, а також препарати для відлущування ороговілого шару епідермісу з молочними та фруктовими кислотами. Лікар допоможе підібрати вітамінно-мінеральний комплекс, щоб підтримати організм та відновити його.
Слід пам’ятати, що за деяких видів гіперкератозу, наприклад, фолікулярного, не рекомендується використовувати жорсткий скраб, а також не труть шкіру пемзою. За лентикулярного й дисемінованого гіперкератозу відмінно допомагають препарати на основі ретиноїдів і глюкокортикостероїдів. Допоможе також хімічний пілінг. Якщо діагностовано підошовний гіперкератоз, насамперед варто позбавитися незручного взуття, у такий спосіб знижуючи навантаження на стопи. Тріщини важливо обробляти антисептичними засобами, а загоювати їх допоможуть препарати з ретинолом.
Профілактика гіперкератозу: чи можна не допустити ороговіння шкірного покриву
Перше і найголовніше правило: правильно підбирайте косметику для догляду за обличчям і тілом, виходячи з типу своєї шкіри. В ідеалі робити це разом із косметологом. Слідкуйте за станом шкіри, особливо якщо вона схильна до подразнення й появи акне. Вчасно проводьте очищення шкіри, регулярно видаляйте ороговілий шар за допомогою скрабів, гомажу, пілінгів. Шкіру, схильну до гіперкератоз, оберігають від впливу сонячних променів, перегрівання й переохолодження.
Якщо ви схильні до підошовного гіперкератозу, ретельно вибирайте взуття, не варто гнатися за модою і купувати те, в чому вам незручно ходити. Одяг також не має спричиняти дискомфорт.
Важливо вести здоровий спосіб життя, зберігати фізичну активність, не нехтувати правильним харчуванням. Збагатіть свій раціон продуктами з великим вмістом вітамінів А, В, С і D.
Підписуйтесь на наш Instagram і не пропускайте найкорисніші матеріали від Beauty HUB!